25.4.2024 | Svátek má Marek


KOLONIALISMUS: Zhouba, nebo přínos?

18.8.2016

Podívejme se trochu do historie. Od středověku se vyspělé evropské státy předháněly v tom, kdo si podmaní a zkolonizuje více „barbarských“ území. Tedy obou amerických kontinentů, Indie, Austrálie a Afriky.

Zkusme odložit ideologické přesudky a podívejme se na zmíněná území prismatem současnosti. Tedy například... Severní Amerika, kolonizovaná především Angličany a Francouzi, vzdělanými a civilizovanými národy. USA i Kandada vzkvétají a jsou tahouny pokroku na naší planetě. A začali si ve své zemi vládnout sami. To samé platí i o Austrálii. V Jižní Americe už to tak slavné není, ale nicméně většina států splňuje, alespoň přibližně, požadavky na představy o demokratickém státě. Dálný východ nebyl kolonizací příliš zasažen, avšak podařilo se mu vybudovat pokrok vlastní iniciativou (Japonsko, Jižní Korea a následně se rozvíjí i Čína).

Zastavme se ale třeba u Afiky a indického subkontinentu. Tato území kolonizovaly především Anglie, Francie, Portugalsko, Belgie a Holandsko. Ve všech těchto zemích tropického a subtropického pásma došlo k tak zvaným „osvobozeneckým hnutím“. Místní obyvatelé došli k názoru (víceméně oprávněnému), že je koloniální mocnosti vysávají a že by si sami dokázali vládnout lépe, zajistit si pokrok sami a zužitkovat lépe vlastní přírodní zdroje. Svrhli tedy nenáviděné kolonizátory...

A teď se podívejme na reálné výsledky.

Jak už bylo řečeno, USA, Kanada, Austrálie, Brazílie vzkvétají... a země, které se zbavily „koloniálního jha“, se moc daleko nedostaly, naopak se často propadly zpátky do středověku. Tak třeba Indie. Za nadvlády Britů se začalo toto území civilizovat a rozvíjet. Zlí kolonialisté stavěli silnice a snažili se naučit místní obyvatele spravovat svoji zem. Jim to ale bylo málo, a tak se pod vedením Gándhího osvobodili a začali si ve vlastní zemi vládnout sami. Britové odešli. Výsledky? Poněkud diskutabilní. Mám za to, že pokud by zůstali napojeni na své původní kolonizátory, tedy ma Anglii, byli by dnes o hodně dál. Podobně jako třeba zmíněná Austrálie nebo Kanada. Nu což, byla to jejich volba. Netvrdím, že by se Britové vždy chovali zcela vzorně, ale hlavní je vždy výsledek. Zmíněný příklad Indie můžeme určitě aplikovat i na další země v tomto regionu. Ale nejde jen o Indii a Pákistán. Vietnam propadl komunismu a jeho ještě zrůdnější verzi podlehla kdysi civilizovaná Kambodža. Určitě si vybavíte i další případy.

Snad ještě horší situace ale nastala v Africe. Celý kontinent se po svržení koloniálních pánů octl v totálním chaosu a v kmenových válkách. Polovinu kontinentu navíc zachvátil krvavý islamismus. Nejdéle se koloniální režim zachoval v Jižní Africe. Nebylo to snadné, ale díky dlouhodobému vlivu kolonizátorů se v JAR zachoval relativní pořádek a civilizovaný režim. Nelson Mandela a jeho žena byli sice pěkní výlupci, ale nakonec se přece jenom podařilo ustanovit v zemi jakýs takýs civilizovaný režim. Bohužel, většina ostatních zemí na africkém kontinentě se ještě stále zmítá v kmenových válkých, vraždění a netoleranci. Dobrý přiklad je třeba bývalá Rhodesie.

Ale naopak, v posledních letech se zdánlivě nekoloniálním, „demokratickým“ státům (USA, EU) podařilo rozvrátit relativně fungující státy jako Libye, Irák a Sýrie a způsobit exodus jejich obyvatel do Evropy.

Na tomto rozvratu se bohužel podepsala hlavně necitlivá, zdánlivě „liberální“ politika Obamovy administrativy pod velením nebezpečné Hillary Clinton, která dokonce podepsala povolení k exportu zbraní určených pro Islámský sát a Al Kaidu.

Zastavme se teď ale pro zajímavost u Íránu. Ten byl dlouho pod vlivem euroamerické civilizace a diktátor Réza Páhlaví tlačil zemi směrem k evropské kultuře. Po čase se do země vrátil islámský ajatoláh Chomejní... a země se začala znovu propadat do klerikálního středověku a sektářství. Celý Blízký východ se zmítá v islamistickém chaosu. Sunnité vraždí šíity a naopak. Jakákoliv církevní autorita chybí. Jediným ostůvkem civilizace na Blízkém východě zůstává Izrael. Islám se pokouší oplatit křesťanské civilizi středověké křížové výpravy. Do části Evropy už pronikl. Pevně se uhnízdil třeba v Albánii a stupidní politika USA, podporovaná u nás bohužel Havlem a Schwarzenbergem, způsobila neomluvitelnou loupež Kosova, které se stále více propadá do totálního chaosu a úpadku.

Pokud někdo tvrdí, že všechny rasy na zemi jsou stejné a stejně hodnotné, nemá pravdu. To není rasismus, ale pouhé konstatování faktu, že různé rasy mají různé vlastnosti, v něčem stejné a v něčem naprosto odlišné.

Bohužel se jasně prokázalo, že různé civilizace, nestejně vyvinuté, jsou nedostatečně připravené na alternativu řízení vlastní země vlastními silami. Lidé na této zeměkouli prostě nejsou na stejném stupni vývoje. Každý národ chce být „Šéfem a ne Indiánem“, pak se ale ukáže, že to nemusí být ta nejlepší volba. Občas pak za ctižádostivost a mocichtivost svých politiků musí lidé zaplatit nevědomky a nedobrovolně vysokou cenu. Tedy zpět k úvodní otázce. Myslíte si, že kolonizace byla spíše přínosem, nebo tragédií?