24.4.2019 | Svátek má Jiří


KŘEST: Autogramiáda V. Tomana s uvedením knihy Třetí výprava

22.4.2009 12:05

TOPlistTřetí výprava Vlastislav Toman autogramiáda 

ceny ASFFH za rok 2007 - Vlastislav TomanSlovo autora

- jak to bylo a proč jsem tak psal

Asi to ode mne byla troufalost napsat v roce 1958 povídku Interview, čili fiktivní rozhovor mladého novináře s prvním člověkem, který vzlétl do vesmíru. Kosmonautovi jsem dal jméno Kir Svan a naznačil tak, že asi startoval na sovětské raketě. Všechno tomu tehdy naznačovalo, a také se tak o tři roky později stalo - 12. dubna 1961 vzlétl Jurij Gagarin na Vostoku. To už nebyla fantazie, ale realita.

Odjakživa jsem se zajímal o fantastické příběhy, v nichž se lidé pokoušeli proniknout do vesmíru, nebo tam už létali a prožívali neuvěřitelná dobrodružství na blízkých i vzdálených planetách. Očaroval mě proto český Verne, J. M. Troska, který své hrdiny vybavil Nemovým kosmickým Nautilem - "elektrickým" Aeronautilem. Dokonce natolik, že jsem začal studovat na vyšší průmyslové škole elektrotechnické v Plzni, mém rodišti.

Poznal jsem však, že k letům do vesmíru člověk potřebuje něco reálnějšího - raketovou techniku, aspoň pro začátek. S příchodem do redakce časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců (1956) jsem získal možnost podělit se o své nadšení pro lety do vesmíru s tisícovkami kluků a děvčat, ale i dospělých, kteří si ábíčko oblíbili právě pro jeho zpravodajství o vývoji kosmické techniky a letech do vesmíru.

Měl jsem před sebou nejrůznější zprávy a zajímavosti o tom, jak se obě kosmické velmoci, Sovětský svaz a Spojené státy americké, připravují na lety prvních lidí do vesmíru. Zatím zřejmě jen na nízké oběžné dráhy a kratší lety či skoky, možná i kolem naší planety. Zbývalo jediné - pokusit se dát tomu všemu literární podobu. Tak se zrodilo Interview, dílko jistě ne vynikající, jako spíš zajímavé tím, jak dost věrně zachytilo to, co budoucí kosmonauti a astronauti opravdu prožili. Byl to i můj první krok na dráhu spisovatele sci-fi, a podle dnešních měřítek i fantasy.

(více v knize :-)

Třetí výprava Vlastislav TomanPublicista a spisovatel Vlastislav Toman (*1929) je nerozlučně spjat s časopisem ABC mladých techniků a přírodovědců, kde pracoval od jeho vzniku (1956) jako redaktor a později třicet dva roky jako šéfredaktor (1959-92). Tady začal i svoji dráhu spisovatele scifi příběhů a komiksů. První výbor jeho povídek vyšel v roce 1966 pod názvem Příchod bohů ve Státním nakladatelství dětské knihy v neuvěřitelném nákladu 33 000 výtisků a dodnes je po antikvariátech hledaným titulem. Obsahuje i dvě povídky, které Vlastislav Toman v roce 1973 použil jako námět pro svůj dnes už kultovní komiks Pod paprsky Zářícího-Kruanova dobrodružství.

I když v dalších letech psal především náměty a scénáře pro komiksy, nejen scifi, fantasy a dobrodružné, nezapomněl ani na beletrii. Dokladem jeho tvůrčí píle je kniha Třetí výprava, kterou tvoří dva celky - Vesmír a Země. Soustředil v nich svoji literární tvorbu od roku 1959 až do současnosti (na dvacet povídek a novel), takže vznikla zajímavá ukázka tvůrčího vývoje jednoho z českých autorů a průkopníků scifi a fantasy v průběhu padesáti let. Kniha rovněž obsahuje autorův retropohled na vlastní tvorbu, kdy publikoval nejen na stránkách ABC, ale také v řadě českých a zahraničních časopisů.

Kniha Třetí výprava má šanci uspokojit čtenáře nejrůznějšího věku i zaměření.

Dlouholetá tvůrčí a organizátorská činnost Vlastislava Tomana byla v roce 2007 oceněna v anketě Aeronautilus titulem Velmistr žánru (Festival fantazie, Chotěboř), v roce 2008 Cenou Akademie scifi, fantasy a hororu a na 3. komiksfestu uvedením do Síně slávy a cenou Muriel.

Zdeněk Rampas


Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...