19.4.2024 | Svátek má Rostislav






LITERATURA: Vyšla čtvrtá kniha v edici Moderní díla fantasy

29.1.2010 9:05

Srdce světa Jay Lake moderní díla fantasyTOPlistNakladatelství Laser-books se chystá vrhnout mezi čtenáře čtvrtý svazek edice Moderní díla fantasy. Dosud tato řada zahrnovala Lži Lockeho Lamory Scotta Lynche, Zjizvenou noc Alana Campbella a Stíny v létě Daniela Abrahama. A nyní na pulty knihkupců přichází Srdce světa, od nám již známého autora Jaye Lakea, v překladu Andrey Peprlové a s obálkou Stephana Martiniéra...

"Srdce světa je rozhodně steampunk, ačkoliv si nemyslím, že jsem si to uvědomoval, když jsem ho psal. Někteří tomu říkají spíš clockpunk (clock = ang. hodiny), ale pro mě, jakkoliv je ten štítek vtipný, jde jen o hraní se slovíčky." (Jay Lake)

Anotace:

Její Veličenstvo královna Viktorie stále vládne Nové Anglii a americkým državám, obrovské vzducholodi Královského námořnictva křižují nebesy a Země se dál otáčí na ohromném mosazném soukolí, které Bůh vsadil na nebesa, a spořádaně, půlnoc za půlnocí a rok za rokem, putuje kolem Slunce. Ve městě New Havenu žije jistý mladík jménem Hethor, který se pod dohledem svého mistra učí řemeslu a umění, za nějž vděčíme Bohu stejným dílem jako člověku: hodinářství. Jedné podivné noci získá jeho život nový směr. Po probuzení spatří živoucího mosazného anděla, jenž se obrovskými křídly dotýká nízkého trámoví podkrovního pokoje. Anděl mu oznámí, že byl vyvolen. Srdce světa dotikává a je třeba ho natáhnout. Hethor musí získat Klíč nebezpečenství, objevit způsob, jak stroj seřídit a zachránit tak Zemi. Na důkaz své návštěvy mu nebeská bytost zanechá stříbrné peříčko ze svého křídla. Krev ulpělá na jeho ostrém okraji je dostatečným důkazem, že Hethor nesnil. Aby splnil příkaz svého Boha, podnikne nevinný a nezkušený mladík dlouhou a nebezpečnou cestu k jižnímu pólu. Na konci strastiplné pouti nalezne sílu a pozná sám sebe.

Jay Lake 2O autorovi:

Málokdo má takovou kvalifikaci psát barvité a exotické příběhy jako Jay Lake. Narodil se 6. června 1964 v taiwanském Taipeji jako syn amerického diplomata. Jeho dětství bylo naplněno cestováním. Žil v Asii, Africe i v Evropě a tato kulturní rozmanitost je na jeho světech znát. Stejně tak úročí i zkušenosti z marketingové a reklamní činnosti na poli vyspělých technologií.

Jay Lake 1Je držitelem cen Writers of the Future z roku 2003 (1. místo) a John W. Campbell Award for Best New Writer in Science Fiction z roku 2004 (cena pro nejlepšího začínajícího sci-fi spisovatele).

V současnosti žije v Portlandu v Oregonu a zotavuje se z léčby rakoviny tlustého střeva, kterou ke konci loňského roku podstoupil a o které prohlašuje, že je horší než nemoc sama, ale nebylo zbytí. Jay Lake se věnuje také fotografování a sbírá havajské košile.

Tvorba:

TDK 2Jay Lake je velmi pilný a na svém kontě má už přes 250 povídek, přestože o sobě dal vědět čtenářské obci relativně nedávno. Jeho nejstarší zveřejněnou prací je totiž povídka The Courtesy of Guests vydaná roku 2001. Své příběhy otiskuje často v renomovaných magazínech jako jsou Asimov’s SF nebo Realms of Fantasy. Kromě toho publikuje některé své práce také na internetu (Strange Horizons).

V českém překladu zatím vyšlo krátkých Lakeových prací poskrovnu. K vůbec prvnímu setkání českých čtenářů s tímto autorem došlo v Trochu divných kusech a to prostřednictvím povídky Into the Gardens of Sweet Night (V Zahradách vlahé noci, Trochu divné kusy 2, Laser-books 2006). Následovaly The Soul Bottles (Láhve duší, Pevnost 2007/4), The American Dead (Američtí mrtví, Trochu divné kusy 3, Laser-books 2007), The Lizard of Ooze (Ještěr ze Sklůzu, New Weird 2008), Promises - A Tale of the City Imperishable (Sliby – Příběh z nehynoucího města, Ikarie 2008/08), Cool a The Sky that Wraps the World Round, Past the Blue and Into the Blafl (Nebe, jež halí svět, skrze modř a dál do černoty, Ikarie 2010/01).

Květinová zkouška Jay LakeCo se románů týče, má Jay Lake rozepsáno několik cyklů. V new weirdowském pokusu o oživení žánru zavádí čtenáře do Nehynoucího města. V prvním románu Trial of Flowers nám autor nabízí město, které stojí na pokraji zkázy. Tato kniha byla zatím jediná, se kterou se mohli čtenáři setkat v českém překladu jako s Květinovou zkouškou (Laser-books 2007). V druhém románu, Madness of Flowers (2008, č. Květinové šílenství, připravuje Laser-books), se vrací k osudům postav z Nehynoucího města. Do budoucna by autor rád navázal knihou Reign of Flowers.

Román Mainspring (2007, č. Srdce světa, Laser-books 2010) měl původně být samostatnou knihou, o rok později však Jay Lake do stejného univerza zasadil Escapement (2008) a letos se tamtéž odehraje děj Pinionu (2010). Ocitáme se v něm v alternativní historii, v níž naše planeta obíhá kolem Slunce po kovové dráze.

Green Jay LakeNejnovějším románem je Green (2009), příběh, na nějž Lake naváže v chystaných pokračováních Endurance a Kalimpura. Sleduje osudy mladé dívky Green, z níž okolnosti jejího života učiní nájemnou vražedkyni.

Jay Lake se také od roku 2002 soustavně věnuje editorství a i na tomto poli sklízí úspěchy. Antologie Polyphony, na nichž spolupracoval s Deborah Layne, byly dvakrát nominovány na World Fantasy Award. Lake je také spolueditorem sci-fi antologie Other Earths (společně s Nickem Geversem, 2009), jejíž obsah je zaměřen na alternativní historii. Zatím poslední editorskou zkušeností Jaye Lakea je též loni vydaná antologie Footprints, kompilovaná ve dvojici s Ericem T. Reynoldsem.

V současnosti žije v Portlandu v Oregonu a zotavuje se z léčby rakoviny tlustého střeva, kterou ke konci loňského roku podstoupil a o které prohlašuje, že je horší než nemoc sama, ale nebylo zbytí. Jay Lake se věnuje také fotografování a sbírá havajské košile.

Zdroje:

Lament










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...