19.4.2024 | Svátek má Rostislav


MÉDIA: Nekritizovatelný Mitrofanov

5.5.2007

Nadzvedl mě ze židle jistý Mitrofanův blábol, který níže specifikuji, a u příležitosti blížícího se výročí osvobození Plzně jsem svou glosu nabídl, neboť jde o regionální věc, Plzeňskému deníku, jehož redaktorka mi sdělila, že je přísně zakázáno napadat komentátory jiných deníků. Další pokus jsem učinil v regionální příloze MF Dnes, Martin Polívka z plzeňské redakce mi radostně sdělil, že pan Mitrofanov má svobodu slova jako on či já, nelze ho za to napadat. To mě zvlášť dojalo, neboť regionální redakce MF Dnes sídlí v Americké třídě č. 1. Dotázal jsem se ústřední redakce MF Dnes, proč je Mitrofanov nekritizovatelný, samozřejmě vůbec neodpověděli. Někdo mi poradil, ať se dotáži jistého Čulíka z Britských listů, že je odborník na všechno, ale ani on pro jistotu neodpověděl.

Před časem se se totiž vedla v ranním vysílání ČT1 debata o názvech ulic, jako že máme ještě Fučíkovy, Mičurinovy, Pionýrů, i horší pojmenování . Účastník debaty Alexandr Mitrofanov, politický komentátor Práva, přispěl tvrzením, že přejmenovávání ulic je trapné, např. v Plzni byla po roce 1989 přejmenována Moskevská třída na Americkou.
Rozzlobil mne a napsal jsem mu, že na začátku dotyčné ulice je pomník americkým osvoboditelům a že by těžko mohl stát na třídě Moskevské.On mi slušně odpověděl:, že pomník, který zmiňuji, byl vybudován až dodatečně. Žádné protesty proti Moskevské ulici v Plzni za minulého režimu nebyly, stejně jako se nikdo nebouřil kvůli tomu, že se mlčelo o tom, že město osvobodili Američané. (Podtrhl M.Š.). Ví to, protože v Plzni žil. Takže trvá na svém názoru: byla to trapnost s tím útěkem od jednoho Velkého bratra k druhému, s pozdravem Alexandr Mitrofanov.

Za názor, že Moskevská třída měla zůstat Moskevskou, jsem mu slušně poděkoval. Již trochu rozčileně odpověděl, že mi nedal k tomuto tvrzení žádný důvod, příčí se mu jen "odezdikezdismus".

Dodávám: Prosím vás, co mi vlastně ten Mitrofanov chtěl sdělit? Že kdyby Plzeňáci za totáče proti názvu Moskevská protestovali, komunisté by to respektovali ? Moskevská za to nemůže, že na ní dodatečně (byť základní kámen byl odhalen už před únorovým pučem) vybudovali americký pomník? Mitrofanov se deklaruje jako Plzeňák a neví, že v roce 1953 vypukla v Plzni vzpoura kvůli měnové reformě, v jejímž průběhu provolávaly davy též slávu USA a mávaly americkými prapory, za což následovala krutá odveta režimu. Kdyby měl památník osvobození stát na Moskevské, bylo by to absurdní. To je stejné, jako když v Plzni měla stát socha generála Pattona od autora – agenta StB. Že přímo v Plzni nestojí, je asi také „odezdikezismus“. Jakož i bourání Gottwaldů.

Je to jen marginální historka s tou plzeňskou ulicí, ale představy levicového komentátora o tom, co se v minulostri mohlo či nemohlo, jsou přinejmenším zábavné.

Martin Štumpf