19.5.2019 | Svátek má Ivo


MIGRACE: Na hranicích víry

12.7.2018

Výroky politiků o migraci i kontrolách se rozcházejí

Německá vládní krize pokračuje. Přikrmují ji různé přístupy k migraci a kontrole hranic. Fakt, že pokračuje, lze doložit i tím, že výroky představitelů Německa – na úrovni spolkové i zemské, hlavně bavorské – si protiřečí. To je nečekané. S Německem si pojíme výrazy typu odpovědnost a pořádek. Někdy to působí až přepjatě, ale německá pořádkumilovnost má výhody: také tu, že když německý politik něco řekne, lze se na to spolehnout. Ale platí to ještě?

V neděli řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, že míra ilegální migrace do Bavorska přes území Česka narůstá. Týž den mu oponoval ministr vnitra Jan Hamáček. Ne sám za sebe. Pro ČTK uvedl, že česká, saská a bavorská policie se shodly, že ilegální migrace přes česko-německou hranici klesá. Policie ČR sice zaznamenala nárůst počátkem roku, ale to se činili organizovaní pašeráci lidí z Rumunska, které se již podařilo zadržet. Od března jde už pouze o jednotlivce.

Vidíme klasický model tvrzení proti tvrzení – ministr vnitra Herrmann versus ministr vnitra Hamáček. Komu věřit? Bývaly doby, kdy racionální Češi měli sklon věřit spíše německým úřadům. Ale to už je dávno. Stačí se ohlédnout týden nazpět.

V pondělí 2. července vyšla zpráva, že kancléřka Merkelová a spolkový ministr vnitra Seehofer se shodli na tranzitních centrech (areály na hranici, odkud by byli vraceni nepřijatí žadatelé o azyl). Jenže už ve čtvrtek 5. července ji převálcovala zpráva, že žádná tranzitní centra nebudou. Sociální demokraté prý neakceptují žádné „uzavřené tábory“.

A teď se vracíme k úvodu a dění na česko-bavorské hranici. Do jaké míry máme věřit bavorské vládě, že proud ilegálních migrantů zastaví? Do jaké míry máme věřit tomu, že ono zastavení se odehraje v rámci pravidel Schengenu a volného pohybu na hranicích?

Trvá-li v Německu vládní krize a blíží-li se v Bavorsku zemské volby, to vše se promítá do otázek víry. Můžeme věřit, že CSU se snaží přesvědčit lidi, že téma bezpečí bere vážně. Můžeme věřit, že sází na ochranu vnější hranice Schengenu (apeluje na ostrahu mezi Chorvatskem a Slovinskem). Můžeme věřit i tomu, že bavorské kontroly u českých hranic mají nadále probíhat „nadivoko“ (někde na silničním odpočívadle dvacet kilometrů od hranic). Ale tím vším se nenápadně snižuje práh citlivosti pro takový krok, jakým by byla obnova kontroly přímo na hranicích. Či snad věříte, že ne?

LN, 10.7.2018České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Diskuse


J. Jurax
15:20
12.7.2018

V. Kolacik
6:53
12.7.2018

počet příspěvků: 4, poslední 12.7.2018 03:20

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.