19.4.2024 | Svátek má Rostislav


JUSTICE: Ještě k odvolání Stanislava Mečla

12.12.2012

Jak již bezprostředně po středečním odvolání Stanislava Mečla dne 5. prosince 2012 z funkce náměstka nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kolega Ondřej Konrád konstatoval, donedávna se zdálo, že pan Mečl patřil k silné trojce nového vedení soustavy státních zastupitelství spolu s Lenