24.4.2024 | Svátek má Jiří






LITERATURA: Pevnost 10/2007 - Hvězdný prach

11.10.2007 0:05

Pevnost 10/2007TOPlistV úvodníku šéfredaktora se od Toma Němce dozvíte, jak to je se slibovanými obálkami a články. Původně se mělo objevovat více malovaných obálek, než filmových plakátů, ale odolat pokušením, které distrubutoři před redakci nakladli, prostě není tak snadné. Stejně tak s texty, které vedení naslibovalo. Na druhou stranu je vidět, že je Pevnost magazínem aktuálním a živoucím a tak se, stejně jako v životě, její obsah i vizuální stránka uzpůsobuje nejnovějšímu dění a trendům na trhu, což je pro čtenáře jedině dobře. Nebojte se však, že byste přišli o věci, na které jste se těšili, z redakčního plánu nezmizely. Rekapitulacím slibovaného, a tomu, jak to skutečně bude, se věnuje také Listárna tohoto vydání.

Co se děje... připomíná blížící se uzávěrku veřejného hlasování soutěže Vidoucí 2007, informuje o 19. ročníku O nejlepší fantasy, knize Pavla Renčína Jméno korábu a (již proběhlém) Coniáši 2007. Zajímavosti o tajných přáních a padajících hvězdách vám v minianketě prozradí L. Vojtková, V. Janiš a R. Podaný. Jestliže se ptáte, proč zrovna padající hvězdy, pak už vám odpověděla samotná obálka časopisu, protože říjnová Pevnost se tématicky věnuje právě filmu Hvězdný prach natočenému podle stejnojmenného románu Neila Gaimana. Následující stránky přináší kritický pohled, nejenom na zmíněný film, z pera Ondřeje Jireše a vězte, že návštěvou kina neprohloupíte.

Události z přelomu srpna a začátku září připomenul Bulvár Alfa Ralfa a věřím, že nejeden z fanů musel osušit slzu lítosti, pokud se nemohl některého z vesměs pražských setkání zůčastnit (křest antologie Hele, vole, error; šermířské Klamoklání v Praze 5; SSSR s polskou delegací). Dále se vzpomnělo na proběhnuvší Polcon 2007 (v roce 2009 by mohl proběhnout v Českém Těšíně společně s Parconem) a příbramskou výstavu chladných zbraní Nože 2007.

Autora Joea Hilla jsme doposud neměli možnost výrazněji poznat a seznámit se s jeho tvorbou, proto možnou nedůvěru hned v zárodku likviduje Jirka Popiolek v rubrice Hororové okno, kde se jeho česky vydané knize Černá krabice důkladně věnuje a připojuje krátkou ukázku. Kdo bude mít odvahu odprostit se od S. Kinga, určitě pozná další temná zákoutí strachu.

Říjnové interview proběhlo díky Filipu Gotfridovi s Richardem Šustou, kterému nedávno vyšel další dobrodružný román z prostředí jeho dřívějších románů. Názor na Vlákna hyperčasu si může vytvořit třeba zde. Kromě zákulisních informací doprovázejících vznik tohoto díla se můžete dozvědět, co formovalo autorovu lásku k žánru nebo kolik srandy si může užít takový vysokoškolský profesor.

Martin Šust započal Literární novinky zamyšlením nad skutečným úspěchem předních "českých" spisovatelů a zaměřil se na prototyp moderního autora, jakého spatřuje v postavě Ďura Červenáka, který si našel specifickou tvorbou slovanské fantasy cestu do srdcí domácích čtenářů. Z nejočekávanějších titulů se pak dozvíme o Simmonsově Olympu a Teroru, Cooperové Probuzení tmy, Bearově Královně andělů, Nicholsonově Ohnivém větru, Müllerových Přízracích, zázracích a spol. V závěru si stručně zrekapitulujeme úspěchy sedmého Harryho Pottera.

Perlou z moře fantastiky se stal nestárnoucí román Chvalozpěv na Leibowitze od Walter M. Millera. Ke starým dobrým kusům přiřadila redakce Neffovo nově vydané Milénium 1 - Země ohrožená a titul Kniha měsíce si v říjnu odnesla Lakeova Květinová zkouška.

Mlynářčina náruč z pera redaktorky Pevnosti a spisovatelky na volné noze Petry Neomillnerové nás opět zažene daleko do světa fantazie, abychom se potřetí mohli seznámit s dobrodružstvím zaklínačky Loty. Společně s druhy na cestách Torgem a Arvidem se ocitneme tváří v tvář hněvu náruživé mlynářky. Trio zaklínačů se musí hájit nejenom před křivým obviněním a veřejným míněním, ale musí také napravit nedávné pětinásobné zlo spáchané na umrlých neviňátkách. Syrový příběh plný černého a morbidního humoru popisuje bez zbytečných kudrlinek svízele života ve středověku. Petra Neomillnerová tak nezklamala ani v budování atmosféry, plynutí příběhu, tvorbě charakterů nebo nezbytné uvěřitelnosti dialogů. Hnidopich by si mohl stěžovat na průhlednost hlavní zápletky, ale to pouze v případě, že by svižnou krátkou povídku četl po odstavcích několik dní. Jako bonbónek si můžete přečíst krátký rozhovor s autorkou o jejích literárních plánech do budoucna.

