26.10.2016 | Svátek má Erik


KULTURA: Etnologie podle Noama Chomského

9.1.2016

Jako osmého hosta jsem uváděl v cyklu Záhady a záhadologové (iniciovaném Janou Horákovou z Knihovny města Plzně) moderního folkloristu Petra Janečka.

Snad s výjimkou Pavla Toufara, který vystoupil v prvním dílu, na mě ještě neudělal na půdě těchto pořadů v Polanově síni nikdo takový dojem. A nedivím se tomu. Petr Janeček vládne zajímavému oboru. Struktura moderních mýtů a jejich syžetů je po celém světě fakticky totožná a jenom a právě lokální detaily se liší. Příklad?

Krvavé koleno je v Londýně mezi dětmi Starcem ve studni, na Moravě to je Krvavý dědek. V Austrálii si ovšem děti hrají na Ducha na dvoře. Atd.

Petr přišel s tetou a nějakým párem milenců. Podal jsem mu ruku a řekl: „Já se připravoval, mám tu papír. Jana Kratochvílová, Michal David, Goja...“

Uznávám, že to byl laciný vtip, takže jsem to chtěl napravit. Povídám: „Znáš tu Chomského hypotézu, že v mozku máme již od narození strukturu, do níž zapadne kterákoli řeč? Poslyš, co když to platí i ve tvém oboru. Co když obdobná struktura pomyslně obaluje svět. Primární syžety nemigrují, ale v zásadě jsou strnulé a lokálně je tam a onde naplňují obsahy, které nevyužívají místí jazyk nebo nářečí jako u Chomského, ale místní reálie. V Koruně na Václaváku někdo omylem snědl cizí párek, to je stará historka, ale víme, že v New Yorku se to vypráví o čokoládové tyčince.“

Petra to zaujalo. Aplikovat Chomského na etnologii je sice možná vtip, nicméně jedna věc je skutečností. Etnologové opakovaně hovoří o MIGRACI historek.

Ale proč by mýty vlastně migrovaly? Prostí lidé v mnoha zemích nemají ani peníze na cestování! Ano, cosi „migruje“ skrze sdělovací prostředky, po internetu, když ho člověk používá, nicméně nemohla by v základě „ležet“ na zeměkouli podobná struktura?

Asi jako ji máme v mozku pro slova a jazyky?

Nu, faktem je minimálně to, že se ty samé historky po celé Zemi vracejí místně i v průběhu času a jedna Petrova kolegyně v USA třeba zarputile pátrala po určitém novodobém mýtu až do jeho patnáctého kolene, lze-li to tak říct. Nicméně i patnáctý vypravěč řekl: „To se stalo někomu jinému a mně o tom člověku vyprávěl můj kamarád.“

Pátračka to v tu chvíli vzdala. Proč? Snad pochopila, že je to jako s anekdotami. Podle vtipné Asimovovy povídky o počítači Vtipálek totiž anekdoty implantují mezi nás mimozemšťané, aby lidstvo testovali.

Kdo ví. A z tří set novodobých bájí vykutal jeden vědecký průzkum jen u dvou v základě nějakou knihu nebo film.

A skutečná událost v základě?

Zdá se nám, že jsme ji našli, a pak vždycky zjistíme, že příběh už existoval předtím.Subaru XV 2,0i COMFORT AUTOMAT
Subaru XV 2,0i COMFORT AUTOMAT

r.v. 2016, naj. 12 km, benzín, 1. majitel
649 000 Kč (s DPH)

Diskuse


počet příspěvků: 11, poslední 9.1.2016 06:50

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.