22.6.2018 | Svátek má Pavla
LITERATURA: Pevnost 3/2008

4.3.2008 0:05

Pevnost 3/2008TOPlistOBSAH

Úvodníku se ujal Filip Gotfrid a zavzpomínal na nedávno zesnulou Carolu Biedermanovou, stejně tak bude moci učinit každý z vás, kdo zavítá 29. března na SciFacon.

4 Fantastická aréna - Nabízí několik soutěží o knižní ceny. V rubrice Co se děje... si připomeneme právě SciFaCon, stručně pak tematický večer pro statečné, který proběhl 27. února ve smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze. Zájemci o kulturu mohou navštívit kabaret Caligula věnující se fantastice v Paláci Akropolis a nakonec si připomeneme nebývalý počin v podobě antologie méně známých autorů s názvem Černé sny aneb příběhy na nedobrou noc. Na dotaz, zdali Harry Potter ovlivnil knižní trh odpovídali nakladatelé S. Juhaňák, O. Müller a R. Pilch.

6 Téma
Harry Potter - Leoš Kyša - v rozsáhlém čtyřstránkovém článku si připomeneme sedm let v Bradavicích s Harry Potterem, jeho přáteli i nepřáteli. Stručně si připomeneme kariéru J. K. Rowlingové a milníky jedné každé knihy o brýlatém kouzelnickém učni.

10 Bulvár Alfa Ralfa
Střípky z fantastické scény - Darth Zira - Zira představí občanské sdružení Moravian Larp, uvede informaci o definitivním zprovoznění baru Netopejr, popíše zážitky z kulturní výměny s francouzskými představiteli komiksu a jejich českými protějšky. Mužské oko se dychtivě zastaví na zmínce o nové královně krásy a inteligence Miss Mensa, připomeneme si improvizovaný křest Třpytu mečů na schodech, tradiční Tolkiencon 2008 a neoklasicistní koncert v Praze.

12 Přehled
Největší filmové trháky roku 2008 - Ďuro Červenák - filmový výhled na chystané sffh pecky z pera zkušeného publicisty Ďura Červenáka nám připomene, co že nás čeká v kinech tento rok, že je na co se těšit vám nemusím říkat dvakrát. Namátkou se stačí zmínit o peckách jako Indiana Jones a království křišťálové lebky, 10000 př. n. l., Letopisy Narnie - Princ Kaspian, Mumie 3, Batman - Temný rytíř a mnoho dalších snímků...

16 Literární novinky
Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu - Martin Šust - ani Martin Šust se nenechá zahanbit a nabídne chutný literární výběr. Argo vydává McCarthyho Cestu (držitel Pulitzera a autor zfilmované knihy Tahle země není pro starý), Laser-books se zase zaměřil na vydávání Star Treku a schopné autory shání také skrze soutěž. Bouřková fronta Jima Butchera nabízí originálního hrdinu a vstup do světa populární knižní série. Triton zase boduje vydáním nového Grega Beara a polskou autorkou Maja L. Kossakowskou. 20. září 2008 se dočkáme třetího dílu Eragona s názvem Brisingr. Crawfordovu cenu pro nadějného novářka získal Christopher Barzak a Albatros se za Harryho Pottera bude "prát". Ve svém úvodníku pak Martin Šust doporučuje čtenářům, jak ušetřit při koupi knih.

18 Unikátní projekty
Oldřich Růžička & Jan Klimeš: Poklad kapitána Williama Kidda - Filip Gotfrid - Stoprocentní hodnocení si vysloužila kniha "nekniha" pro mládež, která čtenářům umožní nejenom přečíst si zajímavý příběh, ale jako variace na gamebook si můžete pátrání po pokladu prožít na vlastní kůži. Rodiče asi nepotěší, že této knize nejspíš propadnou se svými ratolestmi.

20 KNIŽNÍ RECENZE POD LUPOU

 • Martin H. Greenberg, Jon L. Lellenberg, Daniel Stashower (eds.): DUCHOVÉ NA BAKER STREET (60% Jakub Zahradník)
 • Neil Gaiman & Michael Reaves: MEZISVĚT (60% Pagi)
 • Ivana Blahutová: BÍLÝ KŮŇ (60% Otomar Dvořák)
 • Michael Scott: ALCHYMISTA (40% Leoš Kyša)
 • Ondřej Netík: MELUZÍNA, DÍVKA JMÉNEM EMA (60% Martin Fajkus)
 • Miroslav Žamboch: PREDÁTOŘI (70% Vojtěch Čepelák)
 • Ray Bradbury: TUDY PŘIJDE NĚCO ZLÉHO (80% Martin Šust)
 • Michael A. Martin & Andy Mangels: STAR TREK – TITAN: MEZI DVĚMA SVĚTY (60% Jan Pavlík)
 • Michael Crichton: PŘÍŠTÍ (60% Pagi)
 • James A. Owen: INDIGOVÝ DRAK (60% Martin Fajkus)
 • Chuck Palahniuk: STRAŠIDLA (80% Petra Neomillnerová)
 • Mark Millar, J. G. Jones, Paul Monts: MRTVÝ NEBO ŽIVÝ (70% Jakub Zahradník)
 • Dan Simmons: TERROR (Kniha měsíce, 90% Martin Šust)
 • Petra Neomillnerová: HRY NA BOLEST (50% Jakub Zahradník)
 • Sergej Lukjaněnko: LŽIVÁ ZRCADLA (70% Otomar Dvořák)

25 Knižní novinky

 • Tituly vydané ve dnech 11. 1.  2008 –  10. 2. 2008
 • Redakce doporučuje - Wojta Běhounek - Pagi (Ďábel mezi lidmi, Píseň pro Lyu, Lživá zrcadla), Jiří Popiolek (Ďábel mezi lidmi, Já, legenda, Lživá zrcadla), Martin Šust (Království klecí, G. R. R. Martin, Já, legenda)

27 POVÍDKY POD LUPOU

 • Jiří W. Procházka - Ken Wood a meč krále D’Sala (ukázka z románu) - pro milovníky akční oddechové literatury téměř povinnost, zvlášť když po letech vyjde Ken Wood v nové a upravené podobě.
 • Sara Gengeová - Bohem obdarovaná - dvoustránková mrazivá záležitost o těžkém životu na zdevastované planetě. Obdařená holčička mutantka nehodlá jen tak opustit svou matku. Dobře se to četlo, ale v paměti mi neuvízlo více než jen pár obrazů.
 • Leoš Kyša - Poutník k Mohamedovi - Leoš Kyša se předvedl v dobrém světle a vytvořil pro současné čtenáře velice silnou vizi lidského vesmíru, kterému vládne Alláh a muslimové. V paralele na naší současnost si užijeme spřádání plánu teroristického útoku na nezbrané obyvatele Zakátu. V podobě historické ironie si konečně uvědomíme, že není rozdílu mezi křesťany, muslimy, vždy se jedná pouze o moc a počet zavražděných obyčejných lidí hraje tu nejdůležitější roli. Skutečně profesionálně napsaná práce, která zaujme po všech stránkách.
 • Pavel Renčín - Labyrint (II.)

54 Ceny & soutěže
O železnou rukavici lorda Trollslayera - Petra Vladyková - Historie a vývin soutěže, ze které každoročně povstává sborník Drakobijci a nemálo nových nadějných autorů. Letošní uzávěrka je stanovena na 30. dubna 2008.

56 Fantastická historie
Čas rytířů (V.) - Vladimír Šlechta - Pokračování rozsáhlé sondy do historie, zvyků, života, slavných rytířů, bitev pokračuje již pátým dílem, v němž se dozvíme něco o pořádání soubojů, vzniku prvních románů, o paladinech, rytířích kulatého stolu, orcích a nakonec se budeme nedočkavostí třást a očekávat šesté pokračování.

60 Profíci radí
Výchova fantasy spisovatelek v Čechách (I.) - Petra Neomillnerová & Františka Vrbenská - Dvě zkušené a známé autorky radí všem psavcům, proč se nenechat odradit od psaní a připomínají, že rozdíly mezi spisovatelem mužem a ženou sice občas jsou, ale čtenáři jde hlavně o silný příběh, uvěřitelné hrdiny, trochu napětí a zábavu ze čtení, pokud psát umíte, nemusíte se bát diskriminacep ohlaví.

62 Listárna

64 Ceny & soutěže
Vidoucí 2008

65 DECH DRAKA POD LUPOU

 • 66 Dračí knihovna - Ti, kdo bloudí mezi světy (II.) - Lucie Lukačovičová
 • 70 Teorie - Setsakramentské stereotypy - Lucie Lukačovičová
 • 72 Ze světa - Svět DragonLance - Dalibor Zeman
 • 75 Asterion - Bardi na Asterionu (II.) - Petr Pozděna
 • 79 220 voltů - Devil May Cry 4 - Karel Wolf; Turok - Karel Wolf; Novinky - Karel Wolf
 • 82 Z domova - Střepy snů; O železnou rukavici lorda Trollslayera

83 Deskové & karetní hry

 • Osadníci z Katanu – Karetní hra - Přemysl Oprchal - (60%) karetní hra pro dva hráče.
 • Race for the Galaxy - Kavenu Arakasi - (80 %) - Race for the Galaxy patří mezi takové hry, které si díky akčnosti, spádu a aplikaci různých strategií můžete zahrát i několikrát za večer a rozhodně vás hned tak neomrzí. 2-4 hráči.
 • Zooloretto - Ivan Dostál - (80%) - 2-5 hráčů. Vychází z principů karetního Coloretta.

Pevnost 3/2008 Pohřbeni na Soldafaru část 2 Jana Rečková86 Edice Pevnost
Josef Pecinovský: Posvátná larva (vyjde v příští Pevnosti, v březnové s knižní přílohou naleznete Pohřbeni na Soldafaru - 2. část od Jany Rečkové). Následuje velký kvíz o ceny zaměřený na Harry Pottera.

88 Kino & DVD 

 • Jumper - Erik Čáp & Martin Šust (70%)
 • Monstrum - Karel Stehlík (80%)
 • 4x minirecenze (Sweeney Todd - 80% Vojtěch Čepelák, Asterix a Olympijské hry - 30% Ďuro Červenák, Kozoroh 1 - 70% Daniel Storch, Toxický mstitel 4 - 0-100% Daniel Storch)

92 Anime
Království koček - Alexandra Pavelková (70%)

94  Filmové novinky 
Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu - Ďuro Červenák - Těště se na možnost natočení Hobita režisérem G. del Torem. Úspěch filmu Tahle země není pro starý směřuje zraky filmařů k dalším knihám C. McCarthyho. John Carpenter se nejspíš po letech vrátí na filmová plátna. Freddy z Elm Street si brousí své čepele. Ďuro se pozastaví nad úspěchy hereckých "důchodců".

96 Reportáž

98 LARP
Nová sezóna začíná - Lukáš Makovička

100 Magie  
Poslové matky Země (III.) - Petra Neomillnerová

102 Interaktivní světy
Podzimní vítr - Petra Neomillnerová

104 Křížovka 
Harry Potter - Libor Čermák

106 Tiráž a upoutávka

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...