25.4.2024 | Svátek má Marek


MÉDIA: Kdo je Günter Jauch?

28.12.2015

Odpověď zní: nejoblíbenější německý moderátor politických nedělních rozhovorů, který v těchto dnech ohlásil v 59 letech odchod z médií. Původně byl sportovním komentátorem a proslavil se tím, že když měl v privátní RTL referovat 1. dubna 1998 o fotbalovém zápase Realu Madrid proti Borussii Dortmund, zřítil se plot a poškodil branku. Trvalo to 76 minut, než byla instalována nová, ale vysílání nebylo přerušeno. Günter Jauch se svým kolegou komentovali vtipně a vesele místo zápasu to, co se na stadionu odehrávalo a když zápas začal, Jauch řekl: „Těm, kdo si zapnuli televizi až teď, chci říci, že první gól již padl.“ Od té doby ho znalo celé Německo.

V neděli 29. listopadu moderoval svůj pořad na první veřejnoprávní televizní stanici ARD po čtyřech letech naposled. Do studia si pozval pouze jediného hosta, a sice Wolfganga Schäubleho, německého ministra financí. V žurnalistice žánr rozhovoru Face to Face, tedy česky by se řeklo z očí do očí, je považován za královskou disciplínu.

Poslední rozhovor Güntera Jaucha byl zajímavý právě tím, že z dialogu nevyšel ani jako vítěz, ani jako poražený. A ani se o nějaký ostrý střet nepokusil, protože věděl, že s chytrým a vzdělaným partnerem by to nemělo význam. Těžko by ze zaskočeného zpovídaného mohl dostat něco podstatného, protože člověk v pozici obránce se vždy stáhne do ulity a řekne toho méně než v tzv. portrétním rozhovoru. A to se mu taky podařilo a zároveň tím oba partneři všem divákům předvedli, jakou politickou kulturu ctí.

Ač je ministr Schäuble považován v otázkách běženců za jednoho z největších kritiků kancléřky Angely Merkelové, z rozhovoru vyplynulo, že je k ní stále loajální, jinými slovy, že neshoda na řešení jednoho problému nedělá z kancléřky nepřítele či soka a že ani nemá ambice ji vystřídat. Prestižní Die Zeit napsal: „Divák si uvědomil, že Jauch má za sebou 891 podobných pořadů v RTL, v kterých se naučil s lidmi mluvit tak, aby se vyjevila jejich lidská tvář.“

Jauchovou předností bylo, že s partnery na obrazovce nesoutěžil, že je nechtěl zahnat do kouta, ale přijal roli advokáta těch, kteří se v problematice, o které se hovoří, nechtějí vyznat dokonale, ale stačí se v dané oblasti jen orientovat. Toto přiměřené zjednodušení, které bylo vždy srozumitelné většině, uměl vyhmátnout i u složitých otázek a ještě to navíc dělal vtipně. Z prestižní stanice ale odešel nejen kvůli únavě, ale i proto, že tlaky politiků, programových šéfů a televizních grémií mu vzaly chuť v práci pokračovat.

Televizní profesi ovládal tak dokonale, že když lidskoprávní aktivista ve studiu vstal a vyžadoval od všech, aby drželi minutu ticha za utopené běžence, po 37 vteřinách pietu přerušil s poznámkou: „Delší ticho televizní pořad nesnese, rušilo by pietu.“ Nakonec byl nejlepším advokátem značky ARD. Německo bude chudší: Jauch byl jedinečný. Člověk s takovým talentem se narodí jednou za desítky let.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel