24.4.2024 | Svátek má Jiří


LONDÝN: Ostražitost účinnou zbraní proti terorismu

25.3.2017

Experti mají zjevně pravdu, když tvrdí, že bezpečnostním silám se musí podařit zlikvidovat každý pokus o teroristický útok, zatímco teroristům stačí uspět jen jednou a následky budou vždy strašné. Potvrdil to i středeční teroristický útok na Westminsterském mostě a v nádvoří parlamentu, v centru Londýna.

Ano, čtyři mrtví, včetně útočníka a napadeného policisty a 27 hospitalizovaných zraněných, včetně turistů z různých zemí, včetně muslimů, sražených útočníkovým automobilem z půjčovny a někteří v ohrožení života. Uzavření parlamentu a pozdější evakuace naznačovaly, že zprvu nebylo jasné, kolik teroristů bylo, policie však nyní zná totožnost v Británii narozeného útočníka a označila útok za islamistický terorismus.

Na fotografii po útoku je dokonce vidět mrtvý vousatý muž tmavší pleti, kolem třicítky. Osm zatčení jeho údajných podezřelých kontaktů po šesti policejních raziích v Birminghamu, východním Londýně i jinde pak svědčí o snahách bezpečnostních sil vypátrat všechny souvislosti.

Útok však vyprovokoval i příkladné hrdinství policistů – a nejen toho zavražděného -- či zdravotních sester a lékařů z nemocnice za mostem. A také třeba náměstka ministra a poslance Tobiase Ellwooda, bývalého vojáka, který ihned po útoku oživoval pobodaného policistu dýcháním z úst do úst, i když nakonec neuspěl.

Pokračovat v ostražitosti

Život v ulicích kolem parlamentu se nyní vrací k normálu. Útok připomínají jen vlajky na státních budovách vlající na půli žerdi a více viditelná přítomnost samopaly ozbrojených policistů než před útokem, což ostatně potvrdila ve sněmovně jako záměr i premiérka Mayová.

Britské bezpečnostní složky mají ovšem nemalé zkušenosti s terorismem. Vždyť po americkém 11. září přišel 7. červenec 2005 a útok na londýnské metro a autobus a 52 mrtvých, i když další útok po dvou týdnech se teroristům nezdařil, stejně jako později v Glasgově.

Pak ještě přišel útok automobilem a noži na vojáka v londýnské čtvrti Woolwich v roce 2013 a do nynějška už nic. Bezpečnostní služby však nedávno oznámily, že od woolwichského útoku zmařily 13 pokusů o útok a v současnosti běží na 500 šetření podezřelých osob, i když zdaleka ne všechna končí obviněním a soudem.

Jak už řečeno, život v centru Londýna se nyní vrací do normálních kolejí a Britové se stoickým klidem a zarputilou rozhodností tvrdí, že se nenechají teroristy zastrašit. Experti se shodují, že nejnovější londýnský útok - v den výročí pumových útoků v Bruselu - vypadá nejspíš na akci jedince a je podobný jak útoku berlínskému, tak tomu v londýnské Woolwichi.

Je jasné, že - zejména s blížící se porážkou tzv. Islámského státu - budou útoky nějaký čas pokračovat a nejen takové jako nyní v Londýně, tedy nejspíš pomatených či zfanatizovaných jedinců, jejichž plány lze jen těžko předtím odhalit, ale i ty horší, organizované. A tak nezbývá než pokračovat v té ostražitosti a nejen v Británii, ale v celé Evropě a ony fanatiky jednoho po druhém odhalovat. Snad nakonec žádní nezbydou.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus