21.5.2018 | Svátek má Monika
LITERATURA: Ikarie 2/2010

4.2.2010 12:05

 • Ikarie 2/2010Šéfredaktor: Vlado Ríša
 • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
 • Titulní strana: Milan Fibiger

Rozlet a SF Kavárna

 • TOPlistPředstavení musí pokračovat. - Vlado Ríša se zamýšlí nad tím, jak často se v poslední době věci míněné smrtelně vážně zvrhávají ve frašku. Jako příklad uvádí nápad J. W. Procházky, aby úryvky z jeho knihy o J. F. K. předčítalo více aktérů, a to na otevřené scéně. Soubor už má za sebou premiéru na Festivalu Fantazie, následně vystoupili na Fénixconu a teď se pilně připravují na Pragocon. Sklízejí obrovský aplaus a sám autor myšlenky je potěšen z toho, jak se diváci báječně baví. Snad jen na okamžik se vynoří pochyby, jak budou čtenáři přistupovat ke knize, až ji dostanou do ruky…
 • Zemřel Dan O‘Bannon - Mnohaletému boji s Crohnovou chorobou podlehl ve věku 63 let vynikající scénárista.
 • World Fantasy Adwards 2009 - 1. listopadu v San José byly oznámeny výsledky všech kategorií prestižních ocenění.
 • Cena Janusze A. Zajdela 2009 - Máme možnost seznámit se s vítězi v kategorii román a povídka této polské prestižní soutěže.

Světová SF

Jack Skillingstead: ŽIVOT V KONZERVĚ

Kylie riskuje život, když se vrací v čase do Seattlu, aby zlikvidovala Jádro věčnosti, které zapříčinilo současný katastrofální stav. Hned na začátku ji potkávají nepříjemné potíže, potkává se však také s mladíkem Tobym, který ji dokáže velmi silně ovlivnit…

Autor nám představuje hrdinku, která je odhodlána k radikálnímu činu, avšak vlivem podmínek, ve kterých se ocitá, dokáže zpochybnit své přesvědčení, a velmi těžce se rozhoduje mezi možnostmi, které má. Věčné dilema proti sobě staví štěstí jedince a zájmy celé společnosti.

Mike Resnick: ČLÁNEK VÍRY

Ctihodný otec Edward Morris dostal na svou farnost nového robota, Jacksona. Nejprve mu jen stručně objasnil jeho povinnosti, později však musel odpovídat mnoha zdánlivě logickým Jacksonovým otázkám a námitkám. Aby robot pochopil podstatu víry, dal mu Morris k prostudování bibli. Netušil však, jakou reakci tato kniha vzbudí v kovovém sluhovi…

Zkušený americký autor nám představuje další ze svých povídek, nominovaných na cenu Hugo. To už samo o sobě svědčí o kvalitě, hloubce a nadčasovosti povídky. A tak ten, kdo by věřit v Boha neměl, chce víru se všemi jejími atributy. Ten kdo věří, vysvětluje a přibližuje víru ostatním je oklamán tak, že ztrácí smysl svého konání. A ty, kteří staví svou víru na odiv, dokáže vlastní prospěch přimět, aby na ni zapomněli.

Ted Chiang: KDYŽ SE VÁM LÍBÍ, CO VIDÍTE: DOKUMENT

Kaliagnozii lze navodit díky zásahu do nervových drah v kterémkoliv lidském mozku. Máte nevzhlednou tvář? Jste až příliš krásní? Chcete přistupovat ke všem lidem spravedlivě a odmítáte být ovlivněni jejich vzhledem? Pak si pořiďte kali…

Autor dokumentární formou představuje debaty, které se rozvíjejí kolem možnosti nechat si upravit mozek tak, aby vnímal všechny kolem sebe rovnoměrně. Představují se zástupci zastánců i odpůrců se svými argumenty, přidávají se i odborníci a vědci. Na pozadí celé problematiky sledujeme zdánlivě obyčejnou výpověď jedné dívky, která musí řešit svůj vztah k bývalému příteli. Postupně můžeme sledovat, jak se k dané úpravě vyvíjí nejen vztah veřejnosti, ale i jednotlivých aktérů, kteří občas provádějí to, proti čemu sami radikálně vystupují. Povídka měla být nominována na cenu Hugo. Autor však nominaci odmítl, protože se mu práce nezdála dostatečně dobrá.

Robert Silverberg: ZUBY STROMŮ

Zen Holbrook je farmář. Na téhle planetě už léta za pomoci robotů pěstuje šťávovníky a právě teď má starostí nad hlavu: má obavy, aby jeho stromy nebyly napadeny nebezpečnou virovou rzí, a ještě se musí starat o patnáctiletou neteř, která je u něj na prázdninách. Nepříjemné tušení se potvrzuje a Zen musí podniknout bolestná opatření…

Známý autor nás zavádí do prostředí, kde žijí lidé a stromy v souladu, protože mají ze vzájemné spolupráce prospěch. Když se však objevuje ohrožení stability, je člověk ten, kdo si dokáže svá rozhodnutí racionálně zdůvodnit a neohlížet se na emoce. Jen mládí bezhlavě dává průchod svým citům a nechápe, že všechno bylo rozhodnuto už hodně dávno tím, jaký je člověk ve své podstatě.

Česká SF

Miroslav Hokeš: MĚSTO, KTERÉ NEODEŠLO (Soutěž IKAROS – finále)

Glajp-Šaglan se živí tím, že dokáže nahlédnout do duše, poradit, odehnat zlé duchy. Náhle však přestává fyzicky existovat a její duše je povolána do boje s nepřítelem a vetřelcem, který ohrožuje astrální svět. Bojuje ze všech sil, protože cítí, že není ještě všechno ztraceno a vítězství by ovlivnilo i její život…

Autor nás zavádí do světa, ve kterém spolu mohou nehmotné osobnosti soupeřit na smrt a i v tomto světě jde především o pradávný souboj mezi dobrem a zlem.

Jiří Mazurek: IRA DI DIO (Soutěž IKAROS – finále)

Mladík Roland doprovází na závažné misi papežského legáta, který je pověřen vrátit se za každou cenu s vítězstvím. Což o to, nebyla by to první vesmírná křížová výprava, ale soupeř je dnes nadmíru těžký – jsou to kališníci z planety Terra 17 a přilehlého měsíce Taboru…

Velmi zajímavá, poutavá a humorná povídka nás odkazuje na mnohé z našich dějin, a protože se jedná o posun reálií do vesmíru, nesmí chybět ani zázračné schopnosti mimozemské bytosti, které dokáží zvrátit vývoj událostí. Vtipné narážky jsou velmi trefné, ale i přes celkový dojem lehkosti a zábavnosti nelze přehlédnout závažné téma víry člověka v Boha v různém podání.

Publicistika

Martin Otava: Střepy snů

V tvrdých deskách, na křídovém papíře a v černobílém provedení dorazila v nedávné době na trh původní česká vyprávěcí hra „Střepy snů“. Tato hra patří do rodiny RPG, kdy se hráči scházejí, aby hraním rolí vytvářeli společný příběh, který není žánrově nikterak vymezený. V knize jsou obsaženy také rady, jasně a souhrnně popsané hrací principy, které uplatníme i u jiných společenských her.

Martin Fajkus: DRAGONLANCE, legenda zrozená před čtvrt stoletím

Je tomu již pětadvacet let, co čtenáři poprvé navštívili podivuhodný svět draků, čarodějů a rytířů – Krynn. Fenomén „hry na hrdiny“ se tenkrát rozšířil ze Spojených států do celého světa a tvůrce projektu T. Hickman, který se svým týmem sestavil již několik modulů hry, přišel s nápadem vytvořit sérii knih ze stejného prostředí. I zde se projevil autorsky a ve spolupráci s M. Weisovou napsal trilogii DragonLance Kroniky. Úspěch byl pobídkou k sepsání další trilogie Legendy. I ta byla přijata s nadšení a autorské duo se rozhodlo, že vpustí do svého světa další nadějné tvůrce. Jako první se objevili v cyklu Hrdinové R. A. Knaak, N. V. Berbericková a M. Williams. DragonLance se potěšitelně rozrůstal, a tak v krátké době po sobě vznikly dvě sady Předeher, Hrdinové II., Trpaslíci a Elfové. V devadesátých letech však vzniklo cyklů mnohem více, kdy šlo o knihy provázané společným tématem (Darebáci). Do nového tisíciletí vstoupila původní autorská dvojice svěží a plná sil, což dokázala především Válka duší. K výročí nadělili čtenářům Ztracené kroniky a na dalších knihách se pilně pracuje. Díky vydavatelství FantomPrint se s tímto úžasným světem mohou seznámit i naši čtenáři.

Petr Kotrle: ROBERT HOLDSTOCK, průvodce neznámou krajinou

Autor se vyznává ze svého obdivu k tomuto nedávno předčasně zesnulému spisovateli. Provází nás jeho tvorbou od úplných začátků až do konce, kdy ještě hýřil nápady a chystal velkolepé dílo, které už však neměl možnost ani započít. Stejně tak se dovídáme zajímavosti ze života tohoto velikána a nezbývá než doufat, že se jen přesunul do některého ze svých světů, ve kterých bude fundovaným průvodcem.

Pavel Žďárek: Fantastika v říši not

Pro naše záměry použijeme rozdělení na dvě kategorie – soundtracky a ty ostatní. Filmové melodie dokážou žít i svým vlastním životem, bez závislosti na filmu. Zmíníme se o několika, které ovlivnily žánr a posunuly jej kupředu. Začneme samozřejmě Psychem s hudbou B. Herrmanna, pokračujeme přes Mechanický pomeranč, Čelisti až k Hvězdným válkám. Samostatnou zmínku si zaslouží 2001: Vesmírná odysea a filmovou hudbu ukončíme Armageddonem, Hardwarem a Matrixem.

Ve druhé kategorii jednoznačně dominují metalové kapely, které se zajímají tématem už od dob svého vzniku v sedmdesátých letech minulého století. Stačí vyslovit legendární názvy kapel: Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Uriah Heep a Kiss. Nová vlna britského heavy metalu přinesla další skupiny jako Iron Maiden, Alice Cooper a nelze opomenout Ozzyho Osbourna. Samozřejmě jsou i hudební tělesa, která zasvětila život fantasy – zde je třeba zmínit americké Manowar, německé Blind Guardian, švédské Hammerfall a Bathory. V rytmu pekelném tepou Death, Six Feet Under a specifický Immortal. Nelze však na tak malém prostoru obsáhnout vše, a proto se snad někdy k tomuto tématu vrátíme.

Digitální aréna: Stalker, Call of Pripyat

Po druhé části z Černobylu je tady třetí, a to z oblasti města Pripjatě. Je tu méně válčení a více zkoumání, protože se pohybujeme po třech rozsáhlých oblastech a prostřednictvím zkušeného agenta, který býval stalker, musíme přijít na kloub různým anomáliím a zjistit, co se vlastně stalo. Oproti předchozím částem se objevuje nutnost spánku a odpočinku a vedlejší úkoly už nejsou náhodně generované, ale poctivě vymyšlené a dobře udělané. Arzenál zbraní zůstal téměř stejný, svět Zóny je dobře propracovaný a famózní grafika potřebuje patřičně silný stroj.

Na čtenáře čeká za správné odpovědi na tři soutěžní otázky odměna.

Fandománie:

Představujeme Literární doupě, kde jsou hlavním těžištěm elektronicky zpracované knihy a sbírky, nebo alespoň ukázky a recenze. Dále je v nabídce databáze spisovatelů s jejich díly.

Soutěže:

 • výsledky soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera byly vyhlášeny na Miniconu a nejlepší povídky vyjdou ve sborníku Žoldnéři fantasie.
 • vítězem soutěže O nejlepší fantasy byl na Fénixconu vyhlášen Martin Sládek. Nejlepší povídky vyjdou ve sborníku Fantasy 2009.
 • Sci-fi klub Andromeda vyhlašuje 21. ročník literární soutěže O stříbřitělesklý halmochron s uzávěrkou dne 31. 3. 2010.

Pozvánky:

 • PRAGOCON: 28.-31. 1. 2010 Praha, Modrá škola Háje
 • TRPASLICON: 5.-7. 3. 2010 Praha, ZŠ Květnového vítězství Chodov
 • CRAVATACON: 5.-7. 3. 2010 Nový Jičín, SVČ Fokus
 • SCON: 26.-28. 3. 2010 Praha, DDR čajovna

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • V krmítcích vzniká nový ptačí druh středoevropských pěnic černohlavých. Po válce se část z nich naučila létat k zimování do Británie a tyto pěnice jsou už dnes odlišné od zbývajících, které zimují na Pyrenejském poloostrově. Toto rozdělení populace je prvním krokem ke vzniku nového samostatného druhu.
 • Základy kočkodanštiny jsou podobné lidské řeči. Kočkodani Campbellovi z pralesa Thai v Pobřeží slonoviny si upravili varovná volání tak, že k základnímu výrazu „nebezpečí“ přidávají příponu, kterou specifikují, o jaké ohrožení jde.
 • Vibrující chrám na Maltě dokáže ovlivňovat lidskou psychiku. V podzemní svatyni Hal Saflieni je místo, ze kterého zvuky kolem 110 herz (hluboký mužský hlas) dokáží rezonovat celým prostorem. Vědci objevili, že právě takový zvuk mění aktivitu mozkové kůry a mimo jiné potlačuje aktivitu řečových center.
 • Co neslyšíme, to si vymyslíme, protože náš mozek je dokonalý restaurátor. Nizozemští vědci zjistili, že mozek je stále připraven na výpadky sluchu a dokáže hodně neúplných slov zrestaurovat. Tak se stane, že i když slyšíme jen části textu, jsme přesvědčeni, že jsme jej slyšeli celý.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: The Box

Dnes už máme hodně věcí na tlačítka. A tak se stane, že zmáčknutím tlačítka můžete získat milion, ale zároveň přijde jeden člověk o život. Především o základních morálních dilematech je film Richarda Kellyho v hlavní roli s C. Diazovou, který bude mít premiéru 4. 2. 2010.

Pro 10 čtenářů, kteří správně odpoví na 3 otázky, jsou v redakci připraveny hodnotné ceny.

Filmové premiéry

 • Richard Kelly: The Box – 4. 2. 10 (Pavel Žďárek **)
 • Jeffrey Lau: Kung fu kyborg - 4. 2. 10 (Pavel Žďárek **)
 • Chris Columbus: Percy Jackson:Zloděj blesku – 11. 2. 10 (Pavel Žďárek ****)
 • Joe Johnston: Vlkodlak – 18. 2. 10 (Pavel Žďárek *****)

Kino

 • Chris Weitz: Twilight sága: Nový měsíc (Jiří Pavlovský 1/2)
 • Jorge Blanco, Marcos Martínez, Javier Abad: Planeta 51 (Jiří Pavlovský **1/2)
 • Ruben Fleischer: Zombieland (Jiří Pavlovský ****)
 • James Cameron: Avatar (Jiří Pavlovský ***1/2)

DVD

Vivisektor

Kniha pod lupou: Je těžké být mágem - Boris Hokr má pod drobnohledem knihu Mágové Lva Grossmana, jejíž hlavní myšlenka zní: vůle a schopnosti se od mágů vyžadují, ale morálka povinná rozhodně není.

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Dlouhý sprint s ozvěnou, Lord z planety Země a Zabíječ elfů.

Čtenáři čtenářům doporučují Hořící přízraky, Město a město a Obydlený ostrov, naopak varují před Cenou krve, Pandořinou dcerou a Šifrou samotného Boha.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Ondřej Neff: Celebrity (Martin Čermák ****1/2)
 • Laurent Botti: Děsivé přízraky (Kamila Vozáková *****)
 • Richard Doetsch: 13. hodina (Ivan Mls ***1/2)
 • David Gaider: Dragon Age – Ukradený trůn (Milan Pohl **1/2)
 • Kolektiv autorů: Pokoj číslo 13 (František Ryčl ****)
 • Kolektiv autorů: Stopy strachu (Filip Gotfrid ***)
 • Zbyněk Kučera Holub: Xibalba (Ondřej Tomášek ****)
 • Kathinka Wantula: Proroctví (Filip Pivoňka **)
 • Daniel Abraham: Stíny v létě (Františka Vrbenská ****)
 • Miroslav Žamboch: Dlouhý sprint s ozvěnou (Pavel Vinický ***)

Komiks:

 • Miloš Macourek, Kája Saudek: Muriel a oranžová smrt (Jana Labíková *****)
 • Robert Kirkman: Živí mrtví 1: Staré dobré časy (Filip Gotfrid ***)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Alča


Diskuse


Václav Pravda
14:39
4.2.2010

Alča
7:36
5.2.2010

počet příspěvků: 2, poslední 5.2.2010 07:36
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...