19.4.2024 | Svátek má Rostislav


LIBANON: Noční můra Arabů? Nutnost přijmout Palestince

3.7.2019

Libanonci se obávají, že nový zákon pro správu palestinských uprchlických táborů připraví půdu pro „přesídlení“ statisíců Palestinců v Libanonu. Vyhlídka na „přesídlení“ Palestinců je noční můrou, která Libanonce pronásleduje po celá desetiletí.

Libanon, stejně jako většina arabských zemí, s Palestinci dlouho zachází jako s občany druhé kategorie. Upírá jim základní práva jako je občanství, právo na práci, zdravotní péči, vzdělávání, sociální služby a právo vlastnit nemovitosti. Drtivá většina ze 450 000 Palestinců žijících v Libanonu nemá libanonské občanství.

V roce 2001 přijal libanonský parlament zákon zakazující Palestincům vlastnit nemovitosti a libanonská legislativa také omezuje jejich právo pracovat ve 20 profesích. Libanon nadále ignoruje výzvy různých lidskoprávních skupin k ukončení diskriminace Palestinců.

Zpráva organizace Amnesty International za rok 2007 uvedla:

„Vyzýváme Libanonce, aby přijali okamžitá opatření k odstranění všech forem diskriminace palestinských uprchlíků, a umožnili jim tak využívat jejich hospodářská, sociální a kulturní práva na stejném základě jako je využívají ostatní obyvatelé Libanonu. Přetrvávající překážky bránící uprchlíkům v přístupu k jejich právům na práci, vzdělání a odpovídající bydlení a zdravotní péči jsou zcela neopodstatněné a měly by být bez dalšího odkladu zrušeny.“

Zdá se, že spíše než o tom, jak zlepšit životní podmínky Palestinců, Libanonci přemýšlejí, jak se svých nevítaných arabských bratrů zbavit.

Někteří Libanonci se obávají nového zákona, který by podle nich mohl připravit půdu pro „přesídlení“ Palestinců v Libanonu. Důvodem jejich obav je zpráva v libanonských novinách o novém zákonu řešícím „správu“ palestinských uprchlických táborů v Libanonu.

Navrhovaný zákon vypracovaný Výborem pro libanonsko-palestinský dialog má za cíl zmírnit napětí mezi oběma stranami a zlepšit životní podmínky Palestinců v uprchlických táborech v Libanonu.

Článek 1 zákona uvádí, že jeho cílem je „upravit správu palestinských uprchlických táborů v Libanonu při současném zachování jejich palestinské národní identity a dodržování suverenity Libanonské republiky jako hostitelské země.“

Zákon umožní libanonské „národní komisi“ určit geografický rozsah každého tábora, provést komplexní populační průzkum jeho obyvatel a spravovat veřejné služby, včetně vody, elektřiny, hygieny a infrastruktury.

Zákon přichází uprostřed pokračujícího napětí mezi libanonskými orgány a Palestinci, které je důsledkem ozbrojených střetů mezi soupeřícími palestinskými frakcemi v 12 uprchlických táborech v Libanonu. Libanonské bezpečnostní síly uvnitř táborů nepůsobí a ty jsou již dlouho místem ozbrojených střetů mezi palestinskými skupinami, kterých se účastní i teroristé Hamásu, Fatahu a Islámského státu (ISIS).

V květnu 2019 se Palestinci dohodli s libanonskými úřady na „demilitarizaci“uprchlického tábora Mieh Mieh v jižním Libanonu, který byl poslední dva roky dějištěm ozbrojených střetů mezi soupeřícími palestinskými skupinami. Dohoda umožňuje Libanonské armádě operovat uvnitř tábora, ve kterém žije asi 5 000 Palestinců.

Zdá se však, že ne všichni Libanonci jsou spokojeni se způsobem, jakým jejich vláda řeší otázku Palestinců v Libanonu. Libanonci se obávají, že nový zákon pro správu palestinských uprchlických táborů není ničím jiným než zástěrkou pro „přesídlení“ Palestinců v Libanonu, což by zásadně ovlivnilo demografii země.

Maronitská liga, soukromá apolitická organizace libanonských křesťanských osobností oddaná především obraně nezávislosti a suverenity Libanonu, vyjádřila obavy z toho, že by libanonské úřady převzaly správu palestinských záležitostí od Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA, United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East).

Maronitská liga vyjádřila obavy, že navrhovaný zákon „souvisí s [prezidentem USA Donaldem Trumpem dosud neoznámenou] Dohodou století, která, zdá se, zbaví Palestince jejich práva vrátit se“ do jejich bývalých domovů v Izraeli a mohl by vyústit v „přesídlení“ Palestinců v Libanonu.

Ve snaze toto podezření vyvrátit Výbor pro libanonsko-palestinský dialog jakoukoliv spojitost s Trumpovým mírovým plánem popřel.

„Libanonci a Palestinci se shodují na tom, že odmítají přesídlení [Palestinců] i Dohodu století,“ uvedl Výbor ve svém prohlášení. „Jakákoli diskuse založená na faktech spíše než na předpokladech a křehkých scénářích, bude vítaná.“

Nový zákon může být upřímným pokusem o zlepšení životních podmínek Palestinců žijících v uprchlických táborech v Libanonu. Nicméně pokaždé, když je v jakékoli arabské zemi nebo na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy předložen nějaký plán na zlepšení životních podmínek Palestinců, konspirační teoretici okamžitě udělají vše, co je možné, aby tento plán překazili.

Vedení Palestinské samosprávy vyzvalo Palestince i Araby, aby bojkotovali ekonomickou konferenci pořádanou USA v Bahrajnu koncem června 2019. Tato konference je součástí Dohody století a má přispět k dosažení ekonomické prosperity Palestinců.

Palestinští lídři však tvrdí, že tato ekonomická konference v Bahrajnu je součástí americko-izraelského spiknutí majícího za cíl podplatit Palestince, aby se vzdali svých „národních práv“.

Zdá se, že arabským státům je osud Palestinců lhostejný. Jinak by je již celá desetiletí nedržely v nedůstojných podmínkách v uprchlických táborech. Libanon říká, že Palestince v jejich boji proti Izraeli plně podporuje - ale nejraději by byl, kdyby Libanon co nejdříve opustili. Libanon a arabské země posílají Palestincům tento vzkaz: „Máme vás rádi a podporujeme vás - ale zůstaňte co nejdál od nás.“

Toto je moderní verze arabské „solidarity“ s jejich palestinskými bratry: diskriminace a apartheid - žádná pracovní místa, žádné občanství, žádná zdravotní péče a žádné sociální služby.

Blaho jejich lidí však nezajímá ani palestinské lídry. Pokud by je zajímalo, bylo by těžké zdůvodnit jejich úsilí překazit ekonomickou konferenci, jejímž hlavním cílem je povznést jejich lidi z ekonomického pekla, které tito vůdci vytvořili a energicky udržují.

Khaled Abu Toameh sponzorovaný nadací Shillman Journalism je spolupracovníkem Gatestone Institute a pracuje jako novinář v Jeruzalémě. Za svou práci obdržel několik ocenění.

Překlad původního textu: Arabs’ Nightmare: Absorbing Palestinians
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Převzato z webu Gatestone Institute

Khaled Abu Toameh