20.7.2019 | Svátek má Ilja


KOMIKS: Petr Korunka, Radiator & Recyklator 1: Nic menšího než záchrana lidstva

6.7.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistV nakladatelství Labyrint právě vyšel nový český komiks Radiator & Recyklator. Jaká je kniha, která vyšla po boku legendární série Alois Nebel nebo pozoruhodné prvotiny 130: Odysea?

Jelikož Nebela i Odyseu znám, očekával jsem od nového přírůstku edice Labyrint KOMIKS podobně zdařilé a výjimečné dílo. Můj zájem vzbudila už slibná obálka evokující postkatastrofické sci-fi dobrodružství. Bohužel, hned po přečtení prvních několika stránek mi bylo jasné, že tentokrát se žádný nový Jaromír 99 nebo Nikkarin neobjevil…

Petr Korunka v Radiatorovi & Recyklatorovi používá, podobně jako Nikkarin, jednoduchou perokresbu. Na rozdíl od něj se ale potýká s proporcemi a stylizací postav. Snad proto navlékl hlavním hrdinům skafandry a nasadil masky. Celkově neumělý dojem to ale nezachránilo. Přestože se v tomto komiksu stejně jako v autorově internetovém portfoliu (cervenypes.cz) vyskytuje mnoho působivých mimozemských monster, přechod od ilustrace k autorskému komiksu se Korunkovi zjevně nezdařil.

Ještě větší slabinou než nejistá kresba jsou příběh a dialogy. Naivní je samo podání "zla" představovaného nadnárodními korporacemi, které ničí životní prostředí za vidinou zisku. "Dobro" pak reprezentují Radiator, Recyklator a další proti kácení lesa protestující aktivisté, kteří jsou následně zmláceni podezřelou bezpečnostní agenturou. Řeči o velkých tématech působí v podání Korunkových postaviček směšně, a to i ve stripech na autorově webu, které komiksové knize předcházely.

Samotná zápletka příběhu je naprosto banální. Hrdinové v kombinézách vstoupí do služeb jiné postavy v kombinéze, které uvěří, že chce zachránit svět. Kupodivu tato postava jménem Deviator chce naopak celý svět bezdůvodně zničit. Těžko srovnávat s Nikkarinovým poetickým a inteligentním příběhem. Zamýšlené oživení netradiční prací s bublinami, do kterých Korunka přidal ikony, či informační rozšíření, připomínající okna v počítačové hře, se také neukázalo jako příliš nosný koncept.

Nabízí se srovnání s Nikkarinem, protože v mnoha aspektech jsou si komiksy podobné. Bohužel Radiatora & Recyklatora příliš pozitivně hodnotit nemůžu. Abych ale Petru Korunkovi jenom nekřivdil, například jeho dvoubarevné minimalistické ilustrace ke knize Měsíc v žaluzii Pavly Šťastné vypadají velmi zdařile. Pokud jde ale o komiksy, doporučoval bych spíš Nikkarinovu Odyseu.

Radiator & Recyklator 1: Nic menšího než záchrana lidstva
Korunka, Petr

Nakladatel: Labyrint
Obálka: Petr Korunka
Redakce: -
Rok vydání: 2010
Počet stran: 96
Rozměr: 190 x 250
Provedení: paperback
Cena: 185 Kč

Tobiáš Smolík


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...