21.5.2018 | Svátek má Monika
LITERATURA: Ikarie 11/2008

6.11.2008 0:05

 • Ikarie 11/2008TOPlistIKARIE 11/2008
 • Šéfredaktor: Vlado Ríša
 • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
 • Titulní strana: Milan Fibiger

Rozlet a SF Kavárna

 • A roky plynou… - Martin Šust se pozastavuje nad tím, jak nepozorovaně prošla Ikarie kolem čísla 222. Některé i hodně kvalitní časopisy neměly to štěstí a tomuto číslu se ani nepřiblížily. Přestože Ikarie hodlá řádně oslavit až své dvěstěpadesáté číslo, jako malou útěchu nám tentokráte poskytuje ve své zahraniční sekci povídky vynikajících autorů, kteří už také mají mnohé za sebou a jejich tvorba je ověnčena oceněním odborné kritiky i veřejnosti. I v našich končinách se však situace mění k lepšímu a nejlepší tuzemští autoři jsou na nejlepší cestě získat ocenění a uznání nejen domácích, ale i zahraničních čtenářů.
 • MINICON - KNÍŽKON - Odehraje se v sobotu 15. listopadu 2008 v budově Městské knihovny v Praze.
 • DARION křtil - Martin Darion Antonín křtil svou novou fantasy knihu s názvem Zelená.
 • Cena Karla Čapka - Československý fandom vyhlašuje 28. ročník literární soutěže Cena Karla Čapka. Uzávěrka je 30. 11. 2008.
 • Sci-fi klub Adromeda - Vyhlašuje jubilejní 20. ročník literární soutěže O stříbřitělesklý halmochron. Uzávěrka soutěže je 31. 3. 2009.

Světová SF James Patrick Kelly: VAŘILA MYŠIČKA KAŠIČKU

Jen jde navštívit svého otce, aby mu předala šek, kterým na něj pamatovala matka ve své závěti. Jen otce nenávidí, protože jako bohémský umělec opustil rodinu když byla ona sama velmi malá. Zajímá ji, proč matka vůbec něco otci odkázala, když měla přece právo nenávidět jej. První překvapení čeká Jen, když jí přichází otevřít dveře robot, v němž poznává samu sebe v ranném mládí…

Povídka, oceněná v roce 1998 cenou Locus a nominací na Huga a Nebulu, nás přesvědčuje o tom, že i v daleké budoucnosti budou mezilidské vztahy základem společnosti.

Stephen Baxter: JESTŘÁBI

Burdick byl prvním člověkem na Měsíci. Spolu s kolegou měli smutnou povinnost: pohřbít Armstrongovu posádku, která zahynula ve výsadkovém modulu při přistání na Měsíci. Protože je Burdick uvědomělý a správný Američan, absolvuje ještě mnoho vesmírných misí pod vojenským velením. Při té poslední z nich, když odstraňují z oběžné dráhy loď Sojuz, se seznamuje s velitelem Sojuzu Kozlovem. Jsou velmi rozdílní, ale přitom je spojuje víc, než jsou si ochotni navzájem přiznat. A tak se jedné noci setkávají staří veteráni na opuštěné floridské pláži, aby společným úsilím někdy v budoucnu zachránili Zemi…

Povídka, oceněná v roce 1998 Cenou Britské asociace SF, nás varuje před zaslepeností a nenávistí k tomu, co považujeme za nežádoucí, neboť tyto postoje absurdně vedou k sebezničení.

Mike Resnick: ROBOTI NEPLÁČOU

Baroňan a člověk se toulají po planetách a hledají cokoliv, co se dá dobře zpeněžit. Tak nacházejí hodně starého robota, který jim vynese obrovský zisk. Má to ale jeden háček: robot je ochotný ke všemu jen za podmínky, že mu umožní plakat…

Populární americký autor formou silných dialogů vtahuje čtenáře do zdánlivě klidného děje a odhaluje charakteristiku lidské osobnosti.

Česká SF Zdeněk Kolbuch: MISE 001 ( IKAROS – finále 2007)

Voják na své první misi pod vedením zkušeného seržanta zažívá chvíle strachu i opojný pocit z vítězství. Jedna věc ho však velmi rmoutí: je pouhým androidem…

Zdánlivě průměrný příběh z vojenské mise má nečekaný a šokující závěr, který celý děj povídky staví do vyšší úrovně.

Miroslav Hokeš: PŘEDBRATRŮV ODKAZ (IKAROS – finále 2007)

Harting Slag se vypravil na Myrygu s jediným úkolem: dovézt na Thermadon pečlivě vybraného jednotlivce této nešťastné rasy, Onuflegga, který se výměnou za pomoc zapojí aktivně do činnosti válečnické university. Mise se však zkomplikuje a Slag musí využít všech svých magických schopností a dovedností…

Dobrodružná výprava hlavního hrdiny nás seznamuje se zvláštní rasou lidí, kteří cítí odpovědnost vůču tradicím i přesto, že normální rodinné vazby nejsou možné.

Publicistika

Rozhovor: Stevena Eriksona zpovídal Jeff Vandermeer - PRAVDĚ A ZCELA OTEVŘENĚ

Steven Erikson píše drsnou, realistickou fantasy a své přívržence si získal zejména Malazskými knihami. Pokud něco nežene do extrémů, tak nemá důvod se tím zabývat. Tato zásada spolu s velkou ctižádostí slouží jako hlavní zdroj energie pro psaní. Miluje svůj jazyk, je stále vybíravější a proto méně čte jiné autory. Na fantasy ho láká to, že si autor může dovolit vzít metaforu a proměnit ji ve skutečnost. To, o čem píše, je jen odrazem současné doby a ve vší krutosti a zlobě se snaží najít gesta lidskosti, neboť věří, že tragédie je očišťující. Obává se vzniku dalších subžánrů ve fantasy, protože na jednu stranu je žánr dost silný, aby vznikaly další odnože, na straně druhé specializace kráčí ruku v ruce s izolací, a to je pro čtenáře nebezpečné. Kromě psaní se rád věnuje šermu, archeologii a především olejomalbě.

Lukáš Doubrava: JULES VERNE - jako tvůrce sci-fi

Český Verne

První verneovkou v Čechách byla Cesta kolem Měsíce, za jejíž vydání se mocně přimlouval Jan Neruda. Ač sám nikdy podobné dílo nenapsal, zřejmě jako první Čech četl verneovku za svého pobytu v Paříži. Následně se stal nadšeným Vernovým recenzentem a propagátorem. Prvním autorem verneovek u nás byl Karel Hloucha, který svá díla stavěl na Vernových základech, ale přes veškerou snahu nedosáhl na kvalitu mistra a čistotu žánru. Na technickou a cestovatelskou SF skutečně navázal až J.M.Troska (Jan Matzal). Trilogie Kapitán Nemo a Zápas s nebem byly průkopnické a dodnes jistě nechybí v mnoha knihovničkách. Na vyšší úroveň posunul laťku českých verneovek František Běhounek. Svým líčením vědecké a technické stránky spolu s poutavým dějem ze svých vlastních zkušeností dovedl svou práci k dokonalosti a popisy nových vynálezů byly na svou dobu průkopnické. Zatím největší dokonalosti v tomto žánru dosáhl Ludvík Souček. Vycházeje z Verna, propojil beletrii a publicistiku, dodal do díla prvky moderní žurnalistiky a tím složil důstojný hold francouzskému fantastovi.

Ondřej Čížek: SVĚT FILMOVÝCH UPOUTÁVEK

Druhá část pohledů do světa filmových upoutávek zahajuje film Střihoruký Edward s trailerem ponurým, bizarním i zábavným. Další díla jsou z rukou mistra Stevena Spilberga – Čelisti a Válka světů. Německý režisér Roland Emmerich je autorem upoutávky na poameričtělou Godzillu a Tarantuli. Následují známé pecky jako Terminátor, Monstrum, Batman, Temný rytíř a na konec výtečné Sin City.

Františka Vrbenská: BOUDICA – Ta, která přináší vítězství

V cyklu Bojovníci ze ztracených příběhů se tentokrát podíváme do oblasti Suffolku, do klanu Icenů za královnou válečnicí. Před vstupem Říma na anglickou půdu žily tamní kmeny dosti divoce. Starý a slabý náčelník Prasutag učinil svým dědicem císaře Nera a své dcery. Po jeho smrti Římané území jednoduše zabrali, protože nedbali na silné postavení žen, které v tehdejší keltské společnosti vládlo. Potupené a pohaněné ženy však dokázaly k odporu zmobilizovat i sousední kmeny a povstání zastihlo Římany nepřipravené. Zpočátku povstalci vítězili, avšak v bitvě u Mancetteru zvítězila strategie a zkušenost římských vojsk a královna padla. Dosud nikdo neví, kde je její hrob, po dlouhá léta byly pověsti o ní zapomenuty a zprávy o královně válečnici se objevily zase až v renesanci, kdy se staly velmi rychle hitem a inspirací pro řadu panovnic. Boudica se stala symbolem sufražetek a dnes se běžně objevuje v písních, počítačových hrách a dokonce i v genetice.

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • Hvězdné proudy v Mléčné dráze jsou důkazem galaktické loupeže, během které Mléčná dráha ukradla velké množství planet jiným galaxiím.
 • Virus Hendra ohrožuje Austrálii, protože jeho současná mutace postihuje nervový systém koní i lidí. Zatím ještě není přenosný z člověka na člověka a neopustil území tohoto kontinentu.
 • Když se Sahara ještě zelenala, zůstalo mnoho artefaktů, které v současné době nacházejí archeologové v lokalitě Gobero na nigerijské poušti.
 • Vakcína na míru z tabáku může během krátké doby sloužit k očkování proti některým typům rakoviny. Rakovinné buňky jsou vpraveny do viru tabákové mozaiky a tím jsou nakaženy rostliny tabáku, které produkují bílkovinu, vhodnou pro potřeby očkování.

Vlado Ríša: Jak prodat antologii

Letošní PARCON proběhl v poklidné atmosféře, o vzrušení se postarali zejména hvězdní hosté. Mezi ostatními upoutali pozornost autora článku zejména manželé Jeff a Ann Vandermeerovi. Jeff začal psát hodně brzy a kromě spisovatele je také editorem. To sebou nese některá úskalí, protože jako autor nemá škatulkování rád, ale jako editor raději pracuje s knihami, které se dají dobře zařadit. A pro ty, které z jakýchkoliv důvodů začlenit nejdou, vymyslel Jeff kategorii New Weird. Povídky jsou zde různorodé, jisté však je, že se dobře prodávají. Letos vystihli Jeff a Ann nástup steampunkové vlny, která je svojí stylizací do viktoriánské doby zajímavá pro hodně mladých čtenářů. Základem ale je dobrá spolupráce s kvalitními recenzenty a vlivnými osobnostmi, které knihu víceméně kladně přijmou a doporučí. Samozřejmě psanému slovu obrovsky konkuruje internet, náklady psaných časopisů a antologií jdou dramaticky dolů. Jedním z takových časopisů byl i Weir Tales.Magazín, jehož šéfredaktorkou se v nedávnu stala Ann. Opustila vyjetou kolej a otevřela časopis experimentům a novinkám, které přitáhnou další čtenáře. S výběrem příspěvků je velmi těžká práce a Ann si vypracovala svoji vlastní metodu jak poznat povídky, které se budou líbit.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Stmívání

 • Americký film podle literární předlohy ze série Isabella Swanová uvidíme v našich kinech od 27. listopadu 2008.
 • Na deset výherců, kteří odpoví správně na tři otázky z filmu, čekají ceny od společnosti SPI International.

Filmové premiéry

 • Paul W.S.Anderson: Rallye smrti - 20. 11. 08 (****)
 • Darren Lynn Bousman: REPO: Genetická opera – 20.11. 08 (*****)
 • Catherina Hardwicková: Stmívání – 20.11. 08 (**)

Kino

 • Alexandre Aja: Zrcadla (Jiří Pavlovský ***)
 • Andrew Stanton: VALL-I (Jiří Pavlovský ****)
 • Christopher Nolan: Temný rytíř (Jiří Pavlovský *****)
 • Guillermo del Toro: HELLBOY 2: Zlatá armáda (Jiří Pavlovský ***)

DVD

 • Jon Jones: Archangel (Jiří T.Pelech ***)
 • Chris Gorak: Mraky nad L.A. (Pavel Žďárek ***1/2)

Vivisektor

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Draci zmizelého měsíce, Odkaz a Armáda mrtvých.

Čtenáři čtenářům doporučují Ploty z kostí, Dřímotu a Terror, naopak varují před Dračí knihou, Válečnou sekerou a Conanem a princeznami z Rádžastánu.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Jana Rečková: Zapomenutí (Ondřej Tomášek ****)
 • Otomar Dvořák: Bod úniku (Petr Šimáček ****)
 • Alan Garner: Čarovný kámen Brisingamenu (František Ryčl ****)
 • Bram Stoker: Hadí zámek (Milan Pohl **)
 • Scarlett Thomasová: Konec pana Y. (Aleš Smutný **1/2)
 • Kolektiv autorů: Cena Karla Čapka: MLOK 2008 (Tomáš Javůrek *****)
 • Kathinka Wantula: Bílý amulet (Martin Čermák ***)
 • Vlado Ríša: Conan a srdce Pteionu (Františka Vrbenská ***1/2)
 • Kolektiv autorů: New Weird (Magda Dědková ****)
 • Joanne Harrisová: Znamení run (Milan Štajer ***)

Komiks

 • Jason: Zabil jsem Adolfa Hitlera (Vojtěch Čepelák ****)
 • Yoshiken: Temné metro 1. (Filip Gotfrid ***)
 • Ryoko Mitsuki: Dveře Chaosu (Zdeněk Záleský **)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Alča


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


DAX
16:18
6.11.2008

wiwi
17:42
6.11.2008

DAX
13:22
11.11.2008

počet příspěvků: 3, poslední 11.11.2008 01:22
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...