19.2.2017 | Svátek má Patrik






KOMIKS: Donžon - Návrat s plnou parádou (Zenit 6)

9.4.2010 0:05

Donžon návrat s plnou parádou Trondheim SfarTOPlistV knihkupectvích se v těchto dnech objevil útlý komiksový svazek: zvláštní název, trio autorů nepovědomých jmen a obálka laděná do žánru fantasy, zachycující hrdinu s mečem, který kráčí k bělostnému hradu. Při zběžném prolistování na nás ale nevyskakují ani barbaři, ani hobiti či dokonce elfové. Postavy jsou jednoduše stylizované a výrazná linka vykresluje lidem podobné figury s hlavou ptáka, kočky či draka. A co hůř – je to už o šestý díl! Otázkou tedy je: Stojí tenhle francouzský fantasy Čtyřlístek vůbec za přečtení? Odpověď zní: ano!

Hrdinou omylem

Donžon je fantasy se vším, co k tomuto žánru patří: s hrdiny, kouzelnými předměty i draky. Ale hrdinové se hrdiny stávají spíš omylem, kouzelné předměty jsou možná víc než kouzelné jenom ukecané a draci vlastně neplivou oheň, ale agresivní žaludeční šťávy. Typická schémata a klišé jsou přepracovávána s nadhledem a humorem. Aby nedošlo k nedorozumění: Jsou parodována, ne však vysmívána. Navzdory možná až lehce naivnímu výtvarnému stylu se na stránkách Donžonu odehrává opravdové dobrodružství. Hravá stylizace celou situaci odlehčuje a vytrhuje ze strnulé až směšné vážnosti, ke které se často uchylují americké komiksy.

Sfar a Trondheim

Kult Donžon vznikl spoluprací dvou významných francouzských komiksových tvůrců Joanna Sfara (u nás vychází jeho pozoruhodná série „Rabínův kocour“, komiksová podoba klasiky „Malý princ“, „Klezmer – cesta na východ“ a „Pascin“ ) a Lewise Trondheima (od něj do češtiny přeložena zábavná sbírka minimalistických stripů „Země tří úsměvů a Apokalyptické příběhy“, experimentální projekt „Jen čtvrt vteřiny na život“ a komiks „Moucha“). V počátcích drobný projekt se rozrostl do jedné z nejvýznamnějších komiksových sérií Francie.

Donžon návrat s plnou parádou Trondheim Sfar 6Svět Terra Amata

Podobně jako u Úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta zde jde především o svět, a ne o příhody jednoho hrdiny. Proto byly komiksy o zemi Terra Amata, kde se Donžon odehrává, rozděleny do tří časových období. Epocha Úsvit vypráví o vzniku Donžonu a začíná dílem mínus 99. Epocha Zenit se zaměřuje na dobu největšího rozkvětu Donžonu a začíná dílem jedna. Epocha Soumrak nastiňuje konec Donžonu a patří do ní svazky od dílu 101. Do češtiny bylo přeloženo všech šest knih Zenitu (1 až 4 nakladatelství Mot, 5 a 6 Argo), dvě z šesti knih Soumraku (Argo) a první z pěti knih Úsvitu (opět Argo). Dále existuje 22 komiksů v rámci doplňkových edic „Monsters“, „Parade“ a „Bonus“, které dosud čekají na překlad.

Za scénář ke všem knihám je odpovědné právě duo Trondheim – Sfar. Ti jsou také autory ilustrací prvních tří dílů Zenitu a Soumraku. Zbytek Zenitu (včetně „Návratu s plnou parádou“) kreslí Boulet. Tým všech ilustrátorů tvoří přibližně patnáct lidí. Rozdíly ve stylu kreslířů nevedou ale k destrukci celkového výtvarného pojetí, jak mi to občas připadá u populárního Sandmana. Posuny jsou veskrze pozitivní, například v Zenitu se s příchodem Bouleta setkáváme s propracovanější prostorovou podobou a odvážnějšími pohledy. Sám Trondheim o sobě říká, že jeho styl je jednoduchý, protože začal s komiksy v době, kdy ani pořádně kreslit neuměl.

Donžon návrat s fanfárami Sfar TrondheimVítejte v Donžonu!

Co vlastně znamená slovo donžon? Donžon nebo donjon je obytná hradní věž. U nás je donžon součástí hradu Kost nebo Karlštejn. Komiksový Donžon je v prvním díle série představen následovně: „Čtyři černé věže, nejvyšší z nich uvidíš na deset dnů pochodu. Kilometry chodeb prorostlých mechem a plísní, žebříky, výtahy, schodiště táhnoucí se do hlubin země. Tolik zlata, že by kitajští biskupové zbledli závistí. Za každým rohem pověstné tajné zbraně a nestvůry po stovkách.“

Donžon je hlavně prosperující podnik. Obrovský hradní komplex, plný oblud a pastí, který čeká na naivní dobrodruhy, kteří přijdou ve své nejlepší zbroji a se všemi amulety a cetkami za pokladem. Dostanou se dovnitř, obejdou několik nástrah a možná sem tam zlikvidují nějaké to monstrum, ale pasti jsou čím dál tím komplikovanější a příšery silnější, takže je v Donžonu stejně čeká jejich konec. Se vší zbrojí a amulety se pak jen zvyšuje hodnota hradního pokladu a s ním i atraktivita Donžonu pro další dobrodruhy.

Putování do Vaucansonu

Majitelem celé této firmy je Strážce, drobná, tučňáku podobná postavička s cylindrem a fajfkou. O jeho vznešené minulosti je celá dosud vydaná část epochy Úsvit. Sledem nešťastných událostí ale Donžon přijde o celý svůj poklad a později i Strážce o Donžon. Právě vydaný „Návrat“ proto pojednává o výpravě Strážce do vyhlášeného města Vaucanson, kde hodlá najít způsob, jak získat Donžon zpět od podlého von Kurnika. Doprovází ho mistr Kalisto – bývalý právník von Kurnika, Herbert – kačer z personálu Donžonu se svou snoubenkou Isis a Herbertův kamarád drako-ještěr Marvin. Celá akce se ale začne notně komplikovat, protože vévoda Vaucansonu už není zrovna z nejmladších a uvažuje se o nástupci. Přímým dědicem je ale pouze Herbert, který byl z města už v dětství vyhoštěn. Ne všichni si ale přejí, aby se právě on stal vévodou.

„Návrat s plnou parádou“ je sice už šestým dílem série, ale rozehrává nové samostatné dobrodružství. Přestože obsahuje několik odkazů na díly předchozí, užije si ho stejně dobře skalní fanoušek i čtenář s fenoménem Donžon zcela neseznámený. Dle mého názoru sice nedosahuje kvalit silných a přitom zábavných komiksů z epochy Soumrak, ze kterých zvlášť oceňuji díl 101 „Dračí hřbitov“. Zmíněná epocha by ale byla bez znalosti předchozích dílů jen obtížně srozumitelná. Proto je alespoň na začátek „Návrat“ ideální.

Donžon: Zenit 6 - Návrat s plnou parádou
/Donjon: Zénith 6 - Retour en fanfare/
Sfar, Joann - Trondheim, Lewis - Boulet,

Nakladatel: Argo
Překladatel: Michala Marková
Obálka: Boulet
Redakce: Jovanka Šotolová, Alexandra Švolíková
Rok vydání: 2010
Počet stran: 48
Rozměr: 205 x 300
Provedení: hardback
Cena: 298 Kč

Tobiáš Smolík


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
















Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...