23.5.2019 | Svátek má Vladimír


KOMIKS: Panenské blány íránských žen, Freud a Otesánek

7.10.2008 0:05

Zlaté české pohádky LomováTOPlistVe spolupráci s Vhrstiho blogem.

To všechno už dneska najdete v komiksových knihách.

Některé íránské ženy si před svatbou nechávají znovu zašít panenskou blánu, aby jejich nastávající neměl pocit, že ho někdo ošidil a že si snad koupil podřadnější zboží. Právě na tuto v muslimském světě stále aktuální praktiku odkazuje název nového komiksu patrně nejvlivnější komiksové autorky současného světa Marjane Satrapi Šitíčko. Český vydavatel opatřil dílko ještě podtitulem Důvěrné rozhovory íránských žen. Jde skutečně o komiksový záznam klábosení devíti žen z nejbližšího okolí íránské autorky včetně její matky a babičky, které probírají intimní, rodinné i společenské záležitosti s naprostou upřímností ale i s vtipem a nadhledem.

Naučný komiks Freud – Dobrodružství psychoanalýzy určitě neuhrane komiksáře svojí formální genialitou či originálním pojetím. Robert Ariel a Michel Siméon totiž své společné dílo poprvé publikovali už v sedmdesátých letech a ani tehdy neměli jistě v plánu oslnit veřejnost senzačním komiksem, ale srozumitelně přiblížit veřejnosti život a dílo nejslavnějšího příborského rodáka. Obrazová a textová část nejsou jednolitým celkem, spíše se vzájemně doplňují a obohacují a vedou čtenáře celým životem věhlasného psychoanalytika. Ariel píše věcně a přitom někdy skoro až poeticky, Siméon kreslí realisticky, přitom se ve snových pasážích nebojí symbolismu a surrealismu.

Respektovaná autorka dětských i dospěláckých komiksů Lucie Lomová si vybrala pět klasických pohádek z pera Karla Jaromíra Erbena a převedla je do komiksové formy. Knížka Zlaté české pohádky představuje českou pohádkovou tradici oděnou do typicky něžného, poetického stylu Lomové i v anglické, německé, francouzské, španělské, italské, ruské, japonské a čínské jazykové mutaci.

Hana a Hana WowPoslední komiksovou novinkou na českých pultech, na níž tu chci upozornit, je čtvrtý sborník známých stripů Hana a Hana od Milošů Čermáka a Gašparce. Po knihách s názvy Ty jo, Ty vogo a Ty kráso tentokrát autoři opatřili svoje dílko titulem Wow! A to nikoliv náhodou. Obě pubescentky totiž vůbec poprvé ventilují své filozofické perly nejen česky ale i anglicky.

Finanční krize ve Spojených státech zasahuje maličko i do komiksu. Tak třeba akcie Marvel Entertainment klesly o 4 %, což je pro jejich majitele podnikající v komiksovém průmyslu docela dobrá zpráva. Akcie filmových Walt Disney Company a Time Warner Inc. totiž spadly o více než dvojnásobek.

Jinak je v komiksovém světě jako obvykle hezky rušno. V Portlandu se svými komiksy prezentovali chorvatští a srbští autoři Igor Hofbauer, Dunja Janković, Aleksandar Opačić a Radovan Popović. Velká komiksová výstava je k vidění i v minnesotském Muzeu amerického umění pod názvem Horký inkoust. Kongresové centrum v Columbusu v americkém Ohiu hostilo už 28. ročník komiksového festivalu MID-OHIO-CON. V anglickém Birminghamu zase měli mezinárodní přehlídku komiksových knih, údajně největší v Británii. Anglický kreslíř Steve Dillon vyrazil na turné po amerických komiksových speciálkách. Pat Shewchuk a Marek Čolek na knižní party v Torrontu poprvé prezentovali svoji komiksovou knihu s českým názvem Pohádky.

Padesátiny minulý týden oslavili Tim Vigil a Dave Dorman. Vigil je populárním kreslířem hororových komiksů. Ten nejznámnější – Faust – se dočkal adaptace ve filmu Faust: Láska zatracených. Následující knížka Faust: Kniha M byla nominována na Cenu Brama Stockera. Michiganský rodák Dave Dorman se proslavil jako ilustrátor sci-fi a fantasy, obálkami pro komiksový magazín Heavy Metal a pracemi na komiksových příbězích Batmana, Spider-Mana, Supermana, Indiany Jonese nebo King Konga.Diskuse


Jana Dvořáčková
16:29
7.10.2008

Jan Vaněk jr.
15:00
9.10.2008

Jana
21:07
9.10.2008

počet příspěvků: 3, poslední 9.10.2008 09:07
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...