Neviditelný pes

GLOSA: Ochladněme férově

12.7.2019

Spravedlivé snížení emisí na nulu je demagogie

Když se o něčem rozpovídá Donald Trump, vždy inspiruje média. Byl by v tom čert, aby neplácl nějakou pitomost, třeba o dobytí letiště v 18. století. Takže když v pondělí shrnul stav americké politiky životního prostředí, nemohl si nenaběhnout. Ale cosi za zmínku stojí. K jeho oblíbeným výrazům patří slova „spravedlivý“ a „férový“ (pařížskou dohodu o klimatu považuje za drahou a neférovou), leč právě v tom – ne v obsahu – se shoduje s řadou aktivistů.

Řeč na to přišla při víkendové blokádě elektrárny ve Chvaleticích. Podle aktivistky Evy Jaškové „hnutí za klimatickou spravedlnost sílí nejen v České republice, ale po celém světě“. I stávkující studenti chtějí „rychle, účinně a spravedlivě snížit emise skleníkových plynů na nulu“. Tak to řekl jejich mluvčí Petr Doubravský už v březnu pro iDNES. Nad tím se můžeme pozastavit. Jak souvisí klima a jeho vývoj se spravedlností? Lze spravedlivě snížit emise na nulu?

Emise skleníkových plynů lze na nulu snížit už teď. K tomu stačí vypnout energetiku, průmysl, zemědělství, dopravu i další aktivity spočívající na spalování uhlíkových zdrojů. A ještě vybít stáda dobytka bzdící skleníkové plyny. Což je věc společenské vůle a politického rozhodnutí ve stylu padni komu padni. Ale jak to učinit spravedlivě? De facto jsou jen dvě možnosti. Buď to učinit „spravedlivě“, tedy tak, že někdo bude mít výjimky, ale pak nemá smysl hovořit o snížení emisí na nulu. Nebo to vzít skutečně vážně, prosadit, že cílem jsou nulové emise, ale pak nemá smysl hovořit o spravedlnosti.

Podnebí neodráží spravedlnost. Je spravedlivé, že Inuité žijí v Arktidě, kde se musí celý rok topit, zatímco obyvatelé tropů mají teplo po celý rok? Je spravedlivé, že západní svět se industrializoval a zbohatl bez ohledů na uhlíkovou stopu, ale sám totéž upírá rozvojovým zemím? Není, ale má-li se to zohlednit, přestaňme mluvit o nulových emisích. Jejich spravedlivé snížení na nulu je kvadratura kruhu, což by měli vědět právě protestující studenti.

LN, 10.7.2019



zpět na článek