25.4.2024 | Svátek má Marek


MÉDIA: Sladké i hořké plody české televizní digitalizace

22.2.2012

Analogové televizní vysílání v České republice v neděli v noci skončilo, televize budou vysílat už jen digitálně. Stalo se tak ve chvíli, kdy televize Nova vypnula ve 23:59 své poslední dva velké analogové vysílače Jeseník – Praděd a Zlín – Tlustá hora a na ně navázané sítě menších vysílačů. Česká televize definitivně ukončila analogové vysílání 30. listopadu loňského roku, všechny kanály Primy vysílají již jen digitálně od 1. ledna letošního roku.

Podle mluvčího projektu digitalizace televizního vysílání Národní koordinační skupiny Tadeáše Nováka mají televizní stanice pokrytí digitálním signálem výrazně vyšší, než měly předtím analogovým, nejvíce se pokrytí zvýšilo u Primy, asi o dvacet procent. Kvůli přijímaní digitálního vysílání si lidé museli pořídit televizor s vestavěným digitálním tunerem, případně ke staršímu televizoru dokoupit set-top-box, tedy přístroj převádějící digitální vysílání na signál, který je schopen zobrazit i starší přijímač. "Podle průzkumů z konce minulého roku je však většina veřejnosti na příjem digitálního vysílání již dlouho připravena," uvedl Novák.

Proces digitalizace, který začal v roce 2000, bude definitivně ukončen v létě letošního roku. Je hrazen ze zvláštního účtu České televize, který je financován výnosy z reklamy na ČT. Ve prospěch státní informační kampaně Národní koordinační skupiny by z něj mělo být odvedeno 18 milionů korun a na účet Českého telekomunikačního úřadu 7,5 milionu korun. Budování vysílačů, dokrývačů a další technické záležitosti si ale hradí jednotlivé televize samy. Tak zní ta příjemnější část teze o dokončení české televizní digitalizace. Překlad do neoficiální, ale pravdivější češtiny ale může znít takto: Ty televize, které měly výsadní postavení v analogovém prostředí, si je uchovaly, ba posílily i v prostředí digitálním.

Ptejme se, proč to tak je. Vždyť přece všichni politikové, kteří se kolem digitalizace v průběhu let zviditelňovali, argumentovali tím, že technologický zvrat pustí na pole nové hráče, novou konkurenci, což bude zdravé jak pro reklamní trh s jeho dnes přemrštěnými cenami vycházejícími právě z kartelově vyhlížejících podmínek české televizní scény. Nové digitální televize měly přinést také programové zpestření pro diváka. Jak to tedy doopravdy?

Je to přesně rok, co česká digitální zpravodajská televize Z1 ukončila svou činnost. Dává to důvod k zamyšlení, co se to vlastně s českým televizním obzorem stalo s přechodem na digitální technologii. Do éteru přibyly pobočné kanály gigantů Novy a Primy, s několikaletými průtahy bylo uděleno 6 digitálních licencí, z nichž plnoformátově funguje už jen jediná – TV Barrandov, a i o ní kolují zvěsti, že je na prodej. Televize Pohoda dosud nezačala vysílat, Febio TV zaniklo de facto dřív, než se o cokoli pokusilo. TV Óčko odešlo z předraženého digitálního multiplexu zpátky na kabel a satelit. Regionální RTA do konce roku vysílala regionální odpojováky na frekvencích Primy, ale s jejím přechodem do jiné licence 1. ledna to skončilo a RTA je takříkajíc na suchu. Oficiálně ukončila svoji činnost a propustila všechny zaměstnance a spolupracovníky.

Firmu ke konci února opustí i její výkonný ředitel Pavel Zuna. Podle jeho slov se nyní majitel RTA hodlá soudit se státem o neochráněné investice. Mimochodem, strojí za zmínku, že majitelem RTA je od loňského října britská společnost Malcolm & Whitacker Recovery, která jmenovala do funkce předsedy představenstva RTA Tomáše Vališe, blízkého spolupracovníka šéfa a většinového vlastníka investiční skupiny PPF Petra Kellnera. Spekuluje se o tom, že majitelem Malcolm & Whitacker Recovery je menšinový akcionář PPF Jiří Šmejc. V té souvislosti je mimořádně zajímavá také další zpráva, totiž že RTA skoupila podíly v jednotlivých regionálních studiích, v nichž nevlastnila 100 procent. Transakce se týkala studia RTA Jižní Čechy v Českých Budějovicích a RTA Ostrava v Ostravě. Přičemž RTA o změnu podílů v obou společnostech žádala až po Novém roce, kdy už její studia nevysílala.

To potvrzuje domněnku o chystaném právním sporu se státem, kde nyní může RTA vystupovat jako jediný, a tedy i silnější subjekt. Protože pro tuto situaci v našem mediálním prostředí zatím není precedens, bude zajímavé a pro budoucnost velmi důležité, jak se spor vyvine a jaké z něj případně vyplynou judikáty.

Už teď je ale zřejmé, že to je neslavná bilance české televizní digitalizace, která tak doplatila na neschopnost svých politiků a nekonečnou zkorumpovanost celého úředního a legislativního prostředí. Zpravodajská Z1 TV a regionální RTA jsou jen dvě, byť možná nejcitelnější oběti.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6