21.6.2018 | Svátek má Alois


KNIHA: Třpytné pachtění Oty Ulče

29.9.2014

Dlouhodobí čtenáři Ulčových knih, stejně jako nováčci, kteří se s Ulčovým jménem setkávají poprvé, zvědavě sáhnou po Pachtění za třpytem, detektivce kombinované s cestopisem, a hodně brzy zjistí, že kniha je mnohem více než jen detektivka nebo cestopis. Příběh začíná nenápadně; když český imigrant v Americe, původně Břetislav Holeček, nyní Brent Holm, magistr knihovnických věd, dočasně zaměstnaný jako číšník v hlavním městě, získá práci u federální vlády. Jeho pracovní náplní se stane „profiling“ a díky dobrým pracovním výsledkům zanedlouho dostane velice neknihovnický úkol v terénu – odletět do Kapského Města a tam se spolu s tisícovkou pasažérů a pětisetčlennou posádkou nalodit na turistickou lod´

Pachtění za třpytem

Amelia, která popluje kolem světa do Sydney. Holeček-Holm, úspěšný odborník na profiling se stane pasažérem, aby mohl vypátrat, kdo z cestujících pašuje větší množství hrubých, ještě nezpracovaných diamantů, které má někde cestou předat kontakty z Al-Kajdy. Na lodi se má s Holmem spojit člen posádky, aby mu pomohl se tam orientovat. Během měsíční plavby jižním Atlantikem kolem Ohňové země až do Austrálie se Holm ve snaze odhalit jak pašeráky, tak i teroristy, zapojuje do různých zájmových skupin, které pořádají řadu debat o politických, náboženských, kulturních, literárních a dalších námětech, chodí do kina a na varietní vystoupení. Osobně se seznamuje s mnoha spolucestujícímí, s některými při společném stolování či při sklence, s jinými na otevřené palubě při slunění a sportu.

Ovšem, to by nebyl Ota Ulč, aby čtenáře nepřekvapil něčím víc, než jen detektivním příběhem. Jak Amelia postupně pluje kolem zajímavých míst a kotví v mnoha přístavech, Ulč o nich podává encyklopedické informace. Někdy je to krátká vložka v hlavním textu s použitím jiného typu písma, jindy jako část rozhovorů se spolucestujícími, či jako část popisu navštívených míst. Například návštěva Falkland je spojená s výkladem historie o původních obyvatelích, sousedních státech, zemědělství a samozřejmě také o falklandské válce mezi Velkou Británií a Argentinou.

Holmova návštěva debatních večerů poskytuje Ulčovi příležitost rozvinout obšírné a zasvěcené vysvětlení probíraných námětů. Když se mluví o muslimech, čtenář získává informaci nejen o náboženství, ale také o jejich počtu v různých částech světa. Když nečekaně zemře pasažérka, hned jsou v kapitole také světové statistické údaje o počtu úmrtí během plavby zaoceánskými loděmi. Pasažéři hrají šachy a Ulč poskytne výklad nejen o vynálezu šachů, ale také hned rozebírá otázku, jestli je talent pro šachy dědičný či je to jen naučená schopnost.

Když už Holm absolvoval polovinu plavby a stále neobjevil pašeráka s diamanty, ještě se úplně nevzdává, ale začne se pozvolna smiřovat s fiaskem a spíš se věnuje exotice a studiu tichomořských ostrovů. Pro čtenáře to znamená možnost připomenout si školní znalosti z hodin zeměpisu. A po těch následují další a další...

Tato Ulčova miniencyklopedie propojená s detektivkou o Holečkovi-Holmovi přináší informace nejen zeměpisné, ale také informace z oblasti demografie, historie, politiky, zdravotnictví, ekonomie, životopisy politiků a dalších oborů a klade mnoho zajímavých otázek. Ulč také umí používat neotřelá přirovnání – jako když pozoruje spolucestující při ranním tělocviku a přirovnává jejich strhaný obličej k tomu, jak vypadal prezident Carter, když se brzy po ránu hnal do parku v doprovodu Zbigniewa Brzezinského, hlavního poradce v rezortu obrany a bezpečnosti země, oba obklopeni početným oddílem ozbrojených bodyguardů.

Ulčovo propojování detektivního příběhu se všemi vedlejšími encyklopedickými výklady je unikátní a zajímavá četba. Neptejte se, jestli Holm uspěje a pašeráky a členy Al-Kajdy nakonec odhalí. I tam nás Ota Ulč překvapí, protože napětí nechává pokračovat až do samého konce – místo jednoho ukončení nám předkládá dvě rozdílná a čtenář se může rozhodnout, které z nich přijme.

******************************

Kniha je vázaná, má 208 stran a v czech-books.com stojí $ 28.00. Můžete ji též objednat telefonicky na 1 877 287 1015. Příjemně obohatí sbírku ve Vaší knihovničce.

Převzato z časopisu Nový domov

Poznámka redakce NP: Kniha je k dostání rovněž v nakladatelství Šulc-Švarc za 289 Kč.

Jarmila Horná


Diskuse


J. Babicka
4:47
29.9.2014

počet příspěvků: 7, poslední 30.9.2014 09:08

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.