25.4.2024 | Svátek má Marek


KULTURA: 12. narozeniny Společnosti Agathy Christie

18.7.2009

22. července 2009 oslaví Společnost Agathy Christie své dvanácté narozeniny. Název, který má v sobě jméno slavné autorky detektivních příběhů, ale který může také vzbuzovat rozpaky. Jedná se o organizaci, která se stará o autorská práva této autorky na českém území – nebo o jakési podivínské sdružení jejích fanoušků s řadou pochybných rituálů?

Začnu u osobnosti jejího zakladatele Jana Čermáka. Příběh Společnosti se začal psát v roce 1996, kdy zavítal na prázdniny do Skotska a z Společnost Agathy Christie knihy Pověz mi, jak žijete (autorčina popisu archeologických výprav) se dozvěděl o britské Agatha Christie Society. Pátral po bližších informacíh a kvůli jazykové bariéře a také vzdálenosti Spojeného královstí začal uvažovat o založení české Společnosti. V kontaktu byl s překladatelkou (i Agathy Christie) paní Vlastou Dvořáčkovou a po studijním pobytu (shodou okolností právě ve Skotsku) byla Společnost Agathy Christie 22. července 1997 konečně zaregistrována na Ministersvu vnitra ČR.

Získávání členů dnes v době internetu může působit trošku komicky. Inzeráty v Annonci, letáky všude, kde jsou knihy, v knihkupectvích, knihovnách a antikvariátech a pak konečně první setkání, kde se sešli jen dva zájemci o členství, z nichž opravdový zájem nakonec projevila jen jedna slečna, která je dodnes mezi námi (myšleno v naší organizaci). I komunikace se členy, kteří postupně přibývali, probíhala nejprve dnes už trošku nepoužívaným způsobem. Tištěný a poštou rozesílaný čtvrtletník s informacemi o Agathě Christie atd. Až později byly založeny webové stránky.

Já sám se o Společnosti dozvěděl z knihy Proč nepožádali Evanse?, kterou přeložil právě Jan Čermák a navíc ji obohatil (jak pěkné navázaní na tradici Josefa Škvoreckého, Jana Zábrany a dalších) doslovem. „Ing. Jan Čermák – Společnost Agathy Christie,“ vzbudilo mou pozornost. Nebo to byl Temný cypřiš? I tuto knihu přeložil a vlastně asi není úplně důležité, která z nich mně vůbec POPRVÉ upozornila na Společnost Agathy Christie. Tak jako tak jsem pátral na internetu a objevil její webové stránky www.agatha.cz a v červenci 2003 se stal jejím členem.

Mám tedy šestiletou zkušenost s jejím fungováním. Najdou se mezi námi tací, kteří si koupí dotisk knihy kvůli upravené verzi českého překladu jména (Bundle – a v dotisku Palička), ale v podstatě jsme normální a rozhodně se není třeba děsit podivných zaklínajících rituálů, které jsem žertem zmínil v úvodu.

Scházíme se dvakrát za rok. Na jaře a na podzim. V sobotu nebo v neděli. Místo setkání a jeho začátek jsou již několik let neměnné. Od jednácti dopoledne v salonku restaurace Evald v Praze na Národní třídě. Většinou se na Setkání snažíme zajistit zajímavého hosta – držitelky Ceny Společnosti Agathy Christie (Zoja Turková, Inna Rottová, Zdenka Hamerová), redaktora Knižního klubu (Jakub Sedláček), ale také různé odborníky. Už nás navštívil balistik (Jan Zavadil), odborník na jedy (Bohumil Kratochvíl), ale pozvali jsme i členy partnerské České společnosti Sherlocka Holmese (Aleš Kolodrubec a jejich člen, bývalý vyšetřovatel vražd Martin Kloubek).

Sejde se nás většinou kolem dvaceti, i když členů máme asi stovku, a výrazná část složení zůstává pořád stejná. Úsměvně může působit už objednávání nápojů a především jídel, protože většina z nás si pokaždé objednává to samé – už osvědčené jídlo. Host se po objednávce pouští do povídání a především je pak zahlcen našimi „otravnými“ dotazy. Stalo se už i, že nám při jídle byla popisována ne zrovna příjemná vražda. Čas po obědě je vyhrazen mému testu, který se týká díla Agathy Christie – rozhodně ale za něj není nikdo známkován. Neřešíme jen test, ale pak i další věci kolem Agathy Christie – co bylo v televizi na motivy jejího díla, co nového vyjde, co jsme přečetli. Nemusíte se ale děsit, že se neumíme bavit o jiných věcech, jednou přišla řeč na masové návštěvy jedné sítě diskontních potravin kvůli slevě nebo jsme třeba probírali návštěvy u lékaře.

Díky Společnosti jsem poznal spoustu zajímavých a milých lidí, s některými z nich jsem i v osobním kontaktu. Zároveň jsem díky ní získal kontakt k vydání svých prvních detektivních povídek a postupně pak měl možnost poznat i české autory detektivek a k dnešnímu dni jsem vydal tři knihy. Můžeme se ale pochlubit i dalšími publikujícími autory. Trošku vymykající se ale neméně zajímavý než ostatní je Marek Veselý, autor knihy krátkých fyzikálních detektivek s otevřeným koncem Případy inspektora Kopřivy a knihy Bylo – nebylo obsahující vtipné slovní úlohy psané jako matematické pohádky. K Agathě Christie patří samozřejmě i dámy – a ty máme hned dvě. Hana Doubková a Stanislava Chmelanová vydaly nejprve dvě společné sbírky povídek (povídky ale vždy jen od jedné autorky) Čtyři dny života a Smrt si jde pro Elišku, Hana Doubková se může pochlubit i románem Ďábelská past – a hlavně obě dámy jsou také držitelkami naší Ceny Společnosti Agathy Christie za nejlepší detektivní povídku roku, kterou udělujeme pravidelně od roku 1999. Kromě autorů máme mezi sebe i překladatele Agathiných detektivek, již zmíněné, ale dále také Vlastu Hofbauerovou, Olgu Krejčířovou - Müllerovou (ona slečna první členka, dnes už paní) a Janu Klenkovou.

A jaké je aktuální a nedávné dění ve Společnosti? V roce 2006 „otec zakladatel“ Jan Čermák pro pracovní vytížení funkce předsedy zanechal a žezlo převzala Jana Klenková, on sám stále ale zůstává členem a podílel se na přípravách českého vydání Encyklopedii Agathy Christie. V zárí 2010 to bude sto dvacet let od narození Agathy Christie. Již teď se snažíme vymyslet, co všechno uspořádat. Uvažuje se o návštěvě Anglie a výletu po stopách „naší“ autorky, rádi bychom zkusili pozvat do Čech Davida Sucheta, televizního představitele Hercula Poirota. Zasáhl nás i vajíčkové zásahy organizující Facebook. Najdete na něm skupinu Česká detektivka, která je určena mj. také členům Společnosti Agathy Christie a milovníkům detektivky vůbec, a skupinu Agatha Christie 120 (1890 – 2010) zaměřenou právě na blížící se výročí. Podzimní setkání se vůbec poprvé možná uskuteční jindy než v Praze, a to v brněnském Sherlock Holmes Pubu.

I přes dvě skupiny na Facebooku ale zůstávají základem naše internetové stránky www.agatha.cz. Rádi přivítáme každého nového člena, ale nemusíte hned mířit mezi nás, ale třeba jen zabrouzdat na web, kde možná narazíte na pro vás nové informace o Královně detektivek... Můžeme se dokonce pochlubit tím, že v době neexistence Agatha Christie Society jsme jednu doby byli jedinou společností Agathy Christie na světě. A to už je přece co říct, nemyslíte?

www.juanzamora.ic.cz