25.5.2019 | Svátek má Viola


MÉDIA: ČT a „velká demonstrace“ proti Trumpovi

14.11.2018

V Paříži se setkali na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona státníci asi z třetiny světa. Česká televize zmínila ve zprávách svých pařížských zpravodajů i to, že se proti Trumpovi demonstrovalo na velké demonstraci.

Pořad Události na ČT byl 11. listopadu ve znamení stého výročí podpisu příměří, které ukončilo první světovou válku. Referovalo se o velkém setkání světových státníků při této příležitosti v Paříži. Vše bylo koncipováno v duchu projevu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který kritizoval vzestup nacionalismu a naopak ocenil patriotismus. A právě k tomu byly použity dvě události z Paříže, které opět potvrdily, že americký prezident Donald Trump je pro ČT hlavním cílem kritiky.

Začalo to už před samotnou akcí v Paříži. Macron opět vyzdvihl nutnost výstavby evropské armády, která by měla být protiváhou čínské, ruské a americké. Tuto zprávu využil americký prezident na cestě do Paříže, když Macronovu vizi označil za velmi urážlivou a připomněl, že by evropské státy NATO měly začít plnit svůj závazek na příspěvek na obranu ve výši 2 % HDP. Při osobním jednání Macrona s Trumpem se pak spor údajně vysvětlil. Sdílím názor prezidenta Trumpa, že potřebujeme mnohem lepší rozdělení nákladů v rámci NATO. A proto jsem přesvědčen, že mé návrhy na evropskou obranu jsou s tím zcela ve shodě, protože to znamená více Evropy uvnitř NATO,” uvedl prezident Francie.

Jakmile v Paříži skončily oficiální oslavy výročí konce I. světové války, většina pozvaných hostů se odebrala na společná jednání o budoucnosti světa bez válek. Jak ale upozornila ČT, jednání se nezúčastnil americký prezident, který odjel uctít památku amerických vojáků pochovaných na pařížském hřbitově. Z jiných zdrojů jsem zjistil, že Trump původně návštěvu hřbitova s americkými vojáky neplánoval a čelil za to silné domácí kritice. Proto se nakonec rozhodl na hřbitov s pochovanými americkými vojáky zajet. Hned to ale od českých zpravodajů slízl.

Ti navíc na ČT tvrdili, že se v Paříži koná velká demonstrace proti Trumpově přítomnosti. Jakési záběry ČT i uvedla. O velkém počtu účastníků jsem však měl pochyby. Podle novinky.cz se této „velké demonstrace“ účastnilo asi tisíc osob a na dokumentačním foto byly zachyceny ruce demonstranta držící transparent Trump je válka. Samozřejmě proti Trumpovi protestovalo i hnutí Femen, takže francouzská policie „zneškodnila“ jednu polonahou aktivistku, která se snažila proniknout ke koloně s americkým prezidentem.

O tom, zda se o demonstraci, na kterou přijde podle policie asi tisíc osob, dá hovořit jako o velké, se samozřejmě mohou vést spory. Řekl bych, že na Paříž nic moc. Nicméně tento styl politického zpravodajství veřejnoprávní televize je trvalým jevem, který má v očích české veřejnosti poškozovat Trumpa nejen osobně, ale zejména jeho zahraniční politiku. Podobně se k Trumpovi ale chovají i další české zpravodajské servery.

I český premiér Andrej Babiš využil příležitosti a přímo amerického prezidenta oslovil. Dostalo se mu ujištění, že v Česku žijí skvělí lidé. Nabit atmosférou setkání s tolika hlavami států pak náš premiér zauvažoval do ČT tak, že bychom se měli aktivně zapojit do boje s mezinárodním terorismem, nejen cvičit místní armádu. To téměř jistě vzbudí pozornost i v poslanecké sněmovně a už slyším zejména poslance KSČM, že to není dobrý nápad. Pokud se v Česku neutají ani informace o tom, že speciální jednotka „pomstila“ smrt tří českých vojáků v Afghánistánu, plave Babišův plán na hodně kalné vodě.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czČeské školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Diskuse


M. Mikulec
16:22
14.11.2018

J. Krásenský
17:04
14.11.2018

V. Povolný
15:48
14.11.2018

M. Mikulec
16:15
14.11.2018

R. Gramblička
9:31
14.11.2018

P. Lenc
10:34
14.11.2018

M. Valenta
11:16
14.11.2018

M. Prokop
12:30
14.11.2018

P. Macejko
9:09
14.11.2018

počet příspěvků: 17, poslední 14.11.2018 10:35

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.