19.3.2024 | Svátek má Josef


MIGRACE: Jak dlouho vydrží dohody EU a Turecka?

23.3.2016

Uplynul víkend a experti, kteří se v pátek těšili z dohod dosažených na summitu Evropské unie a Turecka, poněkud znejistěli. To se týká i Britů, mezitím poněkud zmatených rezignací zarytého a dlouholetého odpůrce Evropské unie, dosud ministra práce a důchodů Duncana Smitha - prý kvůli rozpočtovému postihu invalidů, schválenému ve středu celou vládou a pak odvolanému ministrem financí Osbornem, ale podle kolegů hlavně kvůli vládní podpoře setrvání v unii.

Co se týče summitu, premiér Cameron se po něm nechal slyšet, že dohoda „by mohla podstatně snížit“ počet migrantů, kteří se snaží dostat se po moři do Řecka, ale ti přicházeli dál i o víkendu.

Dodal pak, že Británie je připravena pomoci při rozsáhlé operaci, která má plán rozjet: „Máme expertízu a zkušené úředníky a jsme připraveni zhostit se našeho úkolu. Už nyní pomocná loď Královské flotily Mounts Bay a plavidla pohraniční stráže hlídkují v Egejském moři, azyloví experti pracují v Řecku, aby jim pomohli se zpracováním individuálních případů, a já jsem už řekl, že jsme připraveni udělat víc.“

Tolik David Cameron a podobně optimisticky se vyjádřili i další účastníci summitu, který turecký premiér Ahmet Davutoglu nazval historickým a zdůraznil: „Dnes jsme si uvědomili, že Turecko a Evropská unie sdílí stejný osud, stejné výzvy a stejnou budoucnost.“

Někteří britští experti však nevidí osud dohod vůbec růžově. Účastníci měli totiž v kostce zajistit, aby všichni běženci z Turecka do zbankrotovaného Řecka byli od uplynulé neděle vraceni a každý příchozí byl registrován řeckými úřady, což je při milionu běženců téměř neproveditelné.

Snad se alespoň dá zajistit, že za každého migranta vráceného do Turecka bude v unii přijat jeden skutečný syrský uprchlík.

Plán, který stanovil, že Turci budou mít od června opravdu otevřen vstup do schengenského bezvízového prostoru, je však administrativně příliš složitý, než aby mohl být uznán za bezpečný pro země Schengenu, které budou jistě i nadále klást mnoho otázek a vyžadovat záruky. Problémem naopak nebude rychlý převod tří miliard eur do Turecka na pomoc běžencům a další finanční podpora, i když Turecko by stále chtělo dvakrát tolik.

Otázkou ale je, jak rychle budou pokračovat červencová jednání o vstupu Turecka do unie, které musí do té doby vyhovět více než sedmdesáti kritériím vstupu za situace, kdy stále platí kyperské veto a proti je údajně stále také Rakousko.

Navíc, Kypr dále protestuje proti tureckému ignorování jejich lodí a letadel. Pesimisté ovšem dodávají, že běženci se mohou přemístit do Libye, kde v oblastech bezvládí pašeráci prostě obnoví plavby do italských vod.

Střízlivě nahlíženo, je jistě možné, že leccos z dohod začne být uskutečňováno, ale zda a jak dlouho vše vydrží a bude oběma stranami považováno za vyhovující, je opravdu ve hvězdách.

Experti navíc varují, že přemisťování má prakticky začít fungovat až za dva týdny. Optimisté však tvrdí, že dohoda je sice nestabilní slepenec, ale její absence by hrozila katastrofou a to je určitě možné podepsat.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus