18.4.2024 | Svátek má Valérie


Komedie s dějinami

30.3.2016

Návštěvu čínského prezidenta v Praze lze nahlížet i z groteskní stránky. K milým momentkám patří okamžik, kdy se Miroslav Kalousek zahalený do tibetské vlajky marně prodírá policejním kordonem ku Hradu a kdy kohorta Martina Bursíka je se svou demonstrací vytlačena do parku policií, nedbající Bursíkova nářku „ale my to měli povolený od magistrátu“. Povolení nepovolení, vše jde stranou, když se valí dějiny.

Ona ta Praha zažila lecjakou návštěvu. Právě v roce Charty navštívil íránský šáh Československo a v Rudém právu měli titulek přes šest sloupců velebící návštěvu „jeho císařského veličenstva“ a v textu stálo, jak bylo uzavřeno strategické partnerství, jež zajistí blahobyt do roku... přesné datum mi vymizelo z paměti, ale bylo to na nějakých padesát let dopředu, určitě po roce 2000. Takové je to u nás se strategickými partnerstvími na věčné časy.

Veškeré rozčilení z jedné i druhé strany je umělý poprask. Obchod Česka s Čínou nedosahuje ani jednoho procenta našeho celkového zahraničního obchodu. Pětaosmdesát procent našich aktivit je navázáno na Evropskou unii – to je naše zahraniční orientace a na tom nic nezmění megalomanské vize ješitného starce. Lidi si ho zvolili a teď ho mají i s jeho sny o strategickém partnerství s Čínou, která mu vyhloubí jeho lodní kanál z Baltu na Jadran.

K smíchu? Ano, je to k smíchu. Hloupé je, že se v tom veze celá země. Ale jenom na chvilku, ona každý ostuda za týden vyšumí.

Oni věděli

Jako po každém islamistickém masakru se ukazuje, že policie postižené země měla pachatele na mušce. Ona ta policie hlavně monitoruje, že. Ovšem otázka zní: co má dělat jiného?

Když Japonci napadli v roce 1941 USA, Američané pochytali všechny Japonce na svém území a drželi je po celou dobu války v koncentráku, pravda, fešáckém, nicméně za plotem. Dodnes se za to rozumné opatření omlouvají. To se ovšem dělo v době, kdy se války braly vážně a politici hovořili o potu, slzách a krvi, místo aby brečeli na tiskových konferencích. Policie monitoruje, ale co má dělat jiného? Dokud terorista někoho nezastřelí nebo nepodřeže, je to radikalizovaný mladý muž a kdyby ho policie sebrala, měla by na krku advokáty a lidskoprávní aktivisty.

Blamáž pro Apple

FBI si poradila s iPhonem nalezeným u masového vraha, který Apple nechtělo odblokovat. Pomohla nejmenovaná firma, prosakuje informace, že izraelská.

Ano, Izrael je země, která nevede válku hubou a jejíž politici nebrečí.

Aston Ondřej Neff