28.3.2024 | Svátek má Soňa


Kde nic není, ani Kalousek nebere

16.11.2017

Zažili jsme Unii svobody, teď máme Demokratický blok. Což o to, název je to pěkný, teď jde o to, aby to mělo nějaký smysl. Jde o mušketýrské souručenství čtyř sobě blízkých politických formací, tedy ODS, lidovců, TOP 09 a Starostů. Je to pěkné s tou výhradou, že dohromady dají 48 hlasů ve sněmovně, pokud se všichni dostaví, a to není ani 25 procent.

Jsou to planá slova a matení veřejnosti, když Miroslav Kalousek po návštěvě Miloše Zemana v Lánech opět přepírá už pranou ponožku: že Zeman nechtěl od Babiše 101 většinu, jakou chtěl od předchozích pretendentů na post premiéra. Není třeba brilantního intelektu Miroslava Kalouska k pochopení té věci. Ona taková většina v aktuálním rozložení sněmovny není a kde nic není, ani Kalousek nebere. Třicet devět procent hlasů v ní má ANO, dvacet čtyři Demokratický blok a zbytek jsou formace, s nimiž nikdo slušný nechce nic mít anebo o nich nic pozitivního nevíme, což se týká Pirátů. Vyčítat prezidentovi, že nevyžaduje 101 většinu, je totéž jako mu vyčítat, že nevyžaduje od poslanců schopnost levitace.

Demokratický blok tedy vytváří jakousi iluzi síly, protože osmačtyřicet hlasů, to působí líp, než když Kalousek nabídne hlasovací blok sedmi statečných. Je to zatím u nás nevídaná situace, protože ani nečitelní Piráti, oscilující mezi extremisty z Antifa a prezidentským zámkem v Lánech, mohou svými 22 hlasy připojenými k Babišovi vytvořit maximálně pat, nikoli většinu. Logika věci a zájem státu by asi napovídaly na spolupráci Demokratického bloku a ANO. A tady se otevírá možnost, že bez ztráty tváře může Demokratický blok přinést historickou oběť a vstoupit do vlády, aby se zabránilo v přístupu antisystémovým silám nahlodávajícím podstatu demokratického soukolí, amen. Vždyť Demokratický blok se nezapřísahal, že s Babišem nikdy a ani za nic. Ale to je konstrukce předpokládající racionální uvažování. Možná že jde jen o plácnutí do vody, aby si lidi mysleli, že se něco pozitivního děje.

Aston Ondřej Neff