19.4.2024 | Svátek má Rostislav


AUSTRÁLIE: Horký den

23.1.2018

Letošní vánoce, Silvestr a celkově léto u klokanů probíhá docela přívětivě. Po většinu dnů se teploty drží pod 35 °C, což by bylo docela příjemné, kdyby se občas relativní vlhkost vzduchu nepohybovala mezi 95 – 100 %. To si potom jeden připadá jako v sauně.

Jak se ale zmiňuji, v globálu je příjemně, jen se jaksi prohlubují extrémy od průměru. Jak nahoru, tak dolů a také rychlost, jakou tyto změny nastávají.

Přes vánoce a Nový rok zde s námi trávila dovku rodinka našeho staršího syna Petra, na kterou si přilétli z Pekingu, kde nyní na dva roky bydlí. Kirsty, jeho žena, je žurnalistka a „její“ noviny, „The Sydney Morning Herald“ ji poslaly do Celestial Empire – Nebeské říše, jako dopisovatelku za celou Čínu. Asi proto, že se tam domluví plynně mandarín, což je oficiální jazyk v celém čínském impériu.

Na dovku přilétli z mrazů a sněhu do zdejšího léta a 6. ledna z téměř 40 °C odlétali zpět do stejného. Aby si užili čínské zimy, tak 12.-14. ledna si zalétli do Charbinu, podívat se na Mezinárodní ledovo-sněhový festival. V noci měli -31 °C a přes den přívětivých -12 v sobotu a -4 °C v neděli.

Ale zpět ke klokanům a do léta. Vánoce u nás v Modrých horách tentokrát proběhly bez hašení požárů buše a s tím spojeným zvukovým doprovodem, kvílení sirén a rachot hasících helikoptér. U nás se na Štědrý den odpoledne sešla celá rodinka a nějací kamarádi, jak už je zvykem, a teplota kolem domečku se udržovala v civilizovaných mezích pod 35 °C. Ano, od počátku prosince už také políbila čtyřicítku, ale to vždy jen na jedno odpoledne, aby se záhy ochladilo někam ke 30 °C.

Na Silvestra, kterého jsme oslavili s kamarády trampy, bylo dokonce kolem 25 °C a tak si to počasí všech asi 40 dědků a stařen pochvalovalo. V naší věkové skupině se ty teploty nad 40 °C jaksi hůře snáší.

Letní den v Austrálii, leden 2018

Abychom však věděli, že tu máme léto, tak počátkem ledna se začalo oteplovat. 5. ledna se už teplota přehoupla přes 35 °C, kdy náš mladší syn Martin zrovna odlétal do Bruselu na vědeckou konferenci, aby 6. ledna, kdy rodinka Petra odlétala zpět do Pekingu, bylo už téměř 40 °C, s předpovědí 45 °C na neděli.

Domeček jsme utěsnili, stáhli žaluzie a rolety, v domečku nám vrněla klimatizace a Míla na internetu sledovala, kde se nachází letadlo toho kterého letu. Na tomto chytrém serveru jsou veškeré údaje o většině letů všude na světě. Pokud zadáte číslo letu a nebo si kliknete na letadýlko, tak se vám ukáže, nejen kde se letadlo právě nachází, ale i jak vysoko a rychle letí a předpokládanou dobu přistání, kolik už uletělo a kolik mu zbývá, typ letadla, které společnosti patří a kdo ví co ještě.

Venku nám foukalo od severozápadu z pouští a teplota se pozvolna sunula vzhůru. Relativní vlhkost vzduchu s rostoucí teplotou klesala a nastala horká noc, kterou klimatizace celou provrněla a domeček zůstal utěsněn, i když normálně spíme s okny dokořán. Ráno, za východu slunka jsme měli 33 °C a 8% relativní vlhkost. Ideální počasí na požár buše. Vzduch je nasycen výpary eukalyptového oleje z listů stromů, a kde je koncentrace výparů vysoká, tam spolu se vzduchem vytváří výbušnou směs. Potom stačí jiskérka a nebo i odhozený vajgl z cigarety a krajina vzplane.

Ovšem taková super-nízká vlhkost vzduchu má i svoji výhodu. Pot z pokožky a jakákoliv vlhkost se okamžitě odpařuje a tak přirozené chlazení těla funguje nadmíru dobře. Kůže sice v tomto suchém, horkém vzduchu po chvíli připomíná kůži krokodýla, ale na to si jeden zvykne. Kdyby snad nějakou hospodyňku napadlo v takový den prát prádlo, tak než pověsí na šňůry poslední kousek z jedné dávky pračky, tak ten první je už dokonale suchý.

A tak nám 7. ledna od rána teplota utěšeně stoupala, aby krátce po obědě už dosahovala necelých 44 °C. Vypadalo to, že rosničkářům předpověď počasí vyjde, a tak jsem začal teplotu sledovat a také fotit. Jak konvenční teploměr, co máme na balkonu, tak i display, kde se dá porovnat venkovní a vnitřní teplota, vlhkost, která není kalibrovaná a ukazuje špatně, čas, datum, tlak vzduchu a podobně. Krátce před druhou odpolední už bylo 44,6 °C, aby o půl čtvrté odpolední dosáhla teplota svého denního maxima 45,6 °C. Během stejného odpoledne byl u nás pod kopcem v Penrithu zlomen rekord na tento den a bylo naměřeno 47,3 °C. Ovšem v noci zafoukalo od jihu z Antarktidy a další ráno bylo 17 °C. Od té doby máme už týden teploty pod 25 °C s občasnou bouřkou a tak tu je malebné australské léto.

Psáno 14/1/2018.

Foto: autor. Album na Rajčeti najdete zde.




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !