28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Další reinkarnace „hokejkového grafu“

Data z celé zeměkoule ukazují, že prakticky každá část světa zažila za posledních deset tisíc let vyšší teploty než dnes. Globální průměr vytvářený diskutabilními statistickými metodami na tom nemůže nic změnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 4.8.2019 10:54

Pro příznivce principu "předběžné opatrnosti.

"Jako nástupce glyfosatu je momentálně silně (zelenými)propagována 7-desoxy-sedoheptulosa, protože je přírodní, ale poškozuje rostlinu přesně stejně jako Glyfosat. Přinejmenším v laboratoři. Jestliže to klapne i na poli , stojí ve hvězdách. Sedoheptuloza je vyráběna kyanobakteriemi a tato skupina organismů patří mezi nejničivější producenty jedů na planetě.

Proč se nikdo neptá na zbytkové riziko?" tichyseinblick.de

Takže ten princip je-jak je u zelenorudých zvykem - používán účelově.

M. Šejna 4.8.2019 9:36

klima a princip předběžné opatrnosti

Princip předběžné opatrnosti lze použít jen v těch případech, kdy tu předběžnou opatrnost můžeme mít pod vlastnéí kontrolou a kdy touto opatrností chráníme sami sebe.

U globálního klimatu nelze princip předběžné opatrnosti použít, protože minimálně polovině světa je tento princip ukradený. Dokonce existují i země (Kanada, Rusko) kterým globální oteplování přinese ekonomické výhody.

Z tohoto důvodu je princip předběžné opatrnosti u klimatu nesmyslem a je to zbytečné vyhazování peněz oknem. Na teplejší klima se musíme adaptovat a nikoli proti němu v rámci principu opatrnosti bojovat.

P. Rada 4.8.2019 14:14

Re: klima a princip předběžné opatrnosti

Pane Šejno mám za to, že se můžete v ledačem velice mýlit. Např Rusko dnes zažívá nezvladtelné požáry jako nikdy. Jeho kontinentální část poblíž polárního kruhu kde se doposud jezdí staví, bylí, těží suroviny... - vše v závislosti na stabilitě permafrostového podloží může změnit svou tvář na v létě neznadějně bahnitou už za pár desetiletí a tak se stát letně prakticky nedostupnou. To i přesto, že hlavní pernafrostový masiv se nerozpustí zdaleka tak rychle. Analogické problémy s lesy i permafrostem má také Kanada. Gradient nárůstu průměrné teploty je totiž právě v těchto oblastech nejvyšší a proto i v dopadech nejzrádnější.

Za "vyhazování peněz oknem" obecně považuji přemrštěné investice reklamy ženoucí lidstvo do zbytečné spotřeby a větší materiální závislosti. Jen v česku je to 100 miliard ročně. I klimatologové si to uvědomují.

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

Tvrzení o nesmyslnosti aplikace principu předběžné opatrnosti na globální změny prostředí by jste měl umět věcněji doložit - ne je jen prohlašovat v konkrétním případě klimatu za odůvodněné.

Právě v oblastech kde panují pro praktickou neopakovatelnost významné nejistoty ohledně dopadů, má přeci tento princip největší opodstatnění. Příkladem může být otázka freonů v atmosféře, narušeného cyklu uhlíku, dusíku, fosforu atd. a to právě proto, že chování komplexního systému může vykazovat řady neočekávaných nelinearit.

L. Novák 4.8.2019 20:20

Re: klima a princip předběžné opatrnosti

Blábolíš nesmysly, "Rado"... Ty to v té palici musíš mít hodně pomotané, když roznášením bludů po Internetu strávíš tolik času... :-P

V. Petr 4.8.2019 20:20

Především jde o to, že EU dnes produkuje jen 9,5%

světových emisí CO2 a třeba Čína, která produkuje 30% emisí CO2 a dokonce předehnala EU v emisích CO2 NA HLAVU se k tomuto šílenství nehodlá připojit. Podíl "třetího světa" již přesáhl 50%!

Takže i i když si EU totálně rozvrátí ekonomiku, se světovými emisemi CO2 to skoro nehne, ostatně pořád rostou a to docela rychle.

OVŠEM, to že EU navíc odmítá jedinou schůdnou cestu, přechod na jadernou energetiku z toho celého dělá Kocourkov...

P. Zinga 4.8.2019 9:22

Princip předběžné opatrnosti

byl Božím darem levičáků po zhroucení komunismu

https://www.thegwpf.com/why-the-precautionary-principle-is-bad-policy/

Tento princip by nikdy neumožnil vývoj očkovacích látek...

P. Zinga 4.8.2019 7:09

"Demokracie je největším nepřítelem planety".

https://www.thegwpf.com/the-eco-fascists-strike-again/

P. Rada 4.8.2019 8:36

Re: "Demokracie je největším nepřítelem planety".

Něco na tomto úhlu pohledu je. Zejména populisticky zmanipulovaná demoracie přestává totiž být schopna čelit zejména dlouhodobým výzvám. Vede to až tak daleko, že se pro obecné nepochopení situace problém uměle škatulkuje na alarmisty či skeptiky. A když už tak dál na "boj" či "adaptaci" .... Přičemž je demokraticky možné si s této plejády samolibě vybrat a podle toho si předáky zvolit a věřit, že dál se to demokratickými mechanismy v další pětiletce vyřeší a když ne - zvolíme s jiné škatulky.

To je ale ve společnosti kde panuje alespon přibližná skupinová vyváženost blud. Obranné mechanismy sice nebývale bohaté a mocné zatím rádoby-tradiční-demokratické společnosti oproti výzvám na delší období jak několik desetiletí tak pravidelně selhávají. Selhávají pro dominanci lidské emotivity nad rozumem, pro nedostatek obecných zkušeností naprosté většiny voličů. Selhávají pro neopodstatnělou víru, že demokracie jak jsme si ji zavedli a jak si ji užíváme ke své libosti je už jednou pro vždy tím nejlepším řešením. Národ si tak nakrátko jednou zvolí demokrata a posléze konzervativce a pak třeba naopak ... a dlouhodobým postojem podminovyný skutek pochopitelně uteče.

K. Janyška 4.8.2019 8:43

Re: "Demokracie je největším nepřítelem planety".

Stálem to tu píši. A mám to vyargumentované z kompozitivní teorie, ne ze vzteku... Dzp.

P. Rada 4.8.2019 9:16

Re: "Demokracie je největším nepřítelem planety".

Vy máte ale zároven podle té Vaší teorie či spíše Víry vyargumentované, že budoucnost nelze předpovědět natož ovlivnit.

Žijete si tedy až sobecky v kleci fantazií o dominanci okamžiku a pomíjíte časově vázané dopady jakýchkoli činů na budoucnost okolí. To ale už považuji za pravidelně konfliktní vůči realitě.

Pravidelně proto, že s teorie relativity vyplývá časoprostorová odlehlost vymezující oblasti které už s principu opravdu nelze jakkoli ovlivnit. Jen v nich proto má i vaše představa neovlivnitelnosti stávajícího světa své opodstatnění.

L. Novák 4.8.2019 13:05

Re: "Demokracie je největším nepřítelem planety".

Klasika rudozeleného komunisty "Rada": Poručíme větru, dešti!

Jenom magor jako ty si dovolí předpovídat budoucnost.

M. Pivoda 3.8.2019 21:05

Hokejka sem, hokejka tam.

Hokejkový graf nejsou nezpochybnitelnými tvrzeními Bible. Není to Boží sdělení, ale jen lidské sdělení. Může být lépe, ale může být i podstatně hůře. Budoucí vývoj klimatu není schopen garantovat vůbec nikdo, určitě ne žádný seriózní vědec.

V každém případě, pro každého inteligentního občana této planety Země, platí "Princip předběžné opatrnosti". Takže nežvaňte a jednejte jako by vám šlo o kejhák. Technologické možnosti existují.

L. Novák 3.8.2019 21:08

Re: Hokejka sem, hokejka tam.

Už sis vzal své večerní pilulky, zelený MaŠíBle "Rado"?

L. Novák 3.8.2019 21:08

Re: Hokejka sem, hokejka tam.

Pivodo? Rudý MaŠíble? :-P

J. Vintr 3.8.2019 21:24

Re: Hokejka sem, hokejka tam.

Stát se může spousta věcí. Podle principu předběžné opatrnosti by člověk musel preventivně dělat spoustu věcí - nebo si hodit mašli, což by vyřešilo všechno najednou.

J. Jurax 3.8.2019 21:25

Jistě. Jaké?

K. Janyška 3.8.2019 21:25

Re: Hokejka sem, hokejka tam.

Ano, seriózní vědec ví, že budoucnost je nepředpověditelná a že klima, podnebí a počasí jsou spontánní řády stejně, jako cokoliv jiného... Dzp.

M. Pivoda 3.8.2019 21:35

Pro Karla Janyšku

V dnešních Lidových novinách je na titulní straně tento hlavní nadpis: "Sucha předcházela dějinným zvratům".

A podtitulek hlásá toto:

(Egyptolog) Profesor Miroslav Bárta: Zásadní změny zasáhnou i Česko. Je to jen otázka času.

L. Novák 4.8.2019 4:28

Re: Pro futurologa Pivodu

Aha, takže egyptologové už kecají i do klima mírného pásma? :-P

M. Prokop 4.8.2019 9:07

Re: Pro futurologa Pivodu

Ten Bárta není blbý, stojí to za přečtení.

L. Novák 4.8.2019 10:42

Re: Pro futurologa Pivodu

Civilizace blízko rovníku samozřejmě s horkem a suchem mají problémy odjakživa (cyklické změny). Takže zkušenosti egyptologa s doklady úpadku civilizací v důsledku změn klimatu nezpochybňuji.

Jdu si to přečíst... ;-)

K. Janyška 4.8.2019 8:45

Re: Pro Karla Janyšku

No a ? Akce budí reakci. Ještě kdyby tak autor znal kompozitivní teorii... Dzp.

P. Zinga 4.8.2019 6:59

Re: Hokejka sem, hokejka tam.

Předběžná opatrnost? Hrajete mariáš? To byste musel znát "Kdo se bojí, se*e v síni".

Pan Pivoda chodí pravděpodobně s kalhotami u kotníku...

Princip předběžné opatrnosti je ideologický nástroj zelenorudých

a v zásadním rozporu s inteligencí. Ta se řídí přijatelnou mírou rizika.

M. Pivoda 4.8.2019 9:15

Přijatená míra rizika nestačí

Důležitá je i síla dopadu toho více či méně pravděpodobného jevu, čili tzv. impakt. Princip předběžné opatrnosti kombinuje oba faktory.

A já osobně, jako učitel předmětu Inovace, vnímám tu pravděpodobnou hrozbu spíše jako příležitost. Tj. příležitost pro změnu staré technologie za novou, čili posun vpřed.

P. Rada 4.8.2019 9:30

Re: Přijatená míra rizika nestačí

Princip předběžné opatrnosti důsledně aplikuje už několik měsíců řada provozovatelů letadel a i sama společnost Boeing na modelu 737 MAX.

To vše přesto, že pravděpodobnost havárie či úmrtí přepravovaného jednotlivce leží nedozírně hluboko pod pravděpodobností, že GW tuto civilizaci hrozí vykolejit už v horizontu století dokonce jako celek!

Fermiho paradox se lidem zřejmě nechce brát dostatečně vážně a principy opatrnosti rádi aplikují jen tam, kde lze relativně snadno použít jiné řešení.

L. Novák 4.8.2019 13:10

Re: Přijatená míra rizika nestačí

To není žádný "princip předběžné opatrnosti", blbe! To je důsledek zřícení letadla a zastaven je provoz stejného typu, dokud nebude důkladně odhalena příčina a odstraněna u všech, co byla vyrobena.

M. Šejna 3.8.2019 20:56

pan Kremlík nám jaksi zaspal

Jeho graf teplot z Antarktidy končí někde kolem roku 1994, tedy před 25 roky. Podobně dávno mu končí graf teplot Norského moře. Graf z Jižní Ameriky mu končí dokonce už kolem roku 1990 (před 29 lety). Jaké příběhy nám tady chce pan Kremlík vyprávět, když globální teploty rostou nejrychleji právě v posledních 25 letech, tedy v letech, které v Kremlíkových grafech vůbec nejsou?

Nejčerstvější graf předvedl Kremlík u Klementina. Tam je konec grafu v roce 2018, tedy je to graf aktuální. No a ten graf ukazuje něco úplně jiného, než píše Kremlík.

V Klementinu má dekáda 1991-2000 průměrnou teplotu +10,8°C, dekáda 2000-2009 teplotu +11,3°C a období 2010-2018 má teplotu dokonce +11,8°C. Naproti tomu období 1800-1809 má teplotu jen +9,9°C. Takže mezi roky 1800 až 2000 se oteplilo o 0,9°C a pan Kremlík lže, když píše, že se neoteplilo.

L. Novák 3.8.2019 21:07

Re: demagog a lhář Šejna

Strč si své Klementinum víš kam, socialistický demagogu Šejno? Ano, přesně tam! :-P

J. Vintr 3.8.2019 21:19

Re: pan Kremlík nám jaksi zaspal

To má něco dokazovat? On je nějaký zákon na to, že průměrná teplota musí být pořád na desetinu stupně stejná? Meziročně ty teploty kolísají o mnohem víc než je těch směšných 0,9 stupně. Tohle je spíš důkazem, že se teplota za dvě stě let vůbec nemění.

A. Trick 4.8.2019 5:43

Re: pan Kremlík nám jaksi zaspal

Jistě, proto Kremlík přispěchal se svými vývody teprve až se ochladilo.