19.4.2024 | Svátek má Rostislav






LITERATURA: Pevnost 3/2007 - 300

28.2.2007

Pevnost 3/2007TOPlistBřeznovou Pevnost zdobí spartský král Leonidas ztvárněný Gerardem Butlerem a dává nám na vědomí, že se blíží doba, kdy do kin vtrhne dlouho očekávaný snímek 300 s českým podtitulem Bitva u Thermopyl. Tomáš Němec napsal zábavný úvodník vztahující se ironicky k tématu čísla. Až někde uslyšíte řvát skupinu fanoušků: "Sparta, sparta," bude vám hned všechno jasné.

Filmovému, komiksovému a historickému tématu legendární hrdinské smrti tří stovek Lakedaimonských se věnuje hned několik stran. Začíná Ďuro Červenák zajímavostmi z natáčení, útrapami herců a dalšími nezbytnostmi, které vedly k natočení tohoto filmu podle komiksové předlohy pana Millera, ale o tom už povídá Vojtěch Čepelák v rozsáhlejší recenzi také u nás vyšlého překladu obrazového románu (88 stran za 999 Kč, hezké). Posledním článkem, tentokrát historickým, přispěla Veronika Válková. Společně s ní a zápisky dějepisců, zejména Herodóta, poodhalíme a zrekonstrujeme průběh bitvy a dozvíme se také o tom, že u Thermopyl se nebojovalo pouze v roce 480 před Kristem.

Literatura pozvedla člověka do výšin, ať už to byl záznam v klínovém písmu nebo prastaré runy Kelti, písmo dopomohlo lidstvu pamatovat si a učit se, případně zlepšovat naši civilizaci. Literární fantastika svůj nepatrný dílek určitě také znamená a proto je jí v Pevnosti věnováno nemálo prostoru. Petra Neomillnerová představí dětskou fantasy ságu Elyonova země amerického spisovatele Patricka Carmana. Příběhy a dobrodružství holčičky Alexy (nepřipomíná to Alici?), která se odvážila vykročit za hradby bezpečného sídla, by měly být důstojnou a zábavnou četbou pro naše ratolesti (nemyslím tím, že bych si chtěl nějaké, v dohledné době, pořídit). Filmu Eragon se věnovalo dostatek prostoru v jiné Pevnosti, nakonec však propadl a byla vyzdvihnuta cena knižní předlohy mladíka Paoliniho. Několik českých fanoušků se nebálo a zeptalo se přímo autora na některé mlhou zakryté části příběhu a jeho plány do budoucna.

Literární novinky Martina Šusta nabízejí nejzajímavější kusy, chystané k vydání, přičemž se v úvodníku nezapomenul zmínit o celé škále internetových serverů o fantastice (třeba Pevnostního serveru nebo tradičního Sardenu). Perly z moře fantastiky a Jiří Popiolek připomenul čtenářům existenci kyberpunkové bible - Neuromancera W. Gibsona.

U povídek se v březnové Pevnosti rozhodně nudit nebudete. Pavel Renčín napsal fantastkní horor, který nejspíš inspiroval únos a držení v zajetí jedné rakouské dívčiny. Jen tančí, nemluví, nespí sleduje osud vězněné holčičky, ze které Věznitel vychoval vzdělanou spisovatelku a využíval její nevšední talent ke svému prospěchu. Holčička však kolikrát uniká do neskutečného světa a "snuje" svůj plán na útěk, kterým spustí něco mnohem děsivějšího, než si sama dovedla představit. Autor výtečně vybudoval atmosféru bezmoci a charakterovou stránku hlavní hrdinky.

Martina Koutného můžeme ve Fandomu znát nejvíce díky jeho organizaci CKČ. O tom, že umí nejenom kritizovat, ale také výborně psát, svědčí jedna z jeho nemnoha povídek. Kauza Eneth je taková normální detektivka o genetickém inženýrství a jeho zneužití. Autor vtipně a ironicky, v pozici columbovského soukromého očka Zacharyho, řeší mrazivý případ ztracených klonů své bývalé lásky. Přes louži hnusu, bolesti a logiky se dopracuje až k vyřešení případu, opětovnému otevření starého citu a následného vyrovnání se se ztrátou své milované, vždyť většina důležitých podezřelých disponuje identickou DNA a kdo ví, koho ztratil nebo co ke komu.

