19.3.2024 | Svátek má Josef


KULTURA: O pevnosti, která se stala salonem

6.2.2016

Letošní rok je ve znamení Hradce Králové. Bitva před 150 lety a pak zboření pevnosti, kterou si teď město připomíná, otevřely Hradci cestu do světové moderny.

Kdo chce vidět první ukázku architektonické moderny u nás, musí do Hradce Králové. Když pak stojí na nábřeží Labe a pozoruje slavnou Kotěrovu stavbu (1909–1913) Muzea východních Čech, možná se podiví, že výkřik tehdejší avantgardy je postaven z obyčejných cihel.

Důvod je jednoduchý. Ty cihly pocházely z rozbořené pevnosti, jedné z největších v Čechách, a na přelomu 19. a 20. století jich byly v Hradci k dispozici hromady.

Dodnes neztratily na kvalitě a dokládají, jak jedno město dokáže během krátkého úseku historie změnit své symboly, svou velikost a svou tvář. I o tom vypovídá výstava Pevnost královéhradecká ve zmíněném muzeu.

Město josefínských bastionů

Město josefínských bastionů. Hradec Králové před moderní proměnou. Repro Zbyněk Petráček

Klenot umění hradebnického

Hradec Králové se má čím chlubit a není divu, že se chlubí právě teď. Už od května 2008 je v muzeu otevřena expozice Od pevnosti k salonu republiky. Výstava Pevnost královéhradecká se k ní přidala loni v říjnu, ačkoliv ji svým chronologickým záběrem předchází (ale stejně to dělali i tvůrci Hvězdných válek, že). A zároveň, od května 2009, najdete v téže budově expozici Královské město nad soutokem, která jde chronologicky ještě hlouběji, až do středověku.

To vše vydrží až do konce roku, takže letošní souběh tří expozic je důvodem k návštěvě Hradce i pro ty, kdo už „salon republiky“ viděli. Hlavně první dvě jmenované výstavy jsou spolu úzce provázané, ba komplementární. Stručně řečeno: bez pevnosti, jejího zboření v době bující moderny i tolika uvolněných ploch by se Hradec tak cíleně nezměnil z města josefínských bastionů v salon republiky – moderní město širokých ulic, dopravních okruhů, pozoruhodných staveb a masarykovského étosu.

Autory nejnovější expozice inspirovalo 250. výročí založení pevnosti. Turisty bude v létě inspirovat spíše 150. výročí největší bitvy na našem území. Ale při vší úctě k muzejníkům i těm, kdo si budou u Hradce hrát na rakouské a pruské vojáky, nespočívá hlavní význam pevnosti v jejím založení, ale spíše v tom, že nikdy nebojovala a po prusko-rakouské válce uvolnila místo vývoji.

Přesto zůstává svědectvím významné historické epochy a výstava to dobře dokumentuje. Exponáty (pár hmotných, ale hlavně dobové kresby, fotografie, mapy, plány i přehledné informační tabule) odpovídají na základní otázky, které návštěvníky a zájemce napadnou.

Na tu, proč byla nová pevnost založena právě v Hradci: protože po ztrátě Slezska bylo Rakousko na severu proti Prusku bezbranné. Na tu, jak pevnost působila v kontextu tehdejší Evropy: „Tvoří souhrn všeho bohatství hradebnického umění a její jednotlivé části vynikají mimořádnou krásou,“ řekl francouzský maršál de Marmont. I na tu, jak se stavitelé vypořádali s hydrologickými poměry na soutoku Labe a Orlice: náročně a velmi šikovně, neboť z vody učinili důležitý obranný prvek.

Z dnešního pohledu je ovšem zajímavější, jak se pevnost i 150 let poté, co byla odepsána, projevuje na tváři města. I dnes leckde stojí baráky kasáren, zbytky bastionů v parcích nebo části nábřeží. Ale ta místa musíte hledat v terénu či v muzejní expozici. Pro samotný Hradec je zásadní étos moderny, kterému likvidace pevnosti uvolnila cestu. I proto lze říci, že Kotěrova budova muzea je sama o sobě exponátem – a totéž platí pro celé město.

Pevnost královéhradecká. Muzeum východních Čech, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové. Do 1. ledna 2017.

LN, 30.1.2016