18.4.2024 | Svátek má Valérie


MÉDIA: Digitální televizní vysílání

21.9.2007

Jeho odvrácená tvář aneb Abyste nebyli překvapeni

Dovoluji si přičiniti několik poznámek k již probíhajícímu přechodu na digitální TV vysílání, a to se zaměřením na běžné uživatele domácích televizorů, povinných koncesionářů.

Nejsou tudíž zahrnuti ti, kteří volí příjem přes PC, mobilní operátory (DVB-H), ani nejsou zahrnuty pirátské (nelegální a rizikové) karty pro satelitní příjem DVB-S.

Nebudu se zabývat výhodami digitálního vysílání, ty jsou v každém článku na toto téma.

Chtěl bych naopak upozornit na téměř nikdy neuváděné negativa (ať již z důvodů komerčních nebo autorsky diletantských):

1) Není pravda, že digitální vysílání má vždy čistý obraz .To platí jen v případě silného signálu.Digitální zašuměný obraz sice být nemůže, není-li ale signál dostatečně silný, obraz není žádný nebo rozpadající se kostičkováním, nesledovatelný.Toto se děje při pozemním vysílání (DVB-T) nejen v lokalitách vzdálených od vysílače, ale i v jeho bezprostřední blízkosti (stín). V případě slabého signálu dále hrozí výpadky, a to jak při pozemním, tak bohužel i při satelitním (DVB-S) příjmu, a to zejména při špatném počasí (déšť, sníh).Tyto problémy pochopitelně nemá DVB-C ani IPTV (zkratky viz tabulka níže).

Pozn.: Tam, kde byl zašuměný analogový pozemní příjem, nejspíš digitální příjem nebude žádný! (Pozn. red.: Někteří uživatelé mají opačnou zkušenost, záleží na kvalitě tuneru STB.)

2) Není pravda, že s přechodem na digitální vysílání si KAŽDÝ divák musí pořídit často nepotřebný přístroj, set-top-box.

Není třeba jednak pro majitele dnes již mnoha TV zejména LCD a plazmových přijimačů se zabudovaným DVB-T konvertorem, dále pro ty, kteří mají byť i analogový televizor, ale digitální satelitní přijimač (pokud možno se šachtou na kartu, aby mohli sledovat kodované vysílače a rozhodli se - nebo museli, pro chybějící signál - nevyužívat DVB-T (pozemní) digitální vysílání .Pro kabelový i internetový přenos jsou ale příslušné set-top-boxy nutné, byť je provozovatelé budou nabízet za nízkou nebo i nulovou cenu , ale měsíční poplatky budou pochopitelně vždy o to větší.

3) Není pravda, že satelitní vysílání ČT1, ČT2, ČT4 je volné (FTA, jak se lze též v tisku občas dočíst), je kódované CRW a dostupné na Astře. (Pozn. red.: Ovšem platí se jednorázově za dekodér CRW (často v STB integrovaný) a kartu, pak už nic dalšího ani další roky.)

Je naopak pravda, že satelitní vysílání ČT24, ale také obdobné jako ČT1 (rakouské ORF1, ORF2, německé ARD, ZDF, italské Rai Uno, TV Polonia, TV Romania) a obdobné ČT4 (sportovní Eurosport1, DSF) jsou volné (tam mají jiná vysílací práva než u nás?). (Pozn. red.: Není jasný důvod, proč to u nás tak vztekle kódují. Jestli mají tím levnější nákup pořadů?)

4) Není pravda, že si každý příjemce pozemního vysílání musí pořídit novou t.zv DVB-T antenu.

Anténě typu Sito nebo Yagi je lhostejné, zda přijímá při pozemním vysílání analogový nebo digitální signál. Je-li signál v místě příjmu dobrý, stačí přeladit na příslušný kanál, v případě příjmu z jiného vysílače je nutno také přetočit starou antenu. Obchodnický trik i s případným poukazem na vyšší zisk nové „DVB-T“anteny při nepřítomnosti nebo velmi slabém signálu nic neřeší (tedy pro diváka).

Nakonec pro přehlednost možnosti příjmu digitálního TV vysílání a odhad nutných mimimálních nákladů nad - ve všech případech povinný - koncesionářský poplatek (dnes 100 Kč/měs) pro minimální požadavek, tedy digitální příjem stávajících dnešních základních stanic ČT, Novy a Primy.

stb-tab

Naopak je pravda, že:

1) Pro 99% koncesionářů přinese digitální vysílání zvýšené náklady, byť služba bude na vyšší úrovni .

2) Ne každý koncesionář bude moci sledovat pozemní vysílání (DVB-T, viz mnohé vesnice na Domažlicku) a i když pomineme zvýšené náklady jiných možností, ani kabelový přenos ani internet přes telefonní, natož přes optický kabel zdaleka ne vždy jsou k mání, zejména v menších sídlech.

Všeobecně dostupný příjem, mnohde jediný, je satelitní DVB-S (až na okrajové problémy s majiteli objektů při montáži anten a minima nešťastných bez výhledu na jih , ať už pro stromy, hory či situování bytu).

Rozumný stát jistě vytvoří bezplatnou satelitní platformu alespoň pro veřejnoprávní televizi.

Bude to také někdy ten náš? Zatím to zaznělo jedině v zahraničí.

Kadet Ben