22.2.2018 | Svátek má Petr


MÉDIA: Novinky-nenovinky

3.11.2014

Internetový deník Novinky svým názvem navozuje dojem, že přináší nejčerstvější zprávy, a většinou tomu tak je. Bůh suď, proč v rozporu s redakčními zvyklostmi zde vyšel 31. října 2014 článek Radima Vaculíka Svědčila o údajné korupci expolicisty, teď je sama odsouzena za podvody o nepříliš významném procesu s recidivní podvodnicí Hanou Šlesingerovou, který skončil pravomocným rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 1 již 7. října 2014. Ale budiž, je věcí redakce, co a kdy se rozhodne zveřejnit, nicméně když už zde vyjde zpráva nepříliš aktuální, měla by aspoň být přesná a pravdivá. Článek ale obsahuje několik podstatných nesmyslů.

Uvádí se zde sice správně, že Hana Šlesingerová byla odsouzena k souhrnnému trestu odnětí svobody v trvání sedmi let, ale nesprávně se tvrdí, že jí obvodní soud navýšil trest proti předchozímu rozsudku o dva roky. Ve skutečnosti to bylo jen o jeden rok. Radim Vaculík přehlédl, že Městský soud v Praze jí sice skutečně vyměřil pět let za podvod se škodou přibližně čtyři a půl milionů korun, ale Vrchní soud v Praze jako soud odvolací jí zvýšil trest na šest let. Uvážíme-li, že celková způsobená škoda činila přibližně 6 milionů korun a rozsudek ze 7. íjna 2014 je devátý v pořadí v pohnutém životě paní odsouzené, pak obvodní soud byl nepatrným navýšením trestu velmi shovívavý: při trestní sazbě 5-10 let uložil trest blízko spodní hranice. Protože se státní zastupitelství i obžalovaná vzdali práva na odvolání, zvýšení trestu vyšším soudem již nehrozí, nepodá-li nejvyšší státní zástupce dovolání proti rozsudku.

Nepravdivé je také tvrzení, že paní odsouzená byla zaměstnankyní kanceláře bývalého policisty Jana Mareše, a tedy jeho podřízenou. Ve skutečnosti měla u něj pouze podnajatou kancelář. V pracovněprávním vztahu v žádném případě nebyla. Nejenže nebyla „řádnou advokátkou“, jak uvádí Radim Vaculík, ale není vůbec právnička.

Zkreslená je informace o jejím jednání na ministerstvu dopravy a o tom, že úředník, jemuž měla jakoby za Mareše nabídnout úplatek, ohlásil věc policii. Ve skutečnosti v době, kdy se vydala na ministerstvo, již probíhaly úkony trestního řízení proti Janu Marešovi na základě jejího trestního oznámení. Na ministerstvo přišla vybavena policejním odposlechovým zařízením a celý rozhovor nahrála. Samozřejmě žádný úplatek nenabídla. S vědomím, že policie odposlouchává její i Marešův mobilní telefon, mu po skončeném jednání zatelefonovala nepravdivou zprávu, že jí úředník podal lístek se sdělením, že „za padesát tisíc tady nikdo ani papír nezvedne“. Později přiznala na policii i před soudem, že si zprávu vymyslela, aby dosáhla řádného prověření svého trestního oznámení.

Doporučuji každému, koho by snad zpráva o tomto procesu zajímala, aby si za účelem získání přesných informací přečetl článek Pád policejní provokatérky, popřípadě další texty, na které ukazují odkazy.Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Diskuse


počet příspěvků: 1, poslední 3.11.2014 03:35

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.