24.4.2024 | Svátek má Jiří


KNIHA: Legenda o Babicích

5.7.2016

Major Zeman v nás možná zakořenil víc, než se zdá

Vraždění v Babicích před 65 lety patří k ikonickým příběhům éry českého stalinismu. A dodejme, že ikonický ráz mu dodal hlavně propagandistický major Zeman z éry české normalizace. Z dnešního odstupu by se skoro chtělo říci, že televizní Zeman se trefil do společenského rozpoložení více, než si sami jeho tvůrci představovali. Dává událostem tak silný – a přitom průhledný – ideologický odér, až si divák říká, že skutečnost musela být přesně opačná. A to i tehdy, když nemusela. I takové úvahy inspiruje kniha historika Michala Stehlíka o vraždění z 2. července 1951.

Babické vraždy 1951

Babický případ získává různé polohy, záleží na použité optice. Může doložit, že v Československu skutečně existoval ozbrojený odboj proti komunistické moci, při kterém tekla krev (třeba jako v Polsku). Ale prolitou krev komunistů zároveň relativizuje tím, že přepad se odehrával v režii StB, že to byla její provokace. Tak se to říká, tak zní legenda a k takovému závěru vede i kultovně legrační vnímání majora Zemana: když vrahy líčí jako teroristy ve službách americké CIC, pak to museli být spíše agenti ve službách StB, že?

To ladí i se zdejším vnímáním hrdinů. Hrdinou je ten, kdo je nevinný, a stejně ho oběsí (třeba Heliodor Píka či Milada Horáková). Ale ten, kdo střílí, je buď zločinec (bratři Mašínové), či agent StB (šéf babických vrahů Ladislav Malý).

Dokud tato verze platila za široce uznávanou, bylo to téma jen pro specialisty. Ale Stehlík nabízí verzi jinou, a sice že Ladislav Malý nebyl estébák, nýbrž jen dobrodruh či nebezpečný psychopat. Tím se mohou otvírat lecjaké úvahy. Třeba i takové: nebyl babický příběh v podání majora Zemana v jádru pravdivý? Nepřispívá Stehlík k jeho rehabilitaci?

Samozřejmě že ne. Major Zeman přece z celého případu úplně vytěsňuje lživě obviněné a popravené lidi. Ta otázka bude stejně padat, ale rozhodně by neměla vést k tomu, že Stehlík bude cejchován jako revizionista. Jako ten, kdo rozbíjí krásnou legendu, že hrdinové byli bez odporu věšeni, zatímco vrazi byli jen agenti StB. Úkolem historiků a obecně vědců přece není udržovat legendy, ale uvádět je do souladu s poznáním. Jinak by byli propagandisty či ideology.

LN, 2.6.2016