17.12.2017 | Svátek má Daniel


MÉDIA: Částečně teroristický Hamás?

12.5.2014

Asi jako částečně těhotná žena

Jednou z organizací rozsévajících teror je palestinskoarabské hnutí Hamás. Za sebou má děsivou sérii krvavých útoků proti izraelským civilistům.

K nejhorším patřily dva sebevražedné ataky – proti návštěvníkům diskotéky Dolphinarium v Tel Avivu v roce 2001 (usmrceno 21 mladých lidí) a proti účastníkům pesachové večeře v Park Hotelu v Netanyji (o život přišlo 30 lidí včetně několika přeživších holocaust). O to víc udivilo, co jsme si mohli přečíst na webu Literárních novin.

Týdeník se Blízkému východu a zejména arabsko-izraelskému konfliktu věnuje s obzvláštním zájmem. V současné době referuje o dění v regionu, kromě uznávané expertky na danou oblast Terezy Spencerové, Jiří Kalát. V článku "Evoluce Hamásu: z militantů se stávají politici" (publikován v internetové verzi novin 2. 5. 2014) překvapil vstřícným postojem k této organizaci.

Napsal: "Nebudu tvrdit, že mezi hamásovci nejsou jedinci, kteří by nejraději smetli Izrael z tváře Blízkého východu, ale není jich většina a možná ani desetina. Většina příslušníků Hamásu jsou učitelé, lékaři, úředníci a policisté, nikoli militanti a teroristé."

I kdyby to, co autor píše, byla pravda, nevyhneme se podstatné námitce. Nejde přece o to, kolik procent řadových členů Hamásu jsou militanti a teroristé a kolik z nich by chtělo smést Izrael z tváře Blízkého východu, ale jak smýšlejí a jakou politiku dělají ti, kdo jsou u moci.

Dost možná, že ani většina řadových členů NSDAP nebyla ve skrytu duše pro holocaust, vždyť většina z nich byli také "normální" lidé - učitelé, lékaři, úředníci a policisté. Podstatné je, jak smýšleli a jakou politiku dělali ti, kdo byli v NSDAP u moci.

Bohužel těmi jednotlivci, kteří odmítají uznat existenci Izraele, jsou (jaké překvapení) všichni vrcholní představitelé Hamásu, jak nás o tom dnes a denně ve svých prohlášeních přesvědčují.

K realizaci holocaustu stačila naprostá menšina členů NSDAP – těch, kdo vládli. K realizaci teroru proti Izraeli stačí také menšina členů Hamásu. Nebo snad únos izraelského vojáka Gilada Šalita, zorganizovaný Hamásem, a jeho následné držení v zajetí na území ovládaném Hamásem nepatří mezi teroristické činy? Kdyby Hamás nebyl teroristickou organizací, musel by jako vládnoucí síla v Pásmu Gazy okamžitě po Šalitově únosu zorganizovat osvobozující operaci a pokud by byla úspěšná, vojáka neprodleně vrátit. Tak by se zachovala každá civilizovaná vláda na světě. Opačně se chovají pouze režimy necivilizované, teroristické. Takový je i Hamás. To on Gilada Šalita unesl a věznil v zajetí pět let.

Kouzelná je také Kalátova věta v témže článku: "Situace na okupovaných územích se zhoršuje, zvláště pak v Gaze." Tisíckrát opakovaná kliše o "okupovaných územích" mají tu ďábelsky rafinovanou vlastnost, že si běžný čtenář ani nevšimne oné lži, kterou citovaná věta obsahuje.

Zeptejme se tedy: Kdo Gazu, přesněji Pásmo Gazy, okupuje?

Izrael? Nikoli – ten se stáhl v roce 2005. V Pásmu nezůstal ani jeden izraelský voják, ani jeden izraelský civilista.

Tak snad Egypt? Ten Pásmo okupoval od první arabsko-izraelské války (1948/1949) do června 1967, kdy toto území ztratil v důsledku izraelského vítězství v Šestidenní válce. Ani Egypt tedy Pásmo neokupuje.

Nějaký jiný stát? Ale kdeže! V Pásmu Gazy si vládnou palestinští Arabové od roku 2005 sami. Jejich vládu tvoří – ano Hamás. Tak jaképak okupované území?

Je to stejné, jako kdybychom řekli: Situace v Rusku se zhoršuje, zejména na Aljašce.

Vypadá to, že někteří mezi námi jsou nepoučitelní. Nejde o to, že Izrael by nebylo možné kritizovat. Ale vést proti němu mediální kampaň, jejíž součástí je bagatelizace terorismu teroristů? To je jako zlehčování nacismu nacistů. Něco, co soudný člověk a slušný novinář nemůže nikdy udělat. Ledaže by mu bylo jedno, jaký (pseudo)argumentační klacek pro účelovou dehonestaci Izraele použije.

Stejskal.estranky.cz



Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


E. Sevrát
10:41
12.5.2014

K. Křivan
8:43
12.5.2014

T. Kubín
6:33
12.5.2014

počet příspěvků: 7, poslední 12.5.2014 12:20









 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.