25.6.2018 | Svátek má Ivan


MIGRACE: Evropská solidarita

27.8.2015

Činnost Evropské unie, to je nepřetržitá řada úspěchů jak na poli hospodářském, tak ve věci humanity a evropské sounáležitosti. Po krachu Řecka a potažmo eura - zkuste pětistovkou zaplatit nákup v supermarketu na Kanárských ostrovech nebo benzin u pumpy v Německu, nikdo ji nechce, jako kdyby neplatila - přichází uprchlická katastrofa. Všichni jsme si rovni. Evropa má staleté tradice a těch mají Merkelová a eurounijní kašpaři jako Jean-Claude Juncker a Martin Schulz plnou pusu. Ale jak už říkal Orwel, někteří jsou si rovnější.

Ti nejrovnější si vymysleli Schengen a pak do něj brali ty méně rovné. Na nás se dostalo, na mnohé další Evropany ne. Zda se z členství radovat nebo plakat, toť otázka. Hlavně když se ukazuje, jak vypadá volnost pohybu v praxi.

Pro Makedonii ani Srbsko nebylo v Schengenu místo. Srbsko je příliš nakloněno Rusku, smůla Makedonie spočívá v sousedství s Řeckem. Řecko léta blokovalo a blokuje vstup Makedonie do EU - jenom proto, že jedna jeho část si také říká Makedonie.

Všechno je ale jinak, pokud se velcí rozhodnou. Unie už měsíce bezmocně kouká na příliv imigrantů z Blízkého východu a zjevně ji ani ve snu nenapadá, že by měla jednat se státy, kterým svou dobrotivostí nadrobila pěknou kaši. Proč bychom se dohadovali s Makedonií a Srbskem? Ti musí držet ústa a krok.

Slyšel snad někdo, že by vrchní EU spasitelka Merkelová odjela jednat v záležitosti utečenců do zmíněných balkánských států, když to nota bene ani nejsou členové Schengenu a mohli by ze dne na den své hranice zablokovat a požádat o jejich ochranu Spojenými národy? Co by asi tak dělali nejcharakternější z charakterních (Němci), kteří se ještě donedávna přímo rvali o stálé místo v Radě bezpečnosti. Bylo by hezké vidět německé vojáky v uniformách jednotek OSN, jak chrání makedonskou hranici před přílivem emigrantů z eurounijního Řecka.

Mimochodem, nemá Řecko státní dráhy? Jak to, že vlaky s tisíci uprchlíků nevyjíždějí z Atén nebo Soluně přes Bulharsko a Rumunsko dále do Maďarska? Proč se musí naši hosté trápit až do Gevgelie, makedonského městečka, jehož jméno do předvčerejška vůbec nikdo neznal? Celý transport by se pak odbýval na území Evropské unie a ta by nemusela prosit o výpomoc třetí státy.

Evropská unie se založenýma rukama nečinně přihlíží, jak se do Evropy valí masy uprchlíků a nemá nejmenší tušení, kdy to skončí, pokud vůbec. Šíité se se sunnity vraždí prakticky stejně dlouho, jako islám existuje. Není tedy nejmenší důvod se domnívat, že s tím v dohledné době přestanou a v islámských zemích vypukne ráj na Zemi.

Financovat tento proud uprchlíků valících se na Evropu není v silách Evropy a Evropské unie už vůbec ne. Přitom se ještě jedná o tu příznivější variantu. Ta druhá spočívá v tom, že naší péčí o uprchlíky financujeme svůj vlastní zánik. Je to jako bychom během druhé světové války přispívali Němcům finančně na Terezín.

Orwelem to začalo a Orwelem to může i skončit: „Některé nápady jsou tak blbé, že jim mohou věřit jen intelektuálové.“ Co na to ti naši?Diskuse


J. Jurax
23:01
27.8.2015

D. Polanský
12:50
27.8.2015

K. Křivan
18:16
27.8.2015

V. Novák
11:17
27.8.2015

K. Janyška
8:49
27.8.2015

M. Prokop
8:48
27.8.2015

P. Vaňura
14:23
27.8.2015

Z. Švrček
8:32
27.8.2015

D. Polanský
12:51
27.8.2015

počet příspěvků: 32, poslední 27.8.2015 11:30

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.