Z Mloka 2004 vytáhlo vedení Pevnosti Lovce (z mn. č. Lovci) Konstantina Šindeláře. Tentokrát nečekejte klasickou fantasy ve stylu Tygřího oka, ale nové a zajímavé hrdiny, kteří navštíví samotné Peklo. Spolupráce a boj s démony sice nebývá procházkou růžovou zahradou, ale k napětí a notné dávce legrace to bohatě stačí. Autor za pomoci fantasy vybudoval universum táhnoucí k hranicím "saj faj".

V Dechu draka naleznete jednu povídku, velice zajímavý a poučný článek o Psychických poruchách, alespoň o depersonalizační poruše a o autismu. Již podruhé své znalosti přednesla Lucie Lukačovičová (poprvé v Pevnostním vydání). Stejně tak zajímavým byl popis vnímání dobrodruha ve středověku od Evy Steinové.

Ve filmech se věnovalo nejvíce místa dickovské záležitosti A Scanner Darkly - filmu, který byl zcela zbytečně převeden z hraného do animovaného (milovníci Keanu Reevese asi neodpustí). Následovalo pár průměrných (Noc v muzeu, Americká kletba) až DVD podprůměrných záležitostí (Zahradník, Neviditelné zlo). Televizní seriál zasvětil Erik Čáp velice nákladné a úspěšné produkci HBO Řím. Přes kladné ohodnocení na tento kousek nespěchám, propadl jsem seriálu Prison Break. Z filmových novinek Ď. Červenáka vypíchnu slibované zfilmování Martinových Písní ledu a ohně. V úvodníku se redaktor oprávněně rozzhořčuje nad tím, proč skvělé a nadprůměrné filmy komerčně propadají vůči totálním a jednoduchým bejkárnám (výrazové prostředky nejsou použity z úvodníku).

Juraj Červenák dokončil své povídání o psaní epické fantasy. V závěrečné třetí části varuje autory před obtížným dozráváním textu (pozor, aby jste neskončili jako jeden spisovatel v seriálu Chirurgové), doladění textu a problémy s redaktory. Zde jsem si vzal za své poučku, že jako redaktor bych neměl odpovídat každému pisálkovi a grafomanovi, jenž mi zašle svůj text. Asi má pravdu, přesto si to vůči mladým autorům nezačnu dovolovat, pokud jsou svolní na textech aspoň maličko pracovat.

Záležitosti, které vás v Pevnosti osloví nejspíš okrajově si probereme na závěr. Bulvár Alfa Ralfa Darth Ziry opět nahlédne do života fanů a kromě zpráviček, jež proběhly také Sardenem, se dozvíme o Procházkově stěhování, otevřeném RPG v pražských ulicích a dalších aktivit, které se nedostaly na místa fundovaných deníků mezi, které Sarden bezesporu patří. V knižních recenzích zaujme klasika nejklasičtější, tedy nové vydání Stráže času od Poula Andersona, snové Noci v cirkuse A. Carterové (90%), alternativně historické Spiknutí proti Americe P. Rotha nebo Říjnová země Raye Bradburyho.

Někdo se podrobněji zastaví u tří dopisů čtenářů redakci, které se snaží doporučit vedení magazínu několik úprav, případně zjistit, co nás čeká v budoucnu. Redakce samozřejmě trpělivě vysvětluje a odpovídá. David Bimka představí hry Cartageno (o zdrhání z vězení) a logické Tsuro. Ukázka na příští pevnostní knihu Květiny pro Tien Petra Vyhlídky naznačuje, že se jedná o fantasy sbírku povídek tohoto autora. Milovníci japonského anime se z pera Saši Pavelkové dozví více o Krotitelích vzdušných proudů (např. Nádherné dny, Kikinina doručovací služba, Macross Plus, ...). Report z Tolkienconu 2007 jsme po akci nabídli, možná si někdo bude chtít přečíst pohled pravidelné cenové harcovnice Darth Ziry. LARP a tetování Petry Neomillnerové si rád přečtu, což ale neznamená, že bych se těmito článkyn echal inspirovat (ale to samozřejmě neznamená, že by právě tyto články jiní nevyhledávali).

Březnová Pevnost vlastně naznačuje příchod jara (Petra Neomillnerová v tomto duchu vedla minulý úvodník Magie), což znamená daleko lepší vyhlídky, než jak je prezentoval Ivan Mládek ve své Písni o jaru (šeříky smrdí, ptáci řvou, atp.), alespoň vyhlídky čtenářů Pevnosti, protože ta další tu bude cobydup - 28. března. Proto nás nemusí děsit následující veršík:

Kvůli ňáký pomlázce
děti vrbu ničí
na zápraží housata
jako hadi syčí

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...