19.6.2018 | Svátek má Leoš
LITERATURA: Pevnost 5/2008

6.5.2008 0:05

Pevnost 5/2008TOPlistOBSAH

4 Fantastická aréna - Tomáš Němec nás nabudí povídáním o Dračím Speciálu, který se na stáncích nebo ve vašich poštovních schránkách objeví už 14. května. Jedním z důvodů, proč si ho budete chtít koupit (stejně jako já) je přiložené DVD s filmem Strings.

V rubrice Co se děje se dozvíme, že Crwecon se koná 10. května 2008. Několik dní na to, tedy 15. května, proběhne křest nového vydání knihy JWP Ken Wood. O našem partnerském webu JFK Fans jsme už informovali a pokud jste JFK pozitivní, pak si určitě přijdete na své. Letošní Parcon proběhne v Plzni s hojnou účastí autorů new weird, čímž se mu podařilo dosáhnout světového primátu a získat titul eurokonference. Pokud se chcete orientovat v česky a slovensky vydaných SFFH titulech, pak pro vás máme Scifibázi.

V minianketě se k Novotného Valhale vyjádřili Viktor Janiš, Antonín Kudláč a Zdeněk Rampas, čímž nás nasměřují k tématu čísla.

6 Téma - Trilogie Valhala Jiří Popiolek - Po alternativní Zemi, ve které Druhou světovou válku vyhráli nacisté za pomoci okultismu nás provede Jirka Popiolek a dopodrobna nás provede největším českým cyklem, který se klene nejenom přes desetiletí fiktivní a reálná, ale prolínají se v něm nejrůznější žánry.

10 Rozhovor - František Novotný, Jiří Popiolek - O výše uvedeném se pak dozvíme z první ruky přímo od autora, který už návrat ke světu Valhaly neplánuje, přesto se ještě drobného završení dočkáme.

12 Bulvár Alfa Ralfa - Střípky z fantastické scény Darth Zira - Kromě conu tří velkých "S" - Sconu, Vítězného únoru 2008 a nové vlně domácího komiksu si připomeneme, že Havlíčkův Brod navštívili elfové a letmo se seznámíme s matematickým uměním na stránkách Technokouzel Elišky Vokounové. Vojta Čepelák nabídne rozhovor s francouzským sběratelem komiksů a jejich prodejcem Philippem Badrem, který nám ukáže, že ten francouzský komiks se kromě delší tradice příliš neliší od českého.

14 Sci-fi okno - Kroniky hladových měst Martin Šust - o úspěchu netradiční a originální tetralogie nejenom pro mládež od Philipa Reeveho se rozepíše Martin Šust.

16 Literární novinky - Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu Martin Šust

Mezi další zajímavé autory, kteří pronikají na český knižní trh se zařadil Brandon Sanderson s románem Mistborn - Finální říše (Talpress). Pokud hodláte rozšířit své obzory v upíří tématice, pak se dočkáte s Brianem Stablefordem v románu Říše strachu (chystá Laser). Díky vzkříšení nakl. Brokilon se můžeme těšit na další romány Glena Cooka, nově pak na jeho cyklus Zástupci noci. První díl nedávno vyšel pod názvem Tyranie noci. Od Nancy Farmerové se dočkáme cenami ověnčeného Moře trollů, které nabízí návrat k Vikingům.  Dobrodružnou sf Tobiase S. Buckella pro nás chystá nakl. KJV pod názvem Krystalický déšť. O ostatních novinkách ze světa jsme na Sardenu stručně informovali (doplňme, že u James G. Ballard trpí rakovinou prostaty, P. J. Farmer oslavil devadesátiny a Terry Pratchett věnoval na vázkum Alzheimera půl miliónu liber. Úvodník věnoval Martin ghettu zvanému fantastika, zejména pak přístupu médií i čtenářů k té literární, která se vesměs veze na vlně filmové popularity a mnoho kvalitních děl se k veřejnosti dostává velice těžko.

18 Perly z moře fantastiky - Greg Bear: Marťanská cesta Jiří Popiolek - Výborné hard SF využívá světa Královny andělů, jen o sto padesát let v budoucnosti, kde se čtenář setká s životní dráhou C. Majumdarové a atraktivním prostředím kolonizovaného Marsu. Čtenář si ale nejvíce užije neotřelé šokující teorie "všeho". Román by se dal zařadit do škatulky politfiction.

20 KNIŽNÍ RECENZE POD LUPOU

 • Jiří W. Procházka: KEN WOOD – MEČ KRÁLE D‘SALA
 • Poul Anderson: I HVĚZDY PLANOU
 • Kate Jacobyová: NÁVRAT VYHNANCE
 • Maja Lidia Kossakowská: ROZSÉVAČ VĚTRU
 • Chris Wooding: PŘÍZRAČNÝ SVĚT ALAIZABEL CRAYOVÉ
 • Frank Herbert: HELLSTROMŮV ÚL
 • Hal Duncan: PERGAMENT
 • John Connolly: KNIHA ZTRACENÝCH VĚCÍ
 • Vlado Ríša: STRYGA
 • D. M. Cornish: TETOVÁNÍ KRVÍ 1 – ZAČÁTEK CESTY
 • Nick Sagan: IDLEWILD
 • Juraj Červenák: BOHATÝR – BÍLÁ VĚŽ
 • Cormac McCarthy: CESTA
 • Joe Abercrombie: SAMA ČEPEL
 • Garth Ennis, Clayton Crain: GHOST RIDER – CESTA DO ZATRACENÍ

