18.4.2024 | Svátek má Valérie


KLDR: Měnová reforma – jak od A. Zápotockého

4.12.2009

Když KLDR v pondělí oznámila svým občanům denominaci (severokorejského) wonu, nechalo to (jiho-)korejské trhy i měnu naprosto v klidu (rozhodně ve srovnání s tím, jak s trhy v Soulu „zahýbala“ Dubaj). O jediný (a drobný) rozruch se postarala fáma o úspěšném atentátu na Drahého vůdce Kim Čong Ila, která byla popřena jihokorejským ministerstvem pro sjednocení ještě dříve, než se dostala do širšího oběhu.

To však neznamená, že měnová reforma v KLDR pro nás není nezajímavá. Generaci mých rodičů může připomenout červen 1953 a při bližším pohledu se zjistí, že plným právem. Je zde ale několik podstatných rozdílů.

Za prvé – pro občany KLDR je měnová reforma v podstatě pravidelnou součástí jejich životů. První měnová reforma (ještě před vyhlášením KLDR) byla provedena v roce 1947, následovaly reformy v letech 1959, 1979, 1992 a 2009. Letošní je výjimečná tím, že je první měnovou reformou v KLDR za vlády Drahého vůdce Kim Čong Ila (jeho otec, Věčný prezident a Velký vůdce Kim Ir Sen, zemřel v r. 1994). Za druhé, za měnových reforem v KLDR se peníze obvykle měnily v poměru 1:1. Stejný poměr jako dnes (tedy 1:100) byl zvolen jen v r. 1959. Za třetí, reforma byla vyhlášena v 11 hodin dopoledne (kdy tedy většina lidí je v práci a tedy pod dohledem) s tím, že výměna peněz začne ve dvě odpoledne a potrvá až do neděle. Podle agentury Nová Čína budou všechny obchody do konce týdne uzavřeny, neboť čekají, jak vláda rozhodne o cenách zboží.

Také o důvodech probíhající měnové reformy se jen spekuluje. Analytici poukazují na obrovské množství peněz v oběhu, na snahu ukončit prodej na tržištích, který je sice neustále omezován, ale který je stále nezastupitelný. (Systém tržišť byl zaveden v 90. letech po sérii hladomorů v KLDR. Hladomory se sice podařilo i díky těmto trhům odstranit, ale na druhou stranu se jedná o ryze kapitalistický prvek a kde je navíc možné koupit i jihokorejské filmy a televizní seriály.)

Maximální objem měněných peněz také není zcela jasný. Zdroje odvolávající se na čínské zdroje hovoří o max. 100 000 starých wonů na domácnost (tedy nikoliv na jednotlivce), zdroje odvolávající se se na informátory přímo v KLDR hovoří o 100 000 až 150 000 starých wonů na hotovosti a 300 000 na vkladech – opět na domácnost. Není ani jasné, jestli se míní rodina „evropská“ (počítejme 4 lidé), nebo „korejská“ - tedy prarodiče plus jejich synové s manželkami a dětmi. Osobně doufám, že se počítá s tou „evropskou“ rodinou – pro porovnání, cena surovin na kimči (korejské pálivé kvašené zelí a jeden z mála zdrojů vitamínů v KLDR od listopadu do dubna) pro čtyřčlennou rodinu na celou zimu se odhaduje minimálně na 100 000 wonů a pokud by byl limit zmíněný limit určen .

Podle dostupných zpráv se vláda KLDR obává reakce obyvatel – byl prý vyhlášen zákaz vycházení po desáté večer a po městech jsou rozmístěny bezpečnostní složky a armáda. Situace je závažná i proto, že se za wony na trzích prodávaly základní potraviny jako rýže nebo zelí (průmyslové zboží bylo možné koupit jen za čínské jüany). Pokud tedy zemědělci své wony nestačili včas převést na jüany, přišli tímto rozhodnutím prakticky o vše, neboť právě prodali svoji úrodu. Navíc, vládní příděly potravin prý byly výrazně zkráceny a lidé tak byli nuceni shánět potraviny na trzích. Obavy z reakce obyvatel jsou tedy na místě.

Co bude dál? Těžko říct – zpráv je stále velmi málo. Oficiální informační kanály KLDR o této události zatím mlčí a jediné dostupné informace tak pocházejí z agentury Nová Čína nebo ze stránek serveru Daily NK. Ten pochopitelně nelze považovat za oficiální zdroj, ale jeho informace bývají poměrně spolehlivé. Přesto nelze jakékoliv informace z KLDR za zcela spolehlivé. Oba tyto zdroje pochopitelně budou situaci nadále sledovat – a já pochopitelně také.

Update, 2.12.2009, 13:00:

Dnes se na serveru Daily NK objevily upřesňující informace. Opět připomínám, že se jedná o zdroj neoficiální a "informace nemohly být ověřeny z nezávislých pramenů", oficiální stránky agentury KCNA stále o této události mlčí.

Tedy, Daily NK potvrzuje limit 100 000 wonů na domácnost, hotovost nad tento limit se ale nově mění v poměru 1:1000. Zároveň, cena rýže na tržištích vylétla z 2000 wonů na 30 000 wonů. Podle odhadů se výměna nijak nedotkne těch nejbohatších lidí v KLDR, neboť ti své úspory mají dávno v čínských jüanech nebo amerických dolarech.

Převzato z blogu autora