26.4.2024 | Svátek má Oto






LIDÉ: Šusta, Richard (11. 6. 1956)

13.6.2006

Richard ŠustaV neděli 11. června 2006 mohlo být u rodiny Richarda Šusty veselo, neboť ten den uběhlo padesát let od jeho prvního vykouknutí na tento svět. Za jubilejních padesát let se toho může přihodit hodně a u osoby spisovatele a vysokoškolského učitele Richarda Šusty to platí dvojnásob. Tento rok už jsme oslavili nemálo kulatých životních jubileí našich předních představitelů fandomu, bylo by škoda, kdybychom opomínali ty méně viditelné.

Ve znamení blíženců, roku opice, spatřil jeden pražský porodník rozmilé dítko - chlapečka. Kdo by si dovolil předpovídat jeho budoucnost? V roce 1975 dokončil střední školu, aby do roku 1980 absolvoval fakultu elektrotechnickou na ČVUT (ačkoliv se tak VŠ asi nejmelovala). Jak se do té doby živil se z jeho životopisných údajů člověk nedozví, rozhodně se však věnoval své specializaci a zůstal u programování. V roce 2003 ukončil své inženýrské vzdělání doktorskou dizertační prací.

Do žánru vstoupil v roce 1997 svou prvotinou Narka, která se umístila na druhém místě v Ceně Karla Čapka. Tuto knihu napsal ovlivněn dílem spisovatelky Kadlečkové, zejména jejím románem Stavitelé věží. Autor se k tomu vyjadřuje v jednom rozhovoru následovně: "Ten se opíral o setkání velmi odlišných kultur, probíhající na úrovni "my vyspělí si hrajeme s vámi nedokonalými jako se šachovými figurkami". Když jsem to srovnal s dějinami Země, napadly mě realističtější možnosti. Své představy jsem sepsal, původně sám pro sebe; neuvažoval jsem o vydání. Ze zamýšlené povídky se postupně vyklubal svět Narky. Jiří Pavlovský, ze sci-fi knihkupectví v Čáslavké ulici, mě posléze přesvědčil, abych Narku poslal do soutěže "O cenu Karla Čapka.""

Původně měla kniha na tisíc stránek, pro CKČ ji však Richard zkrátil na osm set, ale knižní vydání bylo ještě dále kráceno a upravováno. Možná právě toto dílo, jako jedno z nemála, mělo vliv na úpravu románové kategorie této prestižní soutěže. V současnosti jsou románové práce přijímány pouze do rozsahu tři sta normostran.

Jako vysokoškolský profesor nemá příliš času na psaní, které je zejména jeho koníčkem, přesto jsme se mohli v roce 2003 dočkat vydání jeho dvousvazkového díla Dotek nulačasu (Část první - Nula plus, Část druhá - Nula mínus). Vize postkatostrofického světa, v němž musí svůj nárok na život a podivné propletence vztahů, uhájit průměrný mladík, zvíce se Rievan. Na české poměry okázalé a čtivé hard SF.

Spisovatel Šusta se však nechal slyšet, že oba romány považuje za uzavřené a pokud zase něco napíše, bude se jednat o nové dílo, kde se možná vyskytnou jeho oblíbené postavy z Nulačasu.

Pokud jsem nadhodil autorovu omezenou tvorbu, nesmím zapomenout zmínit těch několik málo povídek, které se vyskytly na serveru FantasyPlanet.cz, Ikarii 10/2000 a zaniklém časopisu Černý lotos 20. Všechny tyto texty si ostatně můžete stáhnout na autorově stránkách. Celkem tedy vytvořil šest povídek - tři z kategorie hard sci-fi: Tvůj lov (2003), ALG Alg alg (2002) a Tajné touhy (2000); dvě sci-fi povídky s fantasy prvky: Dvojitý oheň (2002) a Všecko to sežrali (2000); a jednu fantasy: Naše smrt (2003).

Akademická dráha měla za následek také publikaci několika skript pro vysokoškolské studenty, zaměřené zejména na programování. Píše odborné publikace z oborů automatizace a výpočetní techniky, biomechanického inženýrství a výpočetní techniky. Pan Šusta je zdatným programátorem a možná jste se měli možnost setkat třeba s jeho prográmkem pro psaní všemi deseti.

Ke sci-fi ho dostala láska k vědeckofantastické literatuře. Uchvátily ho desítky románů, jejichž jmény by zaplnil katalog menší knihovny, a proto za všechny uvádí jen „Dunu“ od F. Herberta a „Ocelové jeskyně“ od Asimova. Jeho tichou vášní jsou příběhy s postavou Conana, u nichž se vždy báječně pobaví, a přepestrý svět Sapkowského. Mimo SF sahá nejraději po dílech o době starověku nebo středověku.

Dříve než zakončíme toto povídání, zmíníme se o spisovatelově koníčcích. Patří mezi ně angličtina a pasivně polština. Uznává a praktikuje orientální filozofii, za kterou považuje buddhismus, jógu a zen. Kromě učení se pak rád vrací domů, kde ho očekává jeho milovaná žena a v současné době třináctiletý syn Šimon (*1993).

K nedávno oslavenému kulatému jubileu blahopřejeme.

Informace převzaty ze serverů susta.cz, fantasyplanet.cz a scifiworld.cz

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...