25 Knižní novinky

 • Tituly vydané ve dnech 11. 3.  2008 –  10. 4. 2008
 • Redakce doporučuje Wojta Běhounek

27 POVÍDKY POD LUPOU

 • Jan Kovanic - Absolutní krach - Honzu Kovanice bych označil titulem českého Vernea současnosti - nechybí mu nápady ani rozsáhlé technické znalosti načrtávaného problému. Absolutní krach nás oslní popisem cesty k cizím sluncím, kde se na pozadí technických popisů beroucích dech odehrává drama čtyř kosmonautů a skrze jednoho z nich si užijeme také drama lásky, očekávání i zklamání. Svět se blíží ke svému konci, ale naděje nemusí být nutně pouze jedna.
 • Lucie Lukačovičová - Stříbrné rolničky - Nádherná ukázka čtivé fantasy ze současnosti, lehce líznutá upířinou (tou astrální), která kombinuje beznaděj a odhodlání nových vampýrských branců, kteří se nehodlají smířit se svým novým osudem - odpovědi na jejich otázky jsou však nedostupné i těm, kteří se smířili se svým osudem.
 • Jan Ježek - Malá návštěva - Pokud si přečtete recenzi na McCarthyho Cestu, pak si řeknete, že Malá návštěva má podobné zaměření a pak už se jen povezete na vlně čtivého příběhu o ztrátě a nalezení lidství v postapokalyptickém světě z něhož není úniku. Jediné, co člověku zbývá k zachování zbytku lidskosti pak jsou příběhy, lidská společnost a zejména cíl. Jemonže všichni víme, že i cesta může být cíl. 
 • Filip Gotfrid - Kotel - Velice povedená a úderná černohumorná groteska až anekdota o trablích s kotlem. Z povídky čiší nejenom lehký cynismus až sarkasmus, ale navíc dostatek podzimní melancholie a neuvěřitelná porce lidskosti.
 • Pavel Renčín - Labyrint (IV.)

60 Profíci radí - Dívčí válka (III.) Petra Neomillnerová & Františka Vrbenská

62 Listárna - Redakce nabízí také možnost seznámení se přes listovní rubriku magazínu.

64 Ceny & soutěže - Vidoucí 2008 - zasílání povídek se uzavřelo s "čarodějnicemi" a od teď jsou na řadě věřejní i odborní porotci ;-)

65 DECH DRAKA POD LUPOU

 • 66 Dračí knihovna - Volání bubínku Zbyněk Holub
 • 74 Teorie - Soudní soudci Lucie Lukačovičová; Šest pravidel dynamických scén v RPG Petr Mazák & Sebastian Chum
 • 78 Malé velké bitvy - Warmachine Sebastian Chum
 • 81 Křišťálová koule - Rukověť dobrodruha Jaroslav Vrba; GameCon 2008

83 Deskové & karetní hry

 • Ticket to Ride: Europe Přemysl Oprchal (80%)
 • Eketorp Sebastian Chum (80%)
 • Thebes Přemysl Oprchal (70%)

Láska až za hrob Petr Heteša86 Edice Pevnost - Michal Špaček: Skřetí spár

88 Kino & DVD 

 • Vlkodav Vojtěch Čepelák (70%) - Velice svérazná podoba Conana připomínající lepší a stravitelnější heroické fantasy.
 • 4x minirecenze (Soudný den - 50%, Clona - 30%, Démon pomsty: Krvavá lázeň - 20%, Zombies - 40%)

90 Televizní seriály - Battlestar Galactica Jiří Pavlovský

92 Anime - Night Head Genesis  Alexandra Pavelková - (50%)

94  Filmové novinky - Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu Ďuro Červenák

96 Koutek cestovatele - Orkneje Richard Klíčník - Autorovi se zajisté podaří nalákat nejednoho milovníka cestování, přírody a historie na ostrovech, kde vznikaly keltské dějiny.

98 LARP - Magie na LARPu Tomáš Rožec - Pokud se při hraní rozhodnete pro postavu mága a kouzelníka, pak byste měli mít na paměti několik drobností včetně velké dávky zodpovědnosti, jinak si hru nemusíte užít a můžete ji znepříjemnit také ostatním hráčům.

100 Magie - Poslové matky Země (V.)  Petra Neomillnerová - Již popáté se Petre Neomillnerová věnuje bylinám a jejich magickému použití, takže neváhejte a provětrejte své školní znalosti, možná že nemálo z rostlin naleznete také ve svém herbáři.

102 Interaktivní světy - Na život a na smrt  Petra Neomillnerová

104 Křížovka - Valhala Libor Čermák

106 Tiráž a upoutávka (těšit se můžeme na rozhovor s Alexem Drescherem, informacích o čtvrtém Indym, recenzi na Iron Mana, ...)

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...