23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


MÉDIA: Téměř stejná hodnocení Babiše a Trumpa

22.1.2018

Dlouhodobě sleduji mediální hon na čarodějnice, jak o tom hovoří Donald Trump, v USA a současnou kauzu Čapí hnízdo, která hýbe některými českými médii. Podívejme se proto na tuto situaci podrobněji.

Nejprve jenom stručnou poznámku - význam amerického prezidenta a českého premiéra je naprosto nesrovnatelný. V tomto směru, pokud nacházím zajímavé paralely, je to jenom souhrn postřehů, které mohou možná leckoho překvapit.

Donald Trump se celý svůj život věnoval byznysu, jeho majetek se odhaduje na několik miliard dolarů. Po svém vstupu do politiky byl hodnocen médii jako „klaun“, který nemá v „pokrokové Americe“ co dělat a nemůže se stát prezidentem. A stal se.

Andrej Babiš se po pádu bolševismu v Československu vrhl byznys a když vstupoval do politiky v roce 2011 a zakládal hnutí ANO 2011, byl v postavení druhého nejbohatšího občana České republiky. Díky „štěstí“ v podobě policejního odposlouchávání osob v okolí českého premiéra Petra Nečase, které vyvrcholilo policejním zásahem na Úřadu vlády v červnu 2013, se na podzim 2013 konaly předčasné volby, kde k hnutí ANO přešla houfně řada voličů ODS, a Babiš se stal místopředsedou vlády. Stal se jím, i když neměl negativní lustrační osvědčení. Přesto s ním ČSSD a KDU-ČSL rády uzavřely koaliční smlouvu. Když se ukázalo, že hnutí ANO vykazuje setrvalou podporu v preferencích, zatímco ČSSD podporu ztrácí, objevila se kauza Čapí hnízdo. Bylo však daleko do voleb a Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek ještě Babiše potřebovali. Začalo se ale vyšetřovat a Babiš byl z vlády vypuzen. Blížily se ale řádné volby a těsně před jejich konáním byl Babiš zbaven imunity. Přesto volby drtivě vyhrál a stal se premiérem.

Co mají média při informování o Trumpovi a Babišovi společné:

1. Jazyk

Trump - Podle angloamerických médií nemluví Trump dobře anglicky. Média informují o tom, co údajně řekl, a zpochybňují jeho výslovnost.

Babiš - Podle řady českých médií Babiš neovládá spisovnou češtinu. Média se posmívají jeho slovakismům, některým novotvarům (například „souvis“ místo „souvislost“, tomu se velmi posmíval i Miroslav Kalousek).

2. Používání vulgarismů

Trump - Média rozšířila údajný Trumpův výrok o „zapadákovech“, což Trump popíral.

Babiš - Média na tajně pořízených nahrávkách zveřejnila Babišovy nadávky.

3. Politika

Trump - Angloamerická média vytrvale zpochybňují schopnost Trumpa vykonávat prezidentský úřad proto, že toho není „intelektuálně hoden“.

Babiš - Média trvale kreslí Babiše jako nepřítele demokracie, který parlamentní demokracií pohrdá. Důkazem jsou pro ně některé Babišovy názory z jeho autorizované knihy, kde by například volil v obcích a městech jenom starosty a ti by pak vládli bez zastupitelstva jenom pomocí svého úřadu. To znamená, že politice nerozumí.

4. Kauzy

Trump - Americká média vytrvale do mediální prostoru chrlí informace o Trumpových kauzách, lžích, které měl pronést tam či onde, aférách se ženami, často z dob před mnoha desítkami let, o jeho rasismu. Líčí ho jako predátora a tak ho hodnotila i jeho soupeřka z prezidentského klání Hillary Clintonová. Zapomenout nemohu ani na tvrdou kritiku jeho podnikatelských aktivit.

Babiš - česká média ve vztahu Babišovi řeší jednak jeho členství v KSČ před listopadem 1989, včetně jeho spolupráce s StB. Od roku 2013 však převažují kauzy s ekonomickým podtextem. Vyplývá to z toho, že se Babiš až do 2013 nijak politicky otevřeně neangažova,l a bylo a je tak možné čerpat jenom z jeho podnikatelské minulosti. Komentáře k jeho budování společnosti Agrofert se vesměs nesou v duchu toho, že Babiš v tom, lidově řečeno, uměl chodit. Byl dostatečně tvrdý i prozíravý.

5. Důsledky a závěry

Trump - Přestože je Trump hlavními mediálními kanály líčen jako neschopný idiot, udržuje si v průzkumech popularity šířených právě těmito médii stále podporu asi 40 % americké populace. Je to sice vždy publikováno jako nejhorší výsledek v moderních dějinách USA, nicméně podrobnější zprávy říkají, že většina jeho voličů mu zůstala věrná, a Clintonovou by tak zřejmě opět porazil.

Babiš - I přes masivní politické využití kauzy Čapí hnízdo v mediálním prostoru si hnutí ANO stále udržuje volební preference na úrovni 30 % a jeho političtí konkurenti jsou na tom ve srovnání s výsledky voleb 2017 i hůře. Babiš však po volbách chyboval v tom, když se vyjadřoval velmi kriticky o SPD, a propásl tak zajistit si toleranci SPD. Pokud se snad domníval, že média (a možná i jeho konkurenti) tento postoj ocení, velmi se zmýlil. Jeho opětovná snaha preferovat vládu s ČSSD nemá logiku i kvůli tomu, že právě ČSSD a jí řízené ministerstvo vnitra kauzu Čapí hnízdo rozpracovalo tak, že jakákoliv koalice ANO a ČSSD by byla naprosto nemyslitelná.

Donalda Trumpa americká média již často označila za „totálně vyřízeného“ a že ho čeká proces odvolání z funkce. Zatím se předpovědi, že skončí po pár měsících, nejenže nenaplnily, ale Trump nyní dokončuje svůj první rok v úřadu.

Postavení Andreje Babiše coby premiéra však považuji za ne zcela pevné. Jednak je jeho pozice závislá na tom, kdo bude příštím prezidentem republiky, a jednak je jeho trestní stíhání záminkou k tomu, aby ho ty strany, se kterými by tak „rád“ šel do koalice, jako premiéra vůbec neakceptovaly. Není proto vůbec vyloučené, že Babiš českým premiérem nebude.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz