19.6.2018 | Svátek má Leoš


KAUZA MERIAM: Zatím bez happyendu

26.6.2014

Radost trvala sotva jeden den. Nevinná Meriam Išagová, v pondělí (23/6) propuštěná ze súdánské cely smrti, byla o den později opět zatčena.

Stalo se tak na letišti v Chartúmu, když se s rodinou, tedy manželem Danielem Wanim a jejich dvěma malými dětmi, chystala opustit zemi a podle dostupných zpráv odletět do USA. Úřady jim v tom však zabránily.

Šokující zprávu přinesly světové agentury a řada webů, například internetové stránky keňského listu The Star:

a-meriam5

Co to všechno znamená? Další trápení pro ženu a její rodinu, na níž se islámská justice a súdánský režim provinily víc než dost? Copak si tito lidé, kteří nechtějí nic jiného než normálně žít a vyznávat svobodně svoji víru, už neprožili svoje peklo na zemi?

Na druhou stranu: kdyby vás soud v zemi, kde žijete, odsoudil k trestu smrti, aniž byste cokoli spáchali, a choval se k vám jako ten súdánský k Meriam, chtěli byste v tom státě dál žít? Věřili byste takové justici, takovému systému? Cítili byste se v té zemi bezpečně?

Jistěže nikoli. Rodina Meriam a Daniela mohla po jejím propuštění udělat jedinou rozumnou věc. Sbalit kufry a odletět do svobodného světa. Konkrétně do Spojených států, neboť Daniel je držitelem amerického občanství. Napoprvé se to ovšem nepodařilo.

Zprávy hovoří o tom, že na letišti bylo na 40 agentů vlivné súdánské federální zpravodajské služby NISS a podle všeho byli manželé deportováni do jedné z jejích úřadoven.

Zmínil jsem se o šokující zprávě. Ne že by si takové označení nezasloužila. Nicméně jistou naději vzbuzuje prohlášení dvou vysokých súdánských představitelů, kteří se vyjádřili pro vysílání BBC. Jeden z nich řekl, že Meriam by mohla být brzy osvobozena. A druhý, Abdullahi Alzareg z chartúmského ministerstva zahraničí objasnil, proč byla Meriam vlastně zadržena. Údajně proto, že neměla správné cestovní dokumenty. I když je Súdánka, používá nouzové doklady Jižního Súdánu (samostatného státu od července 2011) s americkým vízem. Nicméně její manžel Daniel pochází z oblasti, která je nyní součástí Jižního Súdánu a jak již zmíněno, má americké občanství.

Takto viděno, jeví se vše jako pouhá formalita, kterou by nemělo být, při troše dobré vůle, složité v krátké době vyřešit. Ovšem v kontextu toho, co dosavadnímu vývoji předcházelo, není přílišný optimismus na místě. Vždyť ne každý člověk, který nemá „korektní dokumenty“, končí v sídle zpravodajské služby.

Případ Meriam tedy pokračuje a dokud rodina nepřistane na západní polokouli (nebo kdekoli jinde ve svobodném světě), zaslouží si naši plnou pozornost.

a-meriam6

Meriam s manželem (vlevo dole ve světlé košili), dětmi a týmem právníků po propuštění z cely smrti.

Stejskal.estranky.czRenault Talisman GRANDTOUR 1.5dCi LIFE...
Renault Talisman GRANDTOUR 1.5dCi LIFE...

r.v. 2017, naj. 16 457 km, diesel, 1. majitel
499 000 Kč (s DPH)

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.