20.4.2024 | Svátek má Marcela






LITERATURA: Ikarie 5/2008

7.5.2008 0:05

  • Ikarie 5/2008TOPlistŠéfredaktor: Vlado Ríša
  • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
  • Titulní strana: Jan Patrik Krásný

Rozlet a SF Kavárna

  • Technooptimista - Vlado Ríša se zamýšlí nad pojmem technooptimista, který se objevil poslední dobou v souvislosti s úmrtím A. C. Clarka. Právě ten byl totiž jedním z mála autorů, kteří budoucnost lidstva, přetvořenou technickým pokrokem, viděli v zářivých barvách. Samozřejmě nikdo neví, jak bude člověk po boku vyspělé techniky existovat a prospívat, takže logický je spíše postoj pesimistický, navíc podpořený strachem z neznámé budoucnosti. Spisovatelé však rádi přehánějí a tak nezbývá než doufat, že se jim, stejně jako Vlado Ríšovi, jeví další vývoj lidstva bez vědy a techniky nesmyslný.
  • Zemřel A. C. Clarke (1917 – 2008) - Vystudoval matematiku a fyziku, věnoval se psaní sci-fi a vědeckých a popularizačních článků, potápění a podmořskému výzkumu. V paměti nás všech zůstane zapsán zejména jako spoluautor filmu Vesmírná odysea a autor Rajských fontán a Setkání s Rámou. Za svoji tvorbu byl po zásluze odměněn cenami Hugo a Nebula.
  • Tasemnice - je nový on-line magazín, který dává možnost všem z on-line her zveřejnit své povídky nebo oblíbené „webovky“.
  • Křest Procházkova Kena Wooda! - se bude konat 15. 5. 2008 od 17.00 hodin v knihkupectví Krakatit. Po dvaceti letech vychází v novém, přepracovaném vydání a součástí křtu bude i autogramiáda..
  • Zemřel Vlastimil Fiala (1962 – 2008) - zakladatel edice IKAROS a porotce literární soutěže, pořádané IKARIÍ.
  • Úspěch Patrika Krásného - Obrázek z titulní strany knihy Sága o Wannovi uspěl v celosvětové soutěži a byl zařazen do knihy Exposé 6 – Nejhezčí umění ve vesmíru.

Světová SF

John Kessel: PŘÍBĚHY PRO MUŽE

Erno Pamelin je sedmnáctiletý student biotechniky v jedné z mnoha kolonií na Měsíci. Rád chodívá na vystoupení komika Tylera Durdena, protože v jeho scénkách nachází odpovědi na otázky, které mu táhnou hlavou. Proč je většina mužů vychovávána v blahobytu a pohodlí k tomu, aby za své životní poslání přijali jen sex a plození dětí? Bez povinnosti pracovat, ale také bez nároku na majetek a volební právo. Proč je tak těžké definovat, kdo je to pravý muž? Kolem Tylera vzniká skupina mladých chlapců, kteří se snaží vymanit ze zajetých kolejí a pokoušejí se zjistit, jsou-li schopni být opravdovými muži. Erno je na dobré cestě a věří si čím dál víc. Přesto však v krizové situaci selhává a s konečnou platností chápe, že opravdovým mužem nikdy nebude…

Tato povídka není určena jen mužům, také ženy si mohou jejím prostřednictvím představit, jak může skončit touha po dominanci a do absurdity dovedený feminismus. Americký autor románů a povídek, který nejraději píše příběhy z alternativní historie a držitel ceny Nebula nás varuje před současnými sklony k nadměrné korektnosti a ohleduplnosti, kdy začíná být problémem schopnost jasně a neskresleně definovat základní pojmy.

Česká SF

Milan Petrák: TEMNÁ STRANA SCI-FI (IKAROS 2007 – finále)

Mladý student je zneklidněný nemocí své sestry. Ta se mění přímo před očima a jediné, po čem intenzivně touží, jsou staré výtisky sci-fi literatury. Student je začíná shánět po antikvariátech, ale nemá štěstí – požadované tituly nejsou k mání. O to zajímavěji působí skutečnost, že náhle potkává člověka, který je ochoten dát mu uvedené knihy zdarma – jen musí zaručit, že se opravdu dostanou k sestře. Student se svým přítelem Zdeňkem a kamarádkou Kamilou pomalu díky získané literatuře odhalují obrovské a neuvěřitelné spiknutí, které brzy změní osud celého lidstva…

Téma mimozemšťanů na Zemi jistě není ničím originální, co však stojí za zmínku je forma, jakou dochází k jejich vzájemnému kontaktu. Je vidět, že má autor mnoho načteno, a že se nad tím, co čte, velmi hluboce zamýšlí. Přesto však jistě nepřečetl všechno a v tomto kontextu je použitá zápletka opravdu nevěrohodná. Povídka má však spád, napětí a humor, což včetně solidního závěru zajišťuje dobrou čtivost.

Publicistika

Rozhovor: Martin Fajkus: JURAJ ĎURO ČERVENÁK

Dodnes se před vydáním každé knihy třese napětím. Slovenský publicista, filmový recenzent a spisovatel, který tvoří především historickou fantasy slovanského typu. Stále píše příběhy ve stylu meč a magie. Začínal Conanem a pokračoval černokněžníkem Roganem, nejprve v povídkách, později celou trilogií. Při psaní cyklu o Bohatýrovi vycházel ze svého zájmu o Kyjevskou Rus a s ní související historické události s odkazem na byliny. Snad proto, že hlavní postavy těchto událostí autor ještě dotváří a prokresluje, setkal se tento cyklus s velmi dobrou reakcí čtenářů. V současnosti pracuje na dvoudílném románu o Bivojovi a slibuje, že se zaručeně bude lišit od verze z pera A. Jiráska. V budoucnu by rád napsal ságu o protitureckých válkách v 17.století, což bude podle něj samotného to nejdospělejší, co doposud stvořil.

Lukáš Doubrava: JULES VERNE (1.část)

Jules Verne je nám většinou představován jako jeden ze zakladatelů sci-fi, který prostřednictvím svých fantastických vynálezů předpovídal budoucnost. Přitom jeho největší prognostickou vizí byla víra v úžasné schopnosti elektřiny. Sám zdůrazňoval, že pouze sbírá nejnovější výsledky výzkumů a fakta, které pak ve své mysli dotváří do podoby dokonalých strojů vybavených výkonnými energetickými zdroji. To, že sám sebe nepovažoval za autora sci-fi dosvědčuje i to, že se děj jeho románů odehrává v aktuální současnosti. Technika a její možnosti byly hlavním tématem autorovy tvorby počátečního období. Později se čím dál tím častěji zabýval jinými náměty, jako např. evolučním vývojem, novými geologickými útvary a cestováním do nitra planety i do kosmu. Právě jedním z nejvýznamnějších cestovatelských románů je Pět neděl v baloně. Ztotožnil se zde s obdivovaným E. A. Poem – příběhy je třeba tvořit materialisticky, na základě platných přírodních zákonů, i kdyby bylo třeba si je pro tyto účely vymyslet. Musí působit hodnověrně a na základě skutečných reálií je pak možné představit prostředí vymyšlená. Přitom Vernova díla neoplývají kromě zmíněných skutečností nijakými zvláštními atributy – hlavní postavy, děj i zápletky jsou většinou šablonovité a předvídatelné. Významný podíl na prezentaci J. Verna měl jeho nakladatel P. J. Hetzel, který se nebál odmítnout mimořádně slabé a nepodařené dílo (Paříž ve 20. století). Na začátku své tvorby byl Verne optimisticky přesvědčen, že věda a technika kladně ovlivní vývoj lidstva a literatura sci-fi přispívá ke kladnému chápání změn v reálném světě. Na sklonku života už však byl skeptický, předvídal brzký konec literatury SF, kterou vnímal jen jako mediální šou. Rozhodně však J. Verna můžeme považovat za zakladatele sci-fi, protože se této tvorbě věnoval skutečně systematicky.

Františka Vrbenská: MAUI-TIKITIKI-A-TARANGA

V cyklu Bojovníci ze ztracených příběhů se tentokrát seznámíme s mužem, který je pro nás ztracen spíš v prostoru než čase. Maui z Taranginy kštice měl za ženu překrásnou bohyni Rohe. Sám přílišnou krásou neoplýval, spíš naopak, a jednoho dne navrhl své ženě, aby si s ním vyměnila hlavu. Ta odmítla, avšak kletba, kterou Maui vyslovil, nakonec proměnu zařídila a šeredná Rohe se stala temnou vládkyní podsvětí. Přesto je Maui považován za kladnou osobnost, obdařenou ctnostmi polynéského válečníka. Cyklus vyprávění o tomto hrdinovi se rozšířil po celém Tichomoří, dosáhl závratného počtu variant a vystupuje v něm nejen bojovník božského původu, ale i objevitel, cestovatel a člověk z rodu mořeplavců. Podle vyprávění byl nejmladším synem boha Slunce a vychovával jej jeho děd, mořský čaroděj Tama. Maui vsoupil do světa, kde se mísily protichůdné zájmy. Zvykl si na uhlazené a zdvořilé chování, ale zároveň i na krutost, včetně rituálního kanibalismu. Byl odvážný, bystrý, pohotový, podnikavý a hbitý. Sám byl nesmrtelný, ale chtěl tuto výsadu zajistit i obyčejným lidem. Musel proto porazit velkou matku noci jako zosobnění smrti. Plán měl dobrý, ale drobná chybička způsobila jeho prohru – pozbyl nesmrtelnost a nezbavil člověka kletby umírání.

Ivan Adamovič: NEJLEPŠÍ SF/F ROKU 2007

Časopis Locus sestavil žebříček prací, které byly redakcemi britských a amerických webů a tiskovin o literatuře vyhlášeny jako nejlepší. Převážná část z uváděných titulů už vyšla v češtině, nebo se jejich vydání u nás chystá v nejbližší době. Prozradíme jen tolik, že na nejvyšší příčce stanula J. K. Rowlingová s Harry Potterem a relikvií smrti.

Ladislav Nagy, Ivan Adamovič: SNĚNÍ O APOKALYPSE

V posledních desetiletích se stala SF jedním z dominantních témat anglicky psané literatury. Většina těchto děl má výrazně apokalyptický ráz, což nutně neznamená, že je destruktivní. Zaniká svět, který známe a vzniká svět úplně nový. Francouz M. Houellebecq se zaměřuje na vztahy mezi lidmi, rád a hojně provokuje ty, kteří považují liberalizaci a korektnost za všelék. Vyznění jeho knih je jasné: nenamlouvejme si nic o společnosti, člověk je sám. K podobným závěrům dochází i Kanaďanka M. Atwoodová, která se však velmi razantně zřekla příslušnosti k SF. Stejný tón zaznívá i z děl K. Ishigury, který je však humanistou, a proto ukazuje celou šíři morálky a etiky s možností volby. Podle něj je nedostatek osobní odvahy postavit se systému hlavní příčinou zla. To R. Thomson je brutálnější, ukazuje, jak lehce je člověk manipulovatelný a po krátké době je schopen přijmout i totalitu. Brit J. Crace a Američan C. McCarthy se myšlenkově setkali ve svých posledních dílech, kdy oba nabízejí vizi Ameriky těsně po rozpadu civilizace – bezútěšný svět bez cíle, kdy dlouhé putování je čekáním na smrt nebo vykoupení.

Ondřej Čížek: ONI, ROBOTI

Úvodem si osvěžíme vzpomínku na okolnosti vzniku pojmu ROBOT. Karla Čapka tehdy napadl námět na hru R.U.R., ale s nalezením pojmenování umělých bytostí mu pomohl až bratr Josef. Hra vyšla knižně v roce 1920 a přesně tehdy, kdy se dostala na pulty knihkupectví, se v dalekém Rusku narodil chlapec se jménem Isaac Asimov. Ten ve třech letech spolu s rodiči rodnou zemi opustil, a přestože se v Americe chvilkově vrhl na dráhu profesora biochemie, raději psal sci-fi. Samozřejmě si přečetl R.U.R. a přestože nebyl obsahem nikterak nadšen, výraz ROBOT mu zůstal v hlavě a brzy k němu připojil tři zákony robotiky. Jeho díla, zabývající se robo-problematikou se často stala námětem pro filmaře. Jedním z prvních filmů byla roku 1927 Metropolis s robotem Futurou, tu však čekal brzký konec. Ani v Americe nebyla první díla jako Robot Monster a Westworld přijata s nadšením. Až vznik Transformerů v roce 1984 změnil postoj veřejnosti k robotům – první série hraček zmizela z pultů opravdu rychle. Do filmu se dostali až na přelomu století díky S. Spielbergovi, který z nich vytvořil rodinnou podívanou stejně, jako z Č. 5 ještě žije. I my v tehdejším Československu jsme nezůstali pozadu zásluhou dobráckého robota Emila z Večerníčku. A nejen roboti, ale i nanoroboti jsou velmi populární – alespoň ti z Nanoalba skupiny Tatabojs. A závěrem malá omluva těm robotům, na které se dnes nedostalo…

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

  • Na asteroidy se zrcadlem půjdou vědci z University of Glasgow. Vyhodnotili totiž devět vybraných metod, jakými se může Země bránit přilétajícím asteroidům. Jako nejefektivnější, nejspolehlivější a nejuskutečnitelnější se jeví vypuštění družic se zrcadly, která zvýší teplotu na povrchu tělesa a vypařující se plyn bude působit jako pohon, který navede asteroid na jinou, nekolizní dráhu.
  • Jak zahodit „vyloženou šanci“ ve sportu? Velmi lehce, neboť v mozku člověka dochází k nekontrolovatelným a náhodným výkyvům jeho aktivity. Pokud dojde k tomuto tiku v okamžiku vrcholného výkonu, stává se prováděný pohyb méně intenzívním a hůře cíleným. Tak se stane, že sportovec zahodí vyloženou šanci, nebo pokazí perfektně nacvičený úkon.
  • Rekordní spáč se jmenuje vakoplch nanus a je to drobný australský vačnatec, který má schopnost hromadit zásobu energie v tělním tuku. Vědci nabídli maximum potravy, vakoplši se nacpali k praskutí a pak dokázali prospat celý rok – přesně 367 dní. Tento pokus dokázal, že i vačnatci jsou schopni zvládnout dlouhodobou hibernaci.

Digitální aréna:Vladimír Kejval: UFO: EXTRATERRESTRIALS

Vášniví hráči tahových strategií s tematikou UFO netrpělivě očekávali uvedení remaku staré klasiky. Ve hře se ocitáme na fiktivní planetě Esperanza v částečně vybavené základně a tady už se střídá zažité schéma bojů, stavění a výzkumu. Na ovládacích obrazovkách není ani to, co bylo v předchozích hrách a v pozemních misích nejde nastavit rychlost pohybu, takže postavičky jsou toporné a pomalé. Umělá inteligence nepřátel je také horší, podle čehož mimozemšťané vypadají. Grafika je příšerná a zastaralá, hudba průměrná a zvukový doprovod podprůměrný. Nové hráče asi tato hra nepřitáhne a ti zkušení budou zklamaní. Závěrem nás čekají tři otázky z oblasti fenoménu UFO.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Indiana Jones a království křišťálové lebky

Pánové Lucas a Spielberg se rozhodli, že vyšlou neohroženého profesora v podání H. Forda opět do terénu. Doufejme, že kvalita bude minimálně stejná jako u předcházejících částí.

Premiéra v našich kinech bude 22. května 2008!

Na pět výherců, kteří odpoví správně na tři otázky z filmu, čekají ceny od firmy BONTON FILM.

Filmové premiéry

  • Jon Favreau: Iron Man - 1. 5. 08 (****)
  • Andy a Larry Wachowští: Speed Racer – 8. 5. 08 (***)
  • Steven Spielberg: Indiana Jones a království křišťálové lebky – 22. 5. 08 (*****)

Kino

  • Neil Marshall: Soudný den ( Jiří Pavlovský ***)
  • Roland Emmerich: 10 000 př. n. l. (Jiří Hovorka **)
  • Masayuki Ochiai: Clona (Jiří Pavlovský ***)

DVD

  • George A. Romero: Den mrtvých (Pavel Žďárek ****)
  • Kijoši Kurosawa: Odplata (Pavel Žďárek ****1/2)

Vivisektor

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Harry Potter a relikvie smrti, Halo: První úder a Já, legenda.

Čtenáři čtenářům doporučují Ploty z kostí, Predátory a Křehké věci, naopak varují před Vrytým městem, Archivy hrůzy a Zimodějem.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

  • Dan Abnett: Smrtící náklad (Gabriela Šlapáková ****)
  • James Rollins: Amazonie (Ivan Mls ***1/2)
  • Jim Butcher: Bouřková fronta (Magda Dědková ***)
  • Vlado Ríša: Stryga (Františka Vrbenská ***1/2)
  • R. Gordon, B. Williams: Ztracený svět v podzemí (Vlado Ríša ***)
  • Sarah Zettelová: Království klecí (Milan Štajer ***)
  • Kai Meyer: Ledový oheň (Ondřej Effenberger ***1/2)
  • Kate Jacoby: Návrat vyhnance (Pavel Vinický ****1/2)
  • Lidia Maja Kossakowska: Rozsévač větru (Aleš Smutný ****)
  • Stel Pavlou: Gene (František Ryčl **)
  • Hal Duncan: Pergament (Jakub Marek ***)

Komiks

  • J. Michael Straczynski: Amazing Spider-Man 4: Příčiny a následky (Vojtěch Čepelák ****)
  • Garth Ennis: Ghost Rider: Cesta do zatracení ( Filip Gotfrid ****)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Alča










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...