29.3.2024 | Svátek má Taťána


LIBYE: Válka

19.3.2011

Stalo se nečekané. Ani Čína ani Rusko nehlasovaly proti rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Nehlasovalo ani Německo, celkem pět zemí se "zdrželo" - a deset bylo pro. Takhle je to pro Českou republiku podle ministra zahraničí Schwarzenberga v cajku. ČR nyní "plně podporuje všechna potřebná opatření". Ovšem prezident Klaus má pravdu v tom, že ta "opatření" znamenají válku. Podle Šamana jde o potřebnou válku, nebo přesněji: O zaujetí aktivní pozice v již probíhající válce, která se nás, Evropy, týká přímo.

Další nečekaná věc: RB schválila i útoky proti "neleteckým" ozbrojeným cílům, jako jsou tankové jednotky a děla. Nejde tedy jen o "nasazení vzdušných sil", ale je dovoleno i "použití všech prostředků na ochranu civilistů před silami plukovníka Muammara Kaddáfího". Zatím se uvažuje o vyslání raket a střel s plochou dráhou letu z vojenských lodí, které brázdí záliv Velká Syrta a přilehlé vody. Lze si představit i přímou dělostřeleckou podporu povstalcům bateriemi lodních děl střelbou poblíž pobřeží.

Zatímco australský ministerský předseda volá po tom, aby ozbrojený zásah proběhl "neprodleně", není jisté, kdo všechno by se ho měl zúčastnit a hlavně - kdo to všechno bude koordinovat, aby se spojenecká letadla ve vzduchu nesrazila. Těch letadel může být hodně a rýsuje se už, které země by je mohly poskytnout: Na Maltě mají základny Britové, v Itálii Američani a ve Francii Francouzi. Letouny americké, britské a francouzské nejsou jen "stíhačkami", jak se o nich mluví ve zprávách, ale podle svého vybavení mohou být i úspěšnými bitevníky.

Zatímco britský ministerský předseda David Cameron oznamuje Parlamentu, že letadla jsou již ve vzduchu a budou použita "během několika hodin", zatímco Francie už povstaleckou Národní radu uznala a prezident Sarkozy mluví také o "několika hodinách", během nichž nastane bombardování, nad Washingtonem panuje ospalé ticho. Prezident Barack Obama se pravděpodobně modlí za zastavení násilí.

Zatímco k zásahu se z evropských neunijních zemí chce zúčastnit Norsko, Německo je tvrdě proti a nechce posílat své hochy umírat do Afriky. I když jsou připraveni neevropští spojenci z NATO - Kanada a Turecko - kvůli německému postoji nejspíš nepůjde o akci NATO. Ale, krucinál, velitelské štáby NATO by postup ad hoc vytvořené spojenecké koalice měly koordinovat!

Zatímco výše jmenované země by poskytly vzdušné a námořní síly, je možné a potřebné uvažovat i o pozemních jednotkách - zejména kvůli koordinaci s povstaleckými vojsky. A zde by měli nastoupit hlavně další účastníci Arabské ligy. Už se přihlásil Katar a údajně i Libanon.

Krom toho, že se připravujeme na útok, měli bychom se připravit i na obranu. Vojenští experti sice hovoří o tom, že libyjské letectvo je schopno zasáhnout jen do vzdálenosti několika desítek kilometrů, ale jednotlivé stroje mohou doletět i nad Evropu. Ani nemusí nad samotnou pevninu, rakety a torpéda, podvěšené pod křídly i prastarých migů a moderních súček, doletí na vzdálenost dalších desítek kilometrů. Teoreticky může být bombardována Malta i Řím. V ohrožení jsou pak všechna plavidla v centrálním Středomoří - nejen ta vojenská. Plukovník Kaddáfí se totiž nechal slyšet:

Útok na Libyi je nový kolonialismus. Jeho výsledkem může být, že "celý Blízký východ bude v troskách". Byl uzavřen vzdušný prostor nad Libyí, zasaženy mohou být všechny letecké a lodní dopravní linky.

Čímž si to plukovník definitivně podělal. Letadla jsou už ve vzduchu a dá se očekávat první demonstrace síly nového, tolik potřebného, kolonialismu...

Pátek 14:00: Plukovník se podělal: "Libyjská vláda ukončuje boje proti povstalcům." Žádá o to, aby do země přišli mezinárodní pozorovatelé, kteří toto ukončení bojů potvrdí.

Pan plukovník už tolikrát změnil rétoriku, že nezbývá než vyčkat dalších událostí. Kaddáfí není jedinou entitou na libyjském území, která by měla sklonit zbraně. Nyní je potřeba, aby další země uznaly povstaleckou Národní radu za legitimní vládu a jednali s ní o dalším dění.

Ono prohlášení libyjské vlády však nebylo zcela jistě vydáno díky modlitbám amerického prezidenta nebo srdceryvným výzvám světových politiků, avšak jedině kvůli blížícím se anglofrancouzským leteckým svazům...

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.