21.11.2017 | Svátek má Albert


MÉDIA: Zprávy z fronty

14.9.2017

Reportáže z hurikánů oživují válečnou mentalitu

Co je nejpozoruhodnější na hurikánu Irma? Možná způsob televizních reportáží, jak si všímá americký tisk. Proč o hurikánu, jenž se nezapíše mezi nejničivější, novináři informují jak z válečné fronty? K typickým znakům reportáže z řádění Irmy na Floridě patří žurnalista stojící v rozběsněném živlu, sotva se držící zábradlí a trousící věty typu: „Nebýt téhle ocelové bariéry, asi by mě to odfouklo.“ Viděli jsme i zpravodaje ČT v USA, který si během vstupu – se slovem „promiňte“ – stíral proudy deště z očí. Je to jediná cesta, jak přesvědčit publikum o vážnosti situace? Či spíše přežitek mentality dobrodružství a frontového zpravodajství?

Při pohledu na reportáže z „fronty na Irmě“ se našinec neubrání jistým postřehům. V časech sociálních médií a občanské žurnalistiky se na nás valí zpravodajství odkudkoliv. Zároveň končí éra „embedded“ žurnalistů, kteří ve skutečných válkách provázejí bojové jednotky. Začala už za první světové války, v televizní době vrcholila válkou v Zálivu, ale pak už slábla. Jen řekněte: kdo může za dronových válek – kdy útok se vede z počítače vzdáleného tisíce kilometrů – reportovat přímo z bojiště? Reportáže z centra úderu hurikánu ovšem frontovou situaci připomínají a frontovou mentalitu přiživují.

Jak píší New York Times, hluboký smysl to mělo před půl stoletím. Když v roce 1961 Dan Rather, pozdější hvězda televize CBS, reportoval z centra hurikánu v Houstonu, byla to senzace. Diváci poprvé spatřili živé radarové záběry extrémní tropické bouře. Poprvé na obrazovkách viděli úder hurikánu v ulicích a jeho sílu v přímém přenosu. A záběry samotného Rathera stojícího po prsa ve vodě odstartovaly jeho strmou kariéru. Ale to vše už dávno patří k reportérské rutině. Přináší to dnes nějakou zvláštní zpravodajskou hodnotu?

Člověk se neubrání dojmu, že v době, kdy záběry i z nejzapadlejších koutů vidíme téměř okamžitě na Twitteru, je role médií hlavního proudu už někde jinde. V tom, čemu se postaru říká osvěta. Twitter přináší rychlé obrázky, ale nedokáže vysvětlit tak základní věci, jako je rozdíl mezi rychlostí větru v oku hurikánu (250 km/h) a rychlostí jeho postupu (25 km/h). Nedokáže vysvětlit, proč Irma zanechala na území Spojených států jen pár mrtvých, ale odhady jí způsobených škod (cca 100 miliard dolarů) jsou srovnatelné s hurikánem Katrina, jehož bilance čítala 1836 lidských životů. To jsou témata pro média hlavního proudu včetně televize.

LN, 12.9.2017Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


Ś. Svobodová
18:10
14.9.2017

M. Jandáková
23:09
14.9.2017

M. Šejna
8:20
14.9.2017

R. Tesařík
10:37
14.9.2017

J. Schwarz
6:59
14.9.2017

počet příspěvků: 5, poslední 14.9.2017 11:09

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.