25.6.2016 | Svátek má Ivan


KNIHA: Třpytné pachtění Oty Ulče

29.9.2014

Dlouhodobí čtenáři Ulčových knih, stejně jako nováčci, kteří se s Ulčovým jménem setkávají poprvé, zvědavě sáhnou po Pachtění za třpytem, detektivce kombinované s cestopisem, a hodně brzy zjistí, že kniha je mnohem více než jen detektivka nebo cestopis. Příběh začíná nenápadně; když český imigrant v Americe, původně Břetislav Holeček, nyní Brent Holm, magistr knihovnických věd, dočasně zaměstnaný jako číšník v hlavním městě, získá práci u federální vlády. Jeho pracovní náplní se stane „profiling“ a díky dobrým pracovním výsledkům zanedlouho dostane velice neknihovnický úkol v terénu – odletět do Kapského Města a tam se spolu s tisícovkou pasažérů a pětisetčlennou posádkou nalodit na turistickou lod´

Pachtění za třpytem

Amelia, která popluje kolem světa do Sydney. Holeček-Holm, úspěšný odborník na profiling se stane pasažérem, aby mohl vypátrat, kdo z cestujících pašuje větší množství hrubých, ještě nezpracovaných diamantů, které má někde cestou předat kontakty z Al-Kajdy. Na lodi se má s Holmem spojit člen posádky, aby mu pomohl se tam orientovat. Během měsíční plavby jižním Atlantikem kolem Ohňové země až do Austrálie se Holm ve snaze odhalit jak pašeráky, tak i teroristy, zapojuje do různých zájmových skupin, které pořádají řadu debat o politických, náboženských, kulturních, literárních a dalších námětech, chodí do kina a na varietní vystoupení. Osobně se seznamuje s mnoha spolucestujícímí, s některými při společném stolování či při sklence, s jinými na otevřené palubě při slunění a sportu.

Ovšem, to by nebyl Ota Ulč, aby čtenáře nepřekvapil něčím víc, než jen detektivním příběhem. Jak Amelia postupně pluje kolem zajímavých míst a kotví v mnoha přístavech, Ulč o nich podává encyklopedické informace. Někdy je to krátká vložka v hlavním textu s použitím jiného typu písma, jindy jako část rozhovorů se spolucestujícími, či jako část popisu navštívených míst. Například návštěva Falkland je spojená s výkladem historie o původních obyvatelích, sousedních státech, zemědělství a samozřejmě také o falklandské válce mezi Velkou Británií a Argentinou.

Holmova návštěva debatních večerů poskytuje Ulčovi příležitost rozvinout obšírné a zasvěcené vysvětlení probíraných námětů. Když se mluví o muslimech, čtenář získává informaci nejen o náboženství, ale také o jejich počtu v různých částech světa. Když nečekaně zemře pasažérka, hned jsou v kapitole také světové statistické údaje o počtu úmrtí během plavby zaoceánskými loděmi. Pasažéři hrají šachy a Ulč poskytne výklad nejen o vynálezu šachů, ale také hned rozebírá otázku, jestli je talent pro šachy dědičný či je to jen naučená schopnost.

Když už Holm absolvoval polovinu plavby a stále neobjevil pašeráka s diamanty, ještě se úplně nevzdává, ale začne se pozvolna smiřovat s fiaskem a spíš se věnuje exotice a studiu tichomořských ostrovů. Pro čtenáře to znamená možnost připomenout si školní znalosti z hodin zeměpisu. A po těch následují další a další...

Tato Ulčova miniencyklopedie propojená s detektivkou o Holečkovi-Holmovi přináší informace nejen zeměpisné, ale také informace z oblasti demografie, historie, politiky, zdravotnictví, ekonomie, životopisy politiků a dalších oborů a klade mnoho zajímavých otázek. Ulč také umí používat neotřelá přirovnání – jako když pozoruje spolucestující při ranním tělocviku a přirovnává jejich strhaný obličej k tomu, jak vypadal prezident Carter, když se brzy po ránu hnal do parku v doprovodu Zbigniewa Brzezinského, hlavního poradce v rezortu obrany a bezpečnosti země, oba obklopeni početným oddílem ozbrojených bodyguardů.

Ulčovo propojování detektivního příběhu se všemi vedlejšími encyklopedickými výklady je unikátní a zajímavá četba. Neptejte se, jestli Holm uspěje a pašeráky a členy Al-Kajdy nakonec odhalí. I tam nás Ota Ulč překvapí, protože napětí nechává pokračovat až do samého konce – místo jednoho ukončení nám předkládá dvě rozdílná a čtenář se může rozhodnout, které z nich přijme.

******************************

Kniha je vázaná, má 208 stran a v czech-books.com stojí $ 28.00. Můžete ji též objednat telefonicky na 1 877 287 1015. Příjemně obohatí sbírku ve Vaší knihovničce.

Převzato z časopisu Nový domov

Poznámka redakce NP: Kniha je k dostání rovněž v nakladatelství Šulc-Švarc za 289 Kč.

Jarmila Horná


Přidejte zkušenost se svou porodnicí na eMimino.cz
Přidejte zkušenost se svou porodnicí na eMimino.cz

pomůžete tak jiným maminkám, které mají porod před sebou.

Diskuse


J. Babicka
4:47
29.9.2014

počet příspěvků: 7, poslední 30.9.2014 09:08

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.