19.4.2024 | Svátek má Rostislav


MÉDIA: Českou televizi je třeba změnit

7.9.2016

Petr Štěpánek napsal článek, v němž navrhuje zrušení ČT v současné podobě. Příklady, které uvádí, jsou z velké části relevantní. Nicméně spousta věcí v Česku, a nejen ČT, funguje jinak než podle zákona.

Přiznám se bez mučení: Česká televize je již delší dobu jediným zdrojem informací, které v českém mediálním světě poslouchám. Mohu proto být podezříván z podjatosti a na rovinu říkám, že podjatý sem. Zprávy Novy jsem poslouchal v éře Vladimíra Železného, i Primu jsem si občas pustil. Nyní již tato média nesleduji.

Štěpánek velmi správně popisuje zejména komentované programy ČT, typu OVM nebo Události, komentáře. V publicistice se již dlouho prosadil v ČT jeden moderátor, a to Václav Moravec, který má v podstatě volnou ruku, zve si, koho chce (a kdo je ochoten k němu přijít!), hosté chodí, aby se zviditelnili(?!), a téma je také pevně v rukou Václava Moravce. Speciálně OVM však již delší dobu nesleduji, protože je mi líto kazit si nedělní oběd.

Ovšem to základní, abych citoval Petra Štěpánka správně, je ukryto zde: K tomu, abychom se ve svých životech správně rozhodovali, potřebujeme mít správné informace. Úplné informace. Komplexní informace. Kdo nemá správné informace, rozhoduje se špatně. A kdo se rozhoduje špatně, také špatně volí. Takže na místa, kde se rozhoduje o důležitých věcech, vysílá špatné lidi. Špatní politici dělají špatná rozhodnutí. A v důsledku špatných rozhodnutí pak naše země, Evropa i svět směřují špatným směrem. Takhle jednoduché to je.

Kouzlo Štěpánkovy argumentace je ukryto na konci výše uvedeného odstavce: V důsledku „špatných informací“ pak naše země, Evropa i svět směřují špatným směrem. Jestliže nejen Česko směřuje v důsledku „špatných informací“ (rozumím v ČT) špatným směrem, ale špatným směrem směřuje i Evropa (z logiky věci proto, že ani tamní média nepodávají správné informace) a špatným směrem směřuje i svět (kvůli médiím v USA, Rusku apod.). Ve Štěpánkově argumentaci je tak implicitně obsaženo sdělení, že všechny zpravodajské kanály ve světě jsou na tom podobně jako ČT.

Problém je ukrytý v „mainstreamu“, tedy v tom, co se na většině médií právě přenáší. Sleduji pravidelně zejména britská média včetně BBC. Nepřesné a zavádějící či neúplné informace často totiž nevznikají ani tak zkrácením původní „správné“ informace jako přímo v originálu. Sledováním britských médií a jejich srovnání s ČT nevyznívá pro českou televizi nijak zvlášť negativně. Většina, ne-li všechny hlavní zprávy přebírá ČT evidentně ze zdrojů, ze kterých čerpá například i BBC. V případě volební kampaně v USA se obecně média přiklánějí na stranu Hillary Clintonové způsobem, jak informují o ní i o jejím soupeři. Nedávná aféra s vyjádřením Donalda Trumpa, že si to držitelé zbrojních průkazů v USA mohou s Clintonovou „vyřídit“, byla vesměs v západních médiích interpretována jako návod na „atentát“ na Clintonovou.

Nicméně i když je možné mít ke zpravodajství ČT výhrady i velmi zásadní, tak hluboko jako někdejší socialistická znormalizovaná Československá televize ještě není. Pokud by něco mohlo pomoci k objektivitě ČT, byla by to spíše úprava komentovaných pořadů. Typ pořadu OVM se podle mne již „přežil“ a nedokáže ničím zaujmout, snad kromě „naštvání“. Na druhou stranu, osobně bych byl nerad, kdyby ČT přejímala ve větší míře zejména moskevskou propagandu jako „alternativní“ názor. Za svých 135 Kč měsíčně chci svůj drobný podíl na kvalitě vysílání. Nechci se svého vlivu, i když v mikrojednotkách promile, vzdát a nechci ani, aby ČT financoval stát. To už raději ČT privatizovat.

Závěrem ještě jeden drobný postřeh. Pokud se někdo tvrdě vymezí vůči ČT, obvykle to znamená, že získá tisíce sympatizantů, kterým se ČT také nelíbí, a články mají zaručený úspěch. Česká televize ale vůbec není „na zrušení“, ale na cílenou transformaci zejména v oblasti politické publicistiky. Monopol jednoho moderátora hlavního nedělního publicistického pořadu musí dříve nebo později skončit, rovněž tak další pořady typu 168 hodin by měly být vyjmuty z jedněch rukou a měly by více respektovat mínění veřejnosti. Ale nezní to tak dobře jako „ČT zrušit“, to naprosto uznávám.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz