25.11.2017 | Svátek má Kateřina
LITERATURA: Ediční plán nakladatelství Laser-books - science fiction

13.1.2010 0:05

Laser-books sci-fi edicelaser-booksTOPlist

SCIENCE FICTION

Science fiction je jako žánr v posledních letech možná zastíněn záplavou fantasy, ovšem to zdaleka neplatí pro nakladatelství Laser-books, v němž tradičně chystáme řadu zajímavých SF titulů. Edice se v posledních letech rozčlenila na nezařazené tituly a ty, které vycházejí pod hlavičkami Mistrovských děl SF, Moderních děl SF, případně Autorských profilů. Pokaždé se však pro vás najde něco zajímavého...

Hyperion Kantos Dan SimmonsDan Simmons: Kantos Hyperionu

Stěžejním titulem edice bude pro následující rok jistě vydání Kantosu Hyperion od Dana Simmonse. Jedno z nejzásadnějších děl žánru vyjde vázaně, přičemž kniha bude obsahovat romány Hyperion a Pád Hyperionu. Opět se tedy vrátíme na planetu Hyperion, kde mimo dosah zákonů Hegeminie Člověka čeká bytost zvaná Štír. V předvečer Armageddonu, kdy se celá Galaxie připravuje k válce, nám cestu zpříjemní nezapomenutelné příběhy poutníků k Hrobkám Času.

Ender ve vyhnanství Orson Scott Card pokračování Enderovy hryOrson Scott Card: Ender ve vyhnanství

Ano, dočkají se i příznivci Andrewa Wiggina, tentokrát v přímém pokračování proslulé Enderovy hry, ovšem mnohé bude doplněno i ke Stínové sérii. Dvanáctiletý Ender je po svém vítězství nad mimozemským nepřítelem prohlášen za hrdinu, ale vlády stojící v opozici k vesmírné flotile se ho snaží vylíčit jako netvora. Jako čestný guvernér jedné z nově založených vesmírných kolonií se snaží vrátit k normálnímu životu a přitom přemýšlí o roli, kterou sehrál při zabití tisíců lidí i celé mimozemské civilizace.

Vacuum Diagrams Stephen BaxterStephen Baxter: Vakuové diagramy

Po dlouhé době, která uplynula od vydání románů Vor, Proud, Časupodobné nekonečno a Prstenecbychom se opět rádi vrátili k převratnému cyklu Xeelee, jenž je plným právem pokládán za učebnicový příklad nové vlny britské space opery. Ve sbírce vyjdou příběhy, které cyklu významným způsobem doplňují a kdo zná povídkovou tvorbu Stephena Baxtera, ví, že skutečně je, na co se těšit.

Pastwatch the Redemption of Christopher Columbus Orson Scott CardOrson Scott Card: Stráž minulosti

Příběh s podtitulem "Vykoupení Kryštofa Kolumba" sice není nejznámějším Cardovým románem, mnozí ho však pokládají za vůbec nejvyzrálejší a dokonce nejlepší (a to mluvíme o autorovi Enderovy hry nebo Mluvčího za mrtvé!). Každý ví, jak zničující účinek mělo objevení Ameriky na tamní domorodé obyvatelstvo. Představte si tedy, že vědci z budoucnosti tuto tragédii pečlivě prostudovali a rozhodli se tok dějin změnit. Nejdříve je však nutné zjistit, co vlastně pohánělo Kolumba tak silně v jeho objevitelské snaze.

Robots have no tails Henry KuttnerHenry Kuttner: Roboti nemají ocas

Kuttnera jsme u nás měli možnost poznat jako výborného autora kratších prací, my se však zaměřili na jeho početné povídkové cykly a rádi bychom pro vás na každý rok něco pěkného připravili. Tentokrát půjde o klasickou sérii povídek, v níž se věčně opilý vynálezce Galloway Gallegher snaží v nepříliš častých stavech střízlivosti přijít na skutečný účel vlastnoručně vyrobených přístrojů. Ve zkratce jde o humorné příběhy z doby, kdy byla science fiction ještě v plenkách. Spojení humoru, skvělého vypravěčství a dobové naivity je neodolatelné...

Mistrovská díla science fiction

William Gibson Idoru Mistrovská díla SFWilliam Gibson: Idoru

Rádi bychom vydali kompletní dílo Williama Gibsona. Román Idoru sice už vyšel, tentokrát však půjde o nový překlad a zcela jiný zážitek. Stačí jeden anonymní příspěvek na síti a mezi pubertálními fanynkami kapely Lo/Rez se začne šuškat, že frontman skupiny plánuje svatbu s japonskou hvězdou Rei Toei. Co je ale pro jeho obdivovatelky největší rána: Zpěvákova nastávající není člověk z masa a kostí, ale uměle vytvořená idoru, dílo softwarových návrhářů. Nezbývá než zjistit, kolik je na téhle zvěsti pravdy...

Pokolení starců Brian Wilson Aldiss Mistrovská díla SFBrian Wilson Aldiss: Pokolení starců

Svět stižený jadernou katastrofou, po které následovaly lokální války, hladomor a smrtící epidemie, se musí vypořádat s dosud největším protivenstvím - ztrátou lidské schopnosti reprodukce. Zatímco poslední zbytky lidstva nezadržitelně stárnou, vše se propadá do beznaděje a plíživého, všudypřítomného rozkladu. Brian Wilson Aldiss završil románem Pokolení starců své první tvůrčí období. Počínaje románem Nonstop přes Skleník a Dlouhé světelné roky se na přelomu padesátých a šedesátých let stal patrně nejpopulárnějším autorem science fiction. A ne náhodou.

Hvězdy, můj osud Alfred Bester Mistrovská díla SFAlfred Bester: Hvězdy, můj osud

Představte si společnost, v níž je teleportace nedílnou součástí života. Na pozadí kulis a podmínek pro nás naprosto podivuhodných se odehrává klasický příběh křivdy a odplaty. Gully Foyle, rebel a lhář, ale přesto člověk vzbuzující sympatie, je hnán pomstychtivou posedlostí, která ho v průběhu děje změní v nejpozoruhodnějšího člověka ve Sluneční soustavě. Román je srovnáván s klasickým dramatem a vzbudil velké nadšení jak u čtenářů, tak i u kritiky ve všech zemích, kde za ta dlouhá léta vyšel.

William Gibson Neuromancer Mistrovská díla SFWilliam Gibson: Neuromancer

Science fiction desetiletí odměněná Hugem, Nebulou a Pamětní cenou Philipa K. Dicka.
Ústřední postavou románu je Case, počítačový zloděj, který vstupuje do celosvětové sítě počítačů a manipuluje s uloženými daty. Příběh sleduje snahu dvou mocných programů umělé inteligence o nelegální spojení do jednoho celku, schopného rozluštit poselství mimozemské civilizace.
Dnes již kultovní kniha příznivců kyberpunku vás jistě nezklame!

Moderní díla science fiction

ScarDown Zjizvená Elizabeth BearElizabeth Bearová: Zjizvená

Píše se rok 2062 a Jenny Caseyová je po letech strávených na útěku zpátky v kanadských ozbrojených silách. Z bývalých nepřátel se náhle stali spojenci. Ve svých padesáti letech byla Jenny pečlivě vybrána pro jeden z nejnáročnějších úkolů. Stojí před ní důležitá mise, pro kterou se její uměle zrekonstruované tělo báječně hodí. Země dokáže lidstvu poskytovat podmínky nutné pro život už jen dalších sto let. A právě Jenny musí jako pilotka hvězdoletu Montreal objevit nové světy vhodné ke kolonizaci. Elizabeth Bearová je stoupající hvězda žánru, držitelka Ceny Johna W. Campbella pro nadějného nováčka a dvou cen Hugo.

Autorské profily

Starlight The Great Short Fiction of Alfred BesterAlfred Bester: Světlo hvězd

Alfred Bester byl navýsost uznávaný mistr kratších prací a tento soubor představuje to nejlepší z jeho povídkové tvorby. Povídky jako "Adam, ale žádná Eva", "Báječný Fahrenheit", "Čas je zrádce", "Čtyřhodinová fuga", "Muži, kteří zavraždili Mohameda", "Něco tam nahoře mi přeje", "Pí muž", "Podvodník z třetí Avenue", "Rozhodnutí" či "Zmizení" u nás známe roztroušené po různých periodikách napříč více než dvaceti léty. Ale to je jen část z celkem šestnácti prací, které jako celek vytvářejí obraz Velmistra žánru nejen jako skvělého romanopisce, ale i jako neméně nadaného povídkáře, vypravěče, jakých mají moderní dějiny žánru jen málo. Sbírka obsahuje bohatý doprovodný materiál psaný přímo autorem.

Winners Poul AndersonPoul Anderson: Vítězové

Poul Anderson patřil k největším postavám science fiction dvacátého století. Za svou téměř padesátiletou kariéru napsal bezpočet románů i kratších prací, které si po celou dobu uchovaly bezpříkladně stabilní vysokou kvalitu. Během své kariéry se mu rovněž podařilo sedmkrát získat cenu Hugo a třikrát cenu Nebula. A ne náhodou vždy v kategoriích kratších prací. Všechny oceněné povídky shrnuje námi vydávaný soubor. Většina z nich je českému čtenáři známa, ovšem zde vůbec poprvé vycházejí pohromadě. Nenechte si ujít jedinečný soubor shrnující jedny z nejlepších SF povídek dvacátého století!

To je vše z edice science fiction, ovšem ediční plán nakladatelství Laser-books obsahuje nejen těchto 12 knih, ale i řadu dalších titulů z edic Fantasy, Horor / Noir, New weird, New Space Opera, Star Trek a Podíl. Ty však naleznete pod níže uvedenými odkazy:

www.fantasyplanet.cz – New weird, New Space Opera, Star Trek a Podíl

http://www.topzine.cz/magazin/edicni-plan-laseru-navrat-fantasy-ve-velkem-stylu/

Celý ediční plán obsahuje celkem 36 titulů a lze tedy téměř s jistotou předpokládat, že se některé tituly přesunou na rok 2011. S tím se pojí malá soutěž pro všechny majitele čtenářských kont nakladatelství Laser-books. Pokud nejste majitelem čtenářského konta, navštivte stránky nakladatelství, třeba vás nabídka vysokých slev zaujme (http://www.laser-books.cz/obj.html). Pokud si čtenářské konto založíte s dostatečným předstihem, můžete se soutěže zúčastnit.

Soutěž má jednoduchá pravidla, ve dnech 10. 2. – 15. 2. 2010 nám zašlete váš odhad, kolik knih nakladatelství Laser-books v roce 2010 vydá. Počítat se bude pouze jedno číslo na každého čtenáře s tím, že do soutěže zařadíme jen prvního tipujícího s danou cifrou (jednoduše řečeno, pokud budete tipovat např. 35 knih, budete do soutěže zařazeni pouze, když daný odhad zašlete jako první, ten, kdo bude druhý a výše, zařazen nebude). Další den vám oznámíme, zda jste byl s vaším odhadem do soutěže zařazen. Pokud nikoli, můžete obratem zaslat odlišný odhad. Dne 16. února vyvěsíme na stránkách jména a tipy čtenářů. Po celý rok tak budete moci sledovat, kdo se nakonec nejvíce přiblížil pravdě. Cenou pro vítěze bude kniha vydaná v roce 2010 jako tradiční překvapení plus další kniha z nabídky Laser-books dle vašeho výběru!

Martin Šust


Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...