28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Především velký byznys

Nedávno byly zveřejněny závěry studie vědců ze švýcarského Bernu zkoumajících vliv člověka na změny klimatu. Podle nich je nesporný a „popírači“ prý přišli o argumenty. Při bližším pohledu je však studie děravá jak švýcarský ementál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Farniente 11.8.2019 21:45

Všimli jste si,

že počátek a prohlubování středoevropského sucha časově koreluje s budováním a rozvojem větrných elektráren v západní a severozápadní Evropě, odkud sem proudí (proudily?) na vláhu bohaté atlantické větry?

P. Rada 12.8.2019 2:06

Re: Všimli jste si,

Všiml jste si, že počátek a prohlubování sucha časově koreluje s odtáváním Arktidy?

http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

Zřejmě ne. Nakonec není divu, že pobřežních staveb si lidé všimnou i přes jejich relativní nicotnost spíše - než úbytku milionu kilometrů čtverečních ledu ale o tisíc kilometrů dále.

Podivné ale už je, že k problémům klimatu, který se logicky vyvíjí celoplanetárně se rádoby zasvědceně vyjadřují "krátkozrací" navíc s klapkami na očích. Takovým je zřejmě zatěžko pročíst si alespon informace v diskusi které se zúčastnují - natož aby si jakkoli ověřovali reálnost fyzikální vazby jen časově souvisejících dějů.

M. Pivoda 11.8.2019 21:11

Vyzářit dopadající energii do vesmíru. Nehonit Gretu!

Překlad pomocí Google Translate:

... Jejich vynález vypadá hodně jako solární panel. Plochý kovový panel je pokryt vrstvou materiálu - high-tech film - vynalezené trio. Materiál odráží světlo a teplo slunce tak účinně, že teplota pod filmem může klesnout o 5 až 10 stupňů Celsia (9 až 18 stupňů Fahrenheita) nižší než vzduch kolem něj. Systém trubek za kovovým panelem je vystaven této chladnější teplotě a chladí tekutinu uvnitř, než je vyslán do současných chladicích systémů.

F. Farniente 11.8.2019 21:47

Re: Vyzářit dopadající energii do vesmíru. Nehonit Gretu!

Jenomže podle ekologistů se odražené světlo a teplo do vesmíru nedostane, kvůli skleníkovým plynům.

M. Pivoda 11.8.2019 21:53

V jazyce anglickém pouze

Video 13 minutes: https://youtu.be/7a5NyUITbyk

J. Vintr 11.8.2019 21:58

Re: Vyzářit dopadající energii do vesmíru. Nehonit Gretu!

Trochu blbost, ne? Teplota nižší než teplota okolí jen kvůli odrážení sluneční energie?

M. Pivoda 11.8.2019 22:10

Pro Jana Vintra

Detailní vysvětelní je ve video, tedy pro technicky schopné lidi - tzn. nikoliv pro politology a ekonomy.

Já zde na Neviditelném psovi nefunguji jako překladatel.

L. Novák 11.8.2019 22:24

Re: Pro Miroslava Pivodu

Jako hlasatel bludů však ano. :-P

K. Dvořák 11.8.2019 16:53

Záhadou je jaké údaje měli ti Mičurinové

za posledních 2000 let z celého světa. Z čeho studovali celou Ameriku, Antarktidu, Austrálii, asijskou část Ruska a rovnikovou Afriku atd.

Je roztomilé, jak popírají vliv sluneční činnosti i geologických procesů na Zemi.

Jak nám vysvětlí opakujici se ledové doby...i obcasna zamrznutí celé Země.

P. Rada 11.8.2019 18:53

Re: Záhadou?

Pane Dvořáku pokud by jste si odpustil "rostomilosti" a opravdu chtěl, mohl by jste při dnešní úrovni informatiky dosavadním záhadám snadno víc porozumět. Poznání ale nepřichází samo o sobě. Je třeba pro to něco udělat.... Lze ale napovědět. Třeba s helem Milankovičovi cykly:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Milankovi%C4%8Dovy_cykly

K. Dvořák 11.8.2019 20:27

Re: Záhadou?

Jste roztomilý, ale oni ty cykly popiraji. :-D:-D O tom píši.

L. Novák 11.8.2019 20:28

Re: Záhadou?

Už by sis měl konečně nainstalovat do PC češtinu, abys nevypadal jako blbec, který poučuje ostatní, sám rozumu nemaje.

M. Prokop 11.8.2019 20:54

Re: Záhadou?

Do hlavy. PC to nezachrání.

V. Braun 11.8.2019 16:43

Změřený vliv větrných elektráren

na místní klima. Shrnout se do dá jednoduše - změna teploty povrchu pouze v okolí elektrárny a pouze o 0,2 stupně Celsia

https://www.bbc.com/news/science-environment-36131442

D. Polanský 11.8.2019 13:24

Migranti se změnám klimatu přizpůsobují,

a to se nám nijak nelíbí, takže jakže?

J. Kulheim 11.8.2019 13:55

Re: Migranti se změnám klimatu přizpůsobují,

Říká se, že kde se kdo narodí, tam se taky hodí. Bylo by od nich zodpovědnější, aby zůstali tam, kde se narodili a starali se o své rodiny.

Jsou schopni se přizpůsobit klimatu, ale nejsou schopni přizpůsobit se tradicím v zemích do kterých přicházejí. V novém prostředí jsou a budou lidmi druhého řádu. Proto mají psychické problémy a nenávidí lidi jinak smýšlející.

P. Rada 11.8.2019 16:00

Re: Migranti se změnám klimatu přizpůsobují,

S problematikou nezakotvenosti a větší problematičností chování migrantů máte rozhodně kus pravdy. Když svého času evropané osidlovali Ameriku tak to přeci také předvedli.

Pokud jde o nenávisti a psychické problémy tak ty jsou u hominidů součástí všech skupin. V západním světě to předvedl Brejvik a nedávno v USA další a další. Umět vytvořit kulturu která takové projevy účinně eliminuje je právě o té společenské zodpovědnosti po které voláte.

Zodpovědnost by ale měla fungovat ve společnosti i vůči životnímu prostředí. prakticky všechny rozvinuté země toto ale dlouhodobě nezvládají. Výsledkem mohou být právě migrační vlny.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/klimatolog-cilek-je-to-teprve-zacatek-do-pohybu-se-mohou-dat-stamiliony-331380

K. Dvořák 11.8.2019 16:59

Re: Migranti se změnám klimatu přizpůsobují,

Migrační vlny jsou známé miliony let. Ale domácí obyvatelé se vždy bránili přílivu cizí kultury, která je vyhlazovala.

P. Rada 11.8.2019 18:56

Re: Migranti se změnám klimatu přizpůsobují,

"Vždy" to bylo jinak. Domácí nebyl 65tis let prakticky nikdo. Teprva posledních cca 5 tis let začli být "domácí" ti co se trvaleji usídlili. Dnes zas po tisíciletích narůstá neklid a pohyb.

M. Prokop 11.8.2019 20:55

Re: Migranti se změnám klimatu přizpůsobují,

Domácí je ten, kdo je někde dřív.

J. Kulheim 11.8.2019 17:51

Re: Migranti se změnám klimatu přizpůsobují,

V těchto věcech s vámi nejsem v rozporu. Imigrace do Ameriky bylo něco jiného. Tak byli téměř všichni přistěhovalci. Dostali pouze svobodu a příležitost. Evropa má jinou historii a jiné historické zkušenosti. Dějiny se nedají ošidit.

Když byli lidé na přírodě závislí, tak se o ni starali. Nepotřebovali k tomu žádné předpisy ani konference. Problémy začali až po vykořenění.

Přizpůsobit se vnějším změnám je lépe zvládenutelné neý přizpůsobení se psychickým tlakům, které přináší nová kultura, atd.

J. Svoboda 11.8.2019 16:46

Re: Migranti se změnám klimatu přizpůsobují,

Váš příspěvek je tak "obsažný" a kromě vaší intelektuální "úrovně" nic neříkající, že je možno napsat jediné: trochu rozumu by rozhodně nevadilo.

K. Dvořák 11.8.2019 16:57

Re: Migranti se změnám klimatu přizpůsobují,

Jak se těm změnám klimatu přizpůsobují? To by mě opravdu zajímalo.

J. Kulheim 11.8.2019 11:01

Pan Rada se mnou nebude souhlasit.

Z historie víme, že klimatické změny byly, jsou a budou. Probíhaly i v době, kdy člověk nemohl podnebí na zemi ovlivnit. Člověk je součástí přírody a klimatické změny mají vliv na jeho život. Zatím se nikdy se podnebí nevyvíjelo přání lidí. Globální klimatické změny jsou vyvolané vnějšími vlivy, které probíhají bez vlivu člověka. Do jaké míry se na těchto změnách podílí člověk, lze pouze spekulovat.

Jsem přesvědčený, že na místních změnách počasí se činnost člověka do určité míry podílí. Můžu posoudit jaké změny proběhly od padesátých let minulého století. Od roku 1962 se zabývám pěstování révy vinné v okrajové oblasti. Každá změna teploty a vlhkosti se na výsledku projeví. Opoždění vegetace o jeden týden znamená horší výsledek. V posledních 20-ti letech bylo pouze cca 5 let průměrných nebo horších. Od roku 1960 do roku 2000 bylo cca 15 let lepších než průměr. Nemám podrobné záznamy, tak údaje nemusí být úplně přesné.

Dá se předpokládat, že největší mírou se na místním počasí podílí zemědělská činnost. I v členitém terénu se rozorali meze, vznikly lány monokultur. Voda odnesla podstatně víc ornice, snížil se obsah humusu v půdě, Meliorace. Zrychlil se odtok vody, rozoraly se záplavové oblasti, snížila se rozloha lužních lesů, těžké traktory udusaly půdu, atd. To mělo mimo jiné za následek sníženou schopnost půdy přijímat vodu, sníženou udržitelnost vody, zvýšenou záhřevnost půdy a asfaltové cesty, atd.

J. Kulheim 11.8.2019 11:02

Re: Pan Rada se mnou nebude souhlasit.

Sedláci věděli o místním klimatu víc než v současnosti vystudovaní klimatologové a ministři v Praze a Bruselu. Půda je živila. Věděli, že i zítra bude den, kdy budou chtít obědvat a chtěli ponechat své hospodářství v lepším stavu než jim je jejich rodiče předali.

V padesátých letech proběhla genocida selského stavu. V současnosti hospodaří velkopodnikatelé v zemědělství, kteří neví o práci v zemědělství nic a jenom počítají peníze.

V padesátých letech obsahovala půda průměrně 3% humusu. V současnosti to není ani jedno procento. Jeden cm ornice se tvoří cca 100 let.

Vítám snahu Gréty, Merkelové, Junkera, pana Rydy zlepšit klima na zemi. Každý musí začít od sebe. Já už jsem začal. Většinu práce na poli dělám motykou a rýčem. To by mohla být inspirace i pro Grétu, Babiše a ostatní jim podobné dobráky. Nelétat na různé konference, nemlátit prázdnou slámu, neříkat to co věděla moje prastařenka, která neuměla číst ani psát, ale měla to co nemají oni, Zdravý rozum

D. Polanský 11.8.2019 13:26

Re: Pan Rada se mnou nebude souhlasit.

Já používám ještě krumpáč, docela se mi osvědčil.

J. Kulheim 11.8.2019 13:49

Re: Pan Rada se mnou nebude souhlasit.

Už nejsem sám. To je chálihodné. Já krumpáč ve vinohradě nepoužívám i když v současném suchu, byl užitečný. Doufám, že se k nám přidá i Gréta, Rada, Junker, Babiš, atd. Také ti, kteří létají po zeměkouli na různé konference a mlátí tam prázdnou slámu.

K. Dvořák 11.8.2019 17:07

Re: Pan Rada se mnou nebude souhlasit.

I tam kde neproběhla "genicida" selského stavu, se zemědělství chová nepřiměřeně vůči přírodě s cílem dosáhnout maximalniho zisku.Viz USA a zeme s tropickymi pralesy.

Jinak jezédáci se měli pred rokem 1989 dobře, pokud nebyli lini. Stačilo se podívat, jak se vesnice změnila proti prvni republice. A jak upadla po roce 1990.

P. Rada 11.8.2019 16:17

Re: Pan Kulheim se asi rád mýlí.

Z historie sice víme, že probíhali klimatické změny ale také víme, že je můžeme poměřovat. Pokud si někdo takové poměřování odpustí pak by si měl sám odpovědět proč to udělal. Pravidelně to bývá proto, aby nemusel na svém chování nic měnit. Svět chce být klamán už od pradávna a pan Kulheim se proti kritice snaží pojistit hned v nadpisu.

Kritizovat ho nebudu když o reflexi nestojí. Připomínám jen jak může vypadat takové poměřování pro minulost, kdy nesporně převažovaly vlivy přírodní a pak fakt, že přírodní procesy s ním nebudou disktovat už ani náhodou a bude jim naprosto lhostejná hloubla lidských omylů.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

J. Kulheim 11.8.2019 18:01

Re: Pan Kulheim se asi rád mýlí.

Polemiku mám rád a k ní kritické myšlení patří.

Nepopírám, že ke změnám dochází. Člověk je součástí přírody a ve větší nebo menší míře ji ovlivňuje. Popisuji to, co udělat můžeme nebo možná musíme.

U půdy začíná životní koloběh. Zdravá půda=zdravé potraviny= zdravý člověk. Tak to je. Nebude-li zdravá půda nebudou ani zdravé potraviny a lidé budou čím dál víc nemocní. ATD