Vlčí věk, Pištec, Štěnata vlků, Vrah králů, Útesy křiku nebo i Mark Stone vám hned pomohou vybavit si autorský um a plnohodnotnou akční zábavu z pera Jaroslava Mosteckého. Ten první... odkazuje, v podobě krátké hříčky, na první lidskou výpravu na Mars. Hořký konec ctižádostivého muže se však odehrává pouze na hraně ztráty iluzí a z povídky dělá nezapomenutelný zážitek, díky kterému vám i přes tratoliště krve zacukají koutky úst.

Literárně vyspělá detektivka Pošťák nezvoní ani jednou Alberta Kudělky přivádí na scénu dobře známého soukromého detektiva Normana Applegatea. Výborně budovaná atmosféra správně rozkouskovaných indícií a vytváření napětí se poněkud láme v nevýrazném závěru plynoucím do ztracena a ve čtenáři nastolujícím pocit ochuzení. Všechno se detektivovi podaří vyřešit, postarat se o svou neteřinku a ještě si vydělat, ale o prastarém Zlu už se toho příliš nedozvíme a tak nám zůstane pouze možnost domýšlet si a číst mezi řádky.

Poslední chuťovku nám naservíruje Edita Dufková v atmosférickém Hargiboru, kde hraje prim stežejní filozofický podtext. Na lidmi zabrané a osídlené planetě se původní rasa nechce vzdát bez boje a my můžeme sledovat poslední dny v nedobytné pevnosti Hargibor, kterou před celými milénii postavili předkové původních obyvatel. Sledujeme boj pozemšťanů o holé životy a mezi řečí trneme v němém úžasu nad rozsáhlostí dějin nepoučitelných emzáků. Editě Dufkové se do textu podařilo natěsnat množství podivohudně dráždivých myšlenek odkazující k lidským dějínám a neméně působivě vystavět otázku, zda-li je historie národa cennější nežli jediný život. Nejsilnější čtenářský zážitek říjnové Pevnosti a pro mě osobně jedna z nejlepších českých povídek roku.

Pevnost 10/2007 kniha"Otřeseni" přesahem práce E. Dufkové vám V. Šlechta zcela zdarma nabídne návod na to, jak Být vyvolený. Samozřejmě neočekávejte souhrn úkonů, které byste měli provádět ve Vile. Pan Šlechta dlouhodobě mapoval archetypy vyvolených literárních hrdinů nebo superhrdinů a po pečlivé analýze vytvořil návod na tvorbu dobrodružných akčních příběhů, což společně s rubrikou Profíci radí (Neff popáté) může přinést více kvalitních povídek do nejrůznějších soutěží (čistě hypoteticky).

Po Dechu draka s jednou hrou od Petry Novotné se dočkáme "Světa WarCraftu", na delší pevnostní dobu se v něm mohou zájemci o tuto hru seznamovat s pravidly oblíbené karetní hry. Deskovkám vévodí ekonomicky zaměřené Pilíře Země o stavbě chrámu a vedle toho zábavné a nekofliktní doručování pošty v Poštovním kurýrovi. Ukázka na Mosteckého conanovku Vrah králů nám připomene, že někteří čtenáři si v říjnu mohou vychutnat další příběh Rada Haagera.

Filmové novinky poskytnou hodnocení (dvoj)filmů Grindhouse (Auto zabiják 40%, Planeta Teror 70%), Pokoj 1408 (70%), Invaze (60%), na DVD Pulsu (40%) a Dokonalé rasy (40%). O chystaných snímcích a dalších filmových projektech poreferuje Ďuro, který si v úvodním sloupku pochválí vydařený filmový závěr prázdnin. Saša Pavelková vykreslí stručný obraz anime Bazilišek.

Stručný návrat na Star Wars Celebration v Londýně si dovolíme skrze reportáž Darth Ziry a nemálo z vás hupsne do víru dalšího rozhovoru. Ve fiktivním interview vyzpovídá Františka Vrbenská Malindu "Sam" Blalockovou, která v posledních měsících rozšiřuje řadu žen, které začarovaly dějiny

Michal Kunstovský poodkryje roušku nebezpečenstvích, skrývajících se za hraním městských LARPů a Petra Neomillnerová zájemce zasvětí do magických symbolů a značek (kříže, pentagramy, atp.).

Přeji příjemné čtenářské zážitky.

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...