24.4.2018 | Svátek má Jiří
KOMIKS: Warren Ellis a Darick Robertson, Transmetropolitan: Zpátky v ulicích

25.3.2010 0:05

Zpátky v ulicích Transmetropolitan Ellis RobertsonTOPlistHned na první stránce Ellisova opusu na vás vybafne naprosto zarostlý člověk. Ne, není to opice ani vágus, i když ani k jednomu nemá díky svému vzhledu daleko. Jeho jméno je Spider Jerusalem a věřte mi nebo ne, je jedním z nejlepších (ne-li nejlepším) novinářem světa, v němž žije. Díky svým článkům si vybudoval velkou míru popularity a získal spoustu fanoušků. Což ho nakonec vytočilo tak, že se rozhodl odejít do ústraní. Před odchodem do exilu podepsal se svými nakladatelem smlouvu na dvě knihy za které stačil vyinkasovat honorář. Bohužel se mu k jeho smůle nakladatel po delší době ozve s tím, že by ty knihy chtěl. A bohužel Spider ty peníze už nemá (stačil je utratit za alkohol, zbraně a další všední radosti lidského života). Pokud mu tedy Spider nedodá ony knihy, bude mít na krku žalobu. Panu novináři tedy nezbývá nic jiného než se odblešit, vydat se znovu do civilizace a pracovat…

A to je jen hrubý náčrt Jerusalemova pracovního plánu. Kromě tohoto návratu nás čeká psaní reportáže o brutalitě policistů ze střechy striptýzového baru v přímém přenosu, předložení důkazů o tom, že náboženství jsou nebezpečná, setkání s prezidentem a mnoho dalšího. Kromě těchto eskapád kniha skýtá perfektní návod všem zájemcům o povolání publicisty. Pokud se tedy chcete dozvědět jak na to a máte pro strach uděláno, nebojte se a svěřte se do rukou mistra Jerusalema. Pod jeho vedením se dozvíte takové základní rady jako: nebojte se psát pravdu o tom co vidíte a co se děje kolem vás, nebojte se ochranky šéfa emzáckého vůdce (stačí mu vrazit rozpálenou cigaretu do oka) a nebo nebojte se ochcat bodyguardy a dostat se na záchod k hlavně státu, aby jste ji vyprovokovali a dostali z ní jeden z nejšokujících a zároveň nejúspěšnějších rozhovorů všech dob. Prostě a jednoduše: po přečtení prvního svazku Transmetropolitanu budete o kousek blíž k tomu stát se lepším novinářem.

Transmetropolitan 1Když ale pomineme tuhle hlavní přednost komiksu, co nám zůstane? Ovšem - hlavní hrdina. Podle náčrtu, který jsem uvedl o několik řádek víš, vám může být jasná jedna věc: tohle není klasický hrdina s jakým se dnes a denně setkáváme v jiných grafických románech. Takže zapomeňte na Supermana, Batmana, Spider-Mana – to jsou všechno hrdinové minulosti. Soustřeďme se na přítomnost, která nám nabízí Spidera Jerusalema. Pravda – nenosí sice slipy přes kalhoty, z rukou mu nevystřelují sítě a ani nemá opasek se speciální výbavičkou. Zato ale disponuje ohromným smyslem pro humor a svými neustálými hláškami glosuje své prostředí a své obdivovatele nutí k výbuchům smíchu. Prostě tam, kde Batman potřebuje batarang, si Spider vystačí se svou profláklou hubou, cigárem a klávesnicí do níž ťuká tak nemilosrdné články, že by se žádný z našich politiků po jejich zveřejnění neodvážil do konce života vystrčit hlavu z boudy.

Pokud jste tedy četli předchozí Ellisova díla, máte rádi novinařinu a nebo prostě jen zbožňujete opravdu černý humor a (anti)hrdinu, který nelikviduje všechno, co se hýbe, nemáte co řešit. Transmetropolitan je totiž jasnou volbou a já se už teď nemůžu dočkat, až se Spider vrátí a začne mě poučovat o tom, jak se má dělat správná novinařina.

Transmetropolitan: Zpátky v ulicích
/Transmetropolitan: Back on the Street/
Ellis, Warren - Robertson, Darick

Nakladatel: BB art, Crew
Překladatel: Darek Šmíd
Obálka: Geof Darrow
Redakce: Mirka Jarotková
Rok vydání: 2009
Počet stran: 144
Rozměr: 170 x 255
Provedení: paperback
Cena: 349 Kč

Martin Stručovský


recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...