25.6.2018 | Svátek má Ivan
LITERATURA: Ikarie 3/2008

5.3.2008 0:05

  TOPlist
 • Ikarie 3/2008Šéfredaktor: Vlado Ríša
 • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
 • Titulní strana: Max Bertolini

Rozlet a SF Kavárna

Zlatý věk české SF II

V minulém čísle nás o tom, že právě teď probíhá zlatý věk SF emotivně přesvědčoval J. W. Procházka. Dnes nás Vlado Ríša tak, jak je u něj dobrým zvykem, přesvědčuje o tomtéž řečí čísel a výčtem úspěchů českých autorů doma i v zahraničí. A opět musíme souhlasit: vždyť který literární žánr má stejně jako SF svá specifická knihkupectví?

SF má dalšího Nobela

Nejnovější nositelka Nobelovy ceny za literaturu Doris Lessingová je i autorkou několika SF románů, kde je zachycen odklon lidské společnosti od duchovních hodnot. Její díla jsou řazena k serióznímu pólu tohoto žánru.

Filmové novinky

Nicolas Cage bude i ve filmu KNOWING znát svoji budoucnost. Má možnost ji ovlivnit, vždyť jinak se bude i se svým synem podílet na zániku světa. Točit se už začalo v Austrálii pod režijním vedením Alexe Proyase.

Kdyby byly v Česku jen samé zombie nebudeme si to moci tak dobře představit, jak když jich je plný New York. Tam jsou hodně aktivní a klidně se pustí do boje s vojáky, kteří je mají odstranit. Scénář filmu MONSTER ISLAND napsal Stephen Susco.

Neff v zahraničí

V červnu 2007 vydalo nakladatelství Tor Books antologii 16 evropských povídek – Česko reprezentuje Ondřej Neff s povídkou Čvrtý den až navěky.

Zemřel Ivo Štuka

10. 12. 2007 zemřek básník a spisovatel knížek pro děti, kterého si budeme připomínat jako autora Šesti dní na Luně I.

SciFaCon 2008

se bude konat na ZŠ Květnového vítězství v Praze dne 29. 3. 2008. Program je plný přednášek, zábavy a setkání s významnými osobnostmi naší SF scény (třeba redaktory Sardenu, pozn. Pechyho).

Světová SF

Terry Bisson: PLANETA ZÁHAD (2.část)

Aeneas Hall spolu s palubním inženýrem Lu-Hsun Changem jsou prvními lidmi, kteří stanou na povrchu Venuše. Jejich situace není právě růžová – velitel Hall je přesvědčen, že trpí halucinacemi a ke zlepšení duševního stavu podle něj může přispět jen udržování spojení s pilotkou Collinsovou na oběžné dráze a rozhovory s robotem na povrchu. To kolega Chang je realista a navazuje vztah s princeznou amazonek, u kterých jsou v zajetí. Nastupující soumrak přiměje Halla k akci: donutí robota a Changa i s jeho přítelkyní k útěku. Když už se zdá, že budou dostiženi a potrestáni, zjeví se létající talíř, který se stane jejich spásou. Splní jim každé přání a tak se už brzy setkají nejen se svou pilotkou, ale i se záchrannou lodí. Nebezpečí však není zažehnáno: létající talíř jim zachránil život, ale svou činností dopomohl k tomu, že se chystá zmar všeho života na Zemi a naši neohrožení hrdinové opět musí zasahovat…

Známý americký autor, který dokazuje každým svým dílem, že se humor dokáže uplatnit i ve fantasy a sci-fi, držitel mnoha ocenění, mimo jiné Nebuly a Huga, rozehrává báječný úsměvný příběh prvních lidí na Venuši s lehkostí, grácií a nepostradatelným humorem.

Maja Lidia Kossakowska: DRAK TANČÍ PRO CHUNG FONGA

Profesionální zabiják dostává objednávku na odstranění pana Fonga v Thajsku. Kdyby byl pověrčivý, tak by vnímal souhru nepříjemností, které doprovázejí jeho přípravu, jako varující. On si je však jist sám sebou a svými schopnostmi. Až pozdě pochopí, že stojí proti něčemu, co nelze normálními prostředky zdolat…

Polská populární autorka, mořská archeoložka, básnířka a malířka je ve všech oborech své působnosti velmi úspěšná, za což jí právem náleží nejrůznější ocenění: v roce 2006 cena Zlatého kocoura v roce 2007 cena Janusze Zajdela za nejlepší povídku roku.

Česká SF

Pavel Obluk: DOPIS Z PEKLA (IKAROS 2007 – 3. místo)

Hlavní hrdina spolu s dalšími jedenácti účastníky splnil ty nejnáročnější podmínky, jaké si jen lze představit a nyní je na pekelné planetě Šeol čeká daleká pouť. Jejich průvodkyně Ester absolvuje celou cestu s nimi a snaží se je upozornit na hrozící nebezpečí. Přesto jeden za druhým odpadají z postupující skupiny a na lítost nebo soucit není čas – už od začátku přece vědí, že ke Zdi nářků, kde bude splněno jakékoliv přání, může dojít jen jeden z nich…

Autor několika románů nám představuje sugestivní výpověď hrdiny, která nás vtáhne do děje a nepustí po celou dobu čtení.

Pavel Hrubý: ŠPERKY ALBIONU (IKAROS 2007 – finále)

Cítitelka matematiky Anés byla unesena. Její zmizení vyšetřuje čtečka Viviola, která zjistí znepokojivý fakt, že Anés byla dopravena do jiné dimenze, do světa, kde kde hrdý Albion nahrazuje jakási Británie a víru v Bohyni nepřátelské křesťanství. V zájmu vyšetřování však nezbývá, než se do tohoto nevlídného světa vydat a snažit se dovést Anés nazpět…

Autor nás zavádí do paralelního světa kde se však lidé chovají stejně jako u nás. Škoda je, že s postupujícím časem je povídka kvůli svému závěru neaktuální.

Publicistika

KNIHY VYDANÉ V ROCE 2007 (1. část)

Seznam zahraničních knih řazený podle autorů.

Ivan Adamovič: ZE SVĚTA SF

 • SF večerníček BERTA A UFO zcela jistě nenadchl pravověrné scifisty, třebaže by doma měli dítko školou povinné. Hlavní hrdinka je poněkud neohrabaná holčička, která se kamarádí s malým ufonkem. A tady je hlavní kámen úrazu: ufonek je znázorňován v pozici kouzelné hůlky, která provádí nemožné ihned a zázraky na počkání.
 • Clarke jubiluje, protože mu 16. 12. 2007 bylo devadesát let. Samostatně už nepíše, ale spolupracuje s jinými autory a na svůj věk má celkem sympatická přání, která se však za jeho života těžko splní.
 • Seznamte se: Jon Courtenay Grimwood je autorem prvního dílu trilogie Arabesky, který vychází v nakladatelství Laser-books.
 • Praha magická inspiruje zahraniční spisovatele, kteří její reálie využívají ve svých dílech. V prostředí Prahy současné a rudolfínské se odehrává nedávno vydaný román Davida Barnetta Angelglass a my doufáme, že si ho brzy přečteme v češtině.
 • Vandermeer, plodný editor – po úspěších se svými fantastickými prózami se stal tento autor také editorem a spolu s manželkou Ann vydávají antologie. Odvážným pokusem úplně zrušit hranice mezi fantasy a obecnou literaturou je kniha Best American Fantasy.

Digitální aréna: BEOWULF

Jak je dobrým zvykem, k filmu vychází i hra. Beowulf už sedí na trůně, království je však na pokraji záhuby. Je proto třeba shromáždit skupinu pomocníků a vyrazit do boje.

Tato hra je typická mlátička, poněkud uspěchaná, ale pro relaxaci po únavném dni slouží jako ideální odpočinek.

V soutěži nás čekají tři otázky k filmu.

Fandománie představuje nový portál SFF.CZ a E-MAGAZÍN SFF.CZ, přináší výsledky literárních soutěží VIDOUCÍ a JEŽÍŠKU, JÁ CHCI PLAMENOMET a předkládá pozvánky na PRAGOCON (1. – 3. 2. 2008 Praha), TRPASLICON (22. – 24. 2. 2008 Praha), ANIMESHOW ( 23. 2. 2008 Bratislava) a SCON (14. – 16. 3. 2008 Praha).

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • Škola hrou u kosatek dravých funguje stejně jako u lidí. Antarktické kosatky předvádějí mláďatům své specifické lovecké techniky a dohlížejí na jejich správné procvičování. Tak se může stát, že uvidíme tyto dravce, jak spláchnou tuleně ze kry a následně je vysadí nazpět, aby mohla mláďata dostatečně trénovat.
 • Geny pro inteligenci – dav slabochů. Psychologové a genetici z Londýna zkoumali vzorky DNA dětí s vysokým i nízkým IQ a následně vytvořili směsný vzorek, ze kterého se pokusili stanovit ty varianty DNA, které jsou odpovědné za dědičnou informaci o výši inteligence. S údivem zjistili, že každá varianta je dílčím způsobem zapojená do celkového závěru, že inteligence je dědičná z 30 - 50 %.
 • Vrty na měsíci rozsoudí spor o globální oteplení, protože z výzkumů na Zemi není možné určit, jak to s oteplováním je. Jasno by vnesl záznam intenzity slunečního záření, který je možno pořídit z vrtu do hloubky deseti metrů na měsíčním povrchu.
 • Bórová vlákna předčí uhlíková, protože lépe vedou proud. Uplatní se tak jako vodiče do počítačů a vůbec nevadí, že je jejich struktura podstatně komplikovanější než uhlíková.
 • Organické sloučeniny v kosmickém mračnu hvězdného mláděte, starého pouhých 8 milionů let dosvědčují, že základní chemické sloučeniny potřebné pro vznik života mohou být na planetách přítomny už v okamžiku jejich vzniku.

Františka Vrbenská: Svatý Olav

Drsná a divoká doba plodí tvrdé a kruté hrdiny. Vynikající literát islandského středověku Snorri Sturluson nám zanechal strhující popis doby přelomu 1. – 2. tisíciletí a hlavně pak životopis Olava II. Haraldssona, Věčného krále Norska. Olav byl viking, muž, který už v chlapeckém věku vstoupil úspěšně na bitevní pole stejně krutě a nekompromisně, jako prosazoval křesťanství. Byl úspěšným válečníkem, což vedlo anglického krále k tomu, aby s ním uzavřel spojenectví proti Dánům. Když se však později dánský král zmocnil Anglie, využil nespokojenosti norských obyvatel s křesťanstvím a Olava porazil v rozhodující bitvě. Ten musel prchnout i se synem až na dálný východ do Kyjeva, odkud po dvouletém odpočinku opět vyrazil do boje o Norsko. Tato bitva byla jeho poslední, protože v ní hrdinně padl. Na zemi pak padl hladomor, což bylo vnímáno jako boží trest a tak byl z Kyjeva povolán Olavův syn Magnus aby přijal královskou korunu a spolu s biskupem se zasloužil o Olavovu kanonizaci a rozšíření jeho kultu. Sám Magnus však získal nakonec přízvisko Dobrotivý a dal Norsku první psaný zákon země.

Pavel Žďárek: Muži v maskách 2

V prosincové Ikarii jsme se seznámili se slavnými filmovými postavami a herci, kteří je hrají. Dnes se podíváme na herce, kteří se také ukrývají pod maskami a řekneme si něco o jejich nejznámějších rolích.

 • Tom Woodruff Jr. Se narodil v Pensylvánii a když nasbíral dost zkušeností jako tvůrce masek založil s Alekem Gilidem společnost na efekty pro fantastické filmy. Tom se však do svých výtvorů také velmi rád oblékal, a proto jsme ho mohli vidět jako Vetřelce 3 a 4, démona v hororu Pumpkinhead a Gora v Mortal Kombatu. Také má rád zvířata, proto si zahrál lva i krokodýla, ale nejčastěji ho vídáme jako gorilu. Oprávněně získal Oskara za speciální efekty pro film Smrt jí sluší.
 • Jonathan Breck byl celkem neznámým provinčním hercem do doby, kdy se v roce 2001 nechal navléknout do kostýmu Creepera v hororu Jeepers Creepers. Oba díly si na sebe vydělaly a fanoušci překřtili charismatického herce na Freddyho Kruegera pro novou generaci. Miluje surfování a cestování, nikdo však neví, kdy si na sebe oblékne další kostým.
 • Andy Serkis je vegetariánem z Londýna. Před kamerami ho uvidíme jen zprostředkovaně, protože se pohybuje v obleku se senzory pohybu, které jsou podkladem pro digitální tvorbu postavy. Nejznámější postavou tohoto herce je Glum z Pána prstenů a Kong z King Konga.
 • Michael Dorn má na kontě více než sto rolí, ale tou nejznámější je Klingon Worf ze Star Treku, kterého si zahrál ve 282 dílech. Hrál i v boxerských filmech a namluvil spoustu počítačových her, rád létá ve své vlastní stíhačce.
 • Ian Whyte je dvoumetrový obr, který vyměnil reprezentaci Anglie v basketbalu za těžký oblek Predátora na filmovém plátně. Protože se osvědčil, bude účinkovat i v pokračováních. Mimo to byl dablérem Madame Maxim ve čtvrtém díle Harryho Pottera.
 • Doug Jones začínal jako mim a díky své schopnosti vyjádřit se tělem zářil jako Abe Sapien v Hellboyovi a jako jediný anglicky mluvící běloch uchvátil diváky jako Faun a The Pale Man ve Faunově Labyrintu. Vyhýbá se počítačově tvořeným postavám a brzy ho uvidíme v komediálních rolích, na kterých teď pracuje.
 • C. J. Graham se stal po čtyřleté službě v armádě kaskadérem a jeho dvoumetrová postava padla do oka režisérovi šesté části filmu Pátek třináctého, takže si zahrál v pořadí už pátého Jasona Voorheese. Byl dostatečně úspěšný, a proto jsme jej mohli vidět i jako pekelného policistu v Pozdravu z cesty do pekla. Jen dvakrát se objevil před kamerou a pokaždé úspěšně. Naposledy pracoval jako manažer kasina v Las Vegas, co dělá dnes není známo.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Noc úplňku

Americká akční fantasy líčí příběh lovce démonů, který přijde o svoji dívku a cestuje až k nebeské bráně, aby ji získal nazpět. Netuší, že to nejhorší ho teprve čeká – z přítele se stává nepřítel.

Na pět výherců, kteří odpoví správně na tři otázky z filmu, čekají ceny od firmy Intersonic.

Filmové premiéry

 • Doug Liman: Jumper – 6. 3. 08 (****)
 • Mark Waters: Kronika rodu Spiderwicků – 13. 3. 08 (**)
 • Frank Darabont: The Mist – 13. 3. 08 (***)
 • Jay Russell: Já a moje příšera – 20. 3. 08 (****)

DVD

 • Andrew Currie: Fido (Stanislav Čermák ****)
 • Oxide Pang Chun a Danny Pang: Prokletí domu slunečnic (Pavel Žďárek ***1/2)
 • Nicholas Roeg: Muž, který spadl na Zemi (Stanislav Čermák ****)
 • James Isaac:Vlci (Pavel Žďárek **)
 • Tim Burton: Střihoruký Edward (Stanislav Čermák **)
 • Ridley Scott: Blade Runner (Pavel Žďárek *****)

Vivisektor

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Predátoři, Temný princ a Darwinovy hodinky.

Čtenáři čtenářům doporučují Predátory, Mlhu a Un Lun Dun, naopak varují před Vrytým městem, Conanem a princeznami z Radžastánu a Výrobcem osudů.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Chuck Palahniuk: Strašidla (Františka Vrbenská *****)
 • Michael Scott: Alchymista – Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela (Aleš Smutný**)
 • Jan Drnek: Druhý dech habsburské monarchie (Zdeněk Záleský ****1/2)
 • Kolektiv autorů: Duchové na Baker street (Milan Štajer ***)
 • Michael Crichton: Příští (Milan Pohl ****)
 • Věra Chase: Maso a pomeranče (Ivan Mls ***)
 • Neil Gaiman, Michael Reaves: Mezisvět (MagdaDědková ***1/2)
 • Scott McBain: Osudový kód (Gabriela Šlapáková *1/2)
 • Dan Simmons: Terror (Ondřej Tomášek *****)

Komiks

 • Frank Miller: Batman – Rok jedna (Filip Gotfrid ***)
 • Mark Millar: Mrtvý nebo živý (Vojtěch Čepelák ****)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Alča


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...