24.4.2024 | Svátek má Jiří


Lidovci v Bavorsku

5.6.2017

Pavel Bělobrádek a Daniel Herman se zúčastnili sjezdu sudetských Němců. Už loni spolek vypustil ze svých stanov majetkové požadavky a jeho šéf Bernd Posselt hovořil o mostech mezi národy. V neděli projev pronesl i Bělobrádek a oslovil přítomné jako krajany. Vystoupení našich politiků je krok pozitivní. V žádném případě to není projev slabosti.

Po více než sedmdesáti letech od konce války opravdu není třeba otevírat staré rány. Účast našich politiků, přičemž Bělobrádek je vicepremiér, je pozitivní i z hlediska praktické politiky. V dnešní situaci, kdy v Evropě přituhuje, kdy se jedná o naší roli v příští podobě unie, je víc než dobře mít pozitivní vztahy s Bavorskem. To vždy hrálo v souvislostech Spolkové republiky specifickou roli - a hraje ji i v současnosti, kdy otázky spojení s imigrací patří k těm, jež unii víc rozdělují než spojují. Ladění not s Bavorskem a samozřejmě s Rakouskem je v těchto souvislostech dokonce nezbytné. Sudetští Němci samozřejmě nejsou vůdčí entita v Bavorsku, natož pak v celém Německu, svoji váhu ale mají a naše vztahy s nimi jsou v Německu pozorovány a vnímány.

Na druhou stranu ale je dobře si uvědomit, že skutečné zahlazení jizev bude trvat ještě generace. Sudetští Němci, dokud byli občany společného státu, nebyli loajální vůči české státnosti i dávno před Hitlerem. Po vzniku Československa musela mladá republika svá pohraniční území doslova dobývat mocí a v rámci monarchie Němci účinně bránili naší emancipaci v rámci mocnářství, především pak zrovnoprávnění Českého království s Uherskem. Vyrovnání s takto vzdálenou minulostí není ani zdaleka jen nějaká akademická otázka pro historiky. Je to součást našeho národního podvědomí a z něho se odvíjí i nejeden rys současné praktické politiky.

ČSSD na 10 procentech

Propad sociální demokracie pokračuje a vize jednociferného výsledku teď není nereálná. Ukazuje se, kam vede sázka na negativní kampaň, na nepřesvědčivé předvádění svalů. Socialisté už slibují i vlaky zadarmo studentům a seniorům... co všechno ještě slíbí, aby se z propasti vydrápali? Výsledky agentury TNS Kantar staví socialisty až na čtvrté místo za ANO, ODS a komunisty, přes 5 % by se mohla přehoupnout i Okamurova strana. Výsledky nabízejí kostky pro sestavení skládačky příští vlády. Ať skládáte, jak skládáte, kloudný výsledek nevidět a to je druhý, ještě horší výsledek rozhodnutí Bohuslava Sobotky rozpoutat útočnou předvolební kampaň.

Už ani rozhledna

Kdyby se měla pražská rozhledna na Petříně zase rozsvěcovat v britských barvách, bylo by to blízké pochmurné komice. Britská premiérka Theresa May ujišťuje, že už toho bylo dost. To neříká pravdu. Nebylo toho dost, bude to pokračovat, protože v Británii žije tolik vrahů, že policie a tajné služby ani netuší, kolik jich je, natož aby si s nimi věděla rady.

Všude tam, kde si vybudovali islámskou menšinu, si musí pomalu navykat na nový životní styl - a pocit ohrožení v něm bude přítomný. Z posledních událostí je jedna v důsledcích ještě horší, než samotné vraždy v Londýně. Politici se budou vzájemně ujišťovat že se nenechají zastrašit (jezdí v pancéřových vozech s ochrankou), ale v centru Turína se tisíc lidí pošlapalo a osm lidí je těžce zraněno - stačil výbuch jednoho dělbuchu, aby vznikla panika. Podle některých zpráv to dokonce ani nebyl dělbuch, vysypalo se okno. To je vidět, jak se nám ta hrůza dostává pod kůži.

Aston Ondřej Neff