20.5.2019 | Svátek má Zbyšek


LIDÉ: Zemřel J. G. Ballard

20.4.2009 17:28

James Graham Ballard J. G. 1TOPlistZnámý britský spisovatel sci-fi literatury James Graham Ballard zemřel v neděli 19. dubna ve věku 78 let. Podle slov jeho agentky Margaret Hanburyové podlehl nemoci, se kterou bojoval několik let.

Ballard se narodil v roce 1930 v Šanghaji jako syn britského úředníka. Během 2. světové války byl ve svých dvanácti letech zatčen Japonci a internován na celé tři roky. Do Velké Británie se tak mohl vůbec poprvé podívat až po konci války ve svých šestnácti.

James Graham Ballard J. G. 2Tento legendární autor, který sám sebe označoval za "architekta snů, někdy nočních můr", začal tvořit v 50. letech minulého století a velmi rychle stoupal na žebříčku oblíbenosti. Od počátku 60. let se psaním živil na plný úvazek a napsal za svou kariéru 15 knih a mnoho povídek. Je zařazován do tzv. Nové vlny autorů sci-fi, kteří se ve své tvorbě vyznačují velkou mírou experimentálnosti v obsahu i formě a množstvím prvků převzatých z mainstreamové literatury.

James Graham Ballard J. G. 3Jeho v Česku zřejmě nejznámější díla bohužel nespadají do žánru sci-fi: Bouračka (1973) pojednává o muži, který je sexuálně vzrušuje tím, že se účastní automobilových nehod, které mají samozřejmě vážné následky, a Říše slunce (1984) popisuje autorovy zkušenosti z 2. světové války.

Ze sci-fi děl stojí za zmínku povídková sbírka Mýty blízké budoucnosti (v češtině ji vydalo nakladatelství Winston Smith v roce 1994) a Kokainové noci (BB art v roce 2002) o idylické komunitě užívající si života, který přeruší až záhadný požár během jednoho večírku a zahyne pět lidí.

Některé z jeho románů byly též zfilmovány - Říši Slunce režíroval Steven Spielberg a snímek Crash David Cronenberg.

Vyšlo na www.qfan.cz. Na Sardenu publikováno se svolením autora.

Jan Olšanský


Diskuse


gag
13:17
21.4.2009

počet příspěvků: 1, poslední 21.4.2009 01:17
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...