20.5.2019 | Svátek má Zbyšek


KULTURA: Festival Devět bran opět zve do Valdštejnské zahrady

6.6.2007

9 bran

Ve dnech 11. - 17. června 2007 otevře VIII. ročník Mezinárodního festivalu židovské kultury opět své brány!

Tentokrát ruku v ruce se společností ConPro, která bude zabezpečovat po celou dobu trvání letní části festivalu nejen novinářské obci, ale především divákům a návštěvníkům festivalu kompletní tiskový a informační servis.

Blíží se týden židovského umění, týden plný hudby, divadla, literatury a především příjemné zábavy. Vstup na všechny akce je již tradičně zdarma!

Stejně jako v loňském roce, čeká i letos na návštěvníky festivalu v průběhu sedmi letních dní bohatý program, čítající 6 koncertů, 4 divadelní představení, 2 literární večery, výjimečnou výstavu 23 portrétních fotografií a nebude chybět ani fotografická soutěž určená právě festivalovému publiku. Domovskou scénou jako každoročně i letos Valdštejnská zahrada. Tento skvostný prostor, který festival využívá díky podpoře ze strany Senátu PČR, svým kouzlem přispívá k jedinečné atmosféře festivalových večerů. Není tedy divu, že festival Devět bran se stal již neodmyslitelnou součástí pražského kulturního dění a židovská kultura zde rozhodně nesmí chybět. Festival bude hostit také Divadlo v Dlouhé, Knihkupectví u Řehoře Samsy či atrium Vysoké školy ekonomické.

Přijďte, brány festivalu se otevírají!

Zahájení festivalu Devět bran se uskuteční v pondělí dne 11. června od 18 hodin v prostorách atria Vysoké školy ekonomické u příležitosti slavnostní vernisáže výstavy fotografií německé fotografky Moniky Zucht. Hosté výstavy, připravené ve spolupráci s týdeníkem Der Spiegel, si budou moci prohlédnout 23 fotografií, velkoformátových černobílých portrétů významných světových osobností, které přežily holocaust. Vernisáže výstavy nesoucí název "Nirgendwo und überall zu Haus" ("doma nikde a všude") se kromě autorky osobně zúčastní také autor stejnojmenné publikace věnované autentickým rozhovorům právě s těmito osobnostmi, pan Martin Doerry. Na knize se autorsky podílela i Monika Zucht, která svým objektivem zachytila jednotlivé osobnosti při jejich vyprávění. Z osobností zachycených na fotografiích vystavených v atriu VŠE by se slavnostního zahájení dne 11. června osobně měli zúčastnit Ivan Klíma, Lenka Reinerová a Oldřich Stránský. Pan Martin Doerry, bývalý zástupce šéfredaktora nejvýznamnějšího německy píšícího týdeníku Der Spiegel, je autorem textů k pražské výstavě, autorkou překladu je Renata Hanušová. O kulturní program slavnostní vernisáže se postará Schulhoffovo kvarteto, přední komorní těleso složené ze členů Vídeňské filharmonie. Kvarteto se zvláště zajímá o hudbu tzv. Terezínských autorů - Gidona Kleina, Hanse Krásy, Viktora Ullmanna a Erwina Schulhoffa.

Program festivalu Devět bran:

O aktuálním dění v rámci festivalu budeme samozřejmě průběžně informovat prostřednictvím tiskových zpráv, taktéž detailní program festivalu bude uveřejněn v nejbližších dnech. K dispozici bude i na stránkách festivalu www.9bran.cz.

Již nyní ale prozradíme, že hlavním tématem dramaturgické linie letošního ročníku bude uctění výročí 70 let od smrti hudebního skladatele, autora klasické i populární hudby, George Gershwina. Skladby tohoto autora první poloviny 20. století zněly na Broadwayi i v Hollywoodu, nechyběly v repertoáru hvězd, jakými byli Ella Fitzgeraldová, Miles Davis nebo Frank Sinatra. Je tedy nad slunce jasné, že na zahajovacím koncertě festivalu Devět bran 12. června nesmí chybět Gershwinova slavná Rhapsody in Blue a Američan v Paříži. Za doprovodu Českého národního symfonického orchestru vystoupí pod taktovkou Libora Peška významný český klavírista Pavel Kašpar. Součástí hudební řady je Klezmeromská noc (kapela Létající rabín), ze zahraničních hostů jsou to polská kapela EL - Jazz - Er, Okan Murat Öztürk z Turecka a další.

Přesto, že slavnostní zakončení festivalu bude patřit koncertnímu provedení Gershwinovy jazzové opery Porgy and Bess v prostorách Valdštejnské zahrady, je pro publikum na nedělní pozdní odpoledne připravena ještě jedna závěrečná třešnička, kterou bude koncert hlavního kantora Petrohradské synagogy Barucha Finkelsteina.

V rámci divadelní řady se na půdě Divadla v Dlouhé představí Divadlo Astorka Korzo ´90 z Bratislavy s vynikající inscenací "Pred odchodom na odpočinok", moskevské Divadlo u Nikitských vorot se scénickým oratoriem "Zpívající Michaels", dále dvě pražské scény - Divadlo Rokoko s rodinnou komedií "Oddací list" a Strašnické divadlo s Meyrinkovým "Golemem".

Ani letos nebudou chybět literární večery v Knihkupectví u Řehoře Samsy. První z nich vznikl ve spolupráci s Obcí spisovatelů, která vyhlásila pro letošní rok literární soutěž na téma Cikáni. Inspirací k zadání soutěže byla stejnojmenná novela K. H. Máchy. Prostřednictvím scénického čtení budou za účasti autorů představeny dvě soutěžní práce. Druhý večer je věnován literárnímu dílu tureckého spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu, Orhana Pamuka a především jeho poslední knize Istanbul.

O festivalu:

Festival Devět bran vznikl v roce 2000 s cílem oživit v Praze česko - německo - židovskou kulturu. Rostoucí zájem o festival, stejně jako skutečnost, že se letos koná již osmý ročník, dokazuje, že je tato kultura stále živá. Důkazem toho jsou i samotní aktéři, čeští i zahraniční umělci, kteří na festivalu vystupují - převážná většina účinkujících jsou mladí lidé, kteří se židovské kultuře věnují na profesionální úrovni. Název festivalu je inspirován knihou Jiřího Mordechaje Langera "Devět bran", která je symbolem tradiční židovské kultury. Právě jejímu šíření se věnuje festival Devět bran, a to ve všech oblastech umění, ať je to hudba, divadlo, literatura či film.

VIII. ročník Mezinárodního festivalu židovské kultury Devět bran se koná za podpory Poslanecké sněmovny PČR, Senátu PČR, Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy, pod záštitou předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky a ministra kultury ČR Václava Jehličky. Poděkování za podporu patří též partnerům festivalu, jimiž jsou společnosti Zentiva, Pražská plynárenská, Metrostav a Český rozhlas.

Prezidentem festivalu je stejně jako v minulých ročnících pan Arnošt Lustig.

UMĚNÍ JE BRÁNOU K SRDCI A FESTIVAL DEVĚT BRAN VÁM JI OTEVÍRÁ!

Helena Krausová


Diskuse


Andrea
7:02
6.6.2007

počet příspěvků: 1, poslední 6.6.2007 07:02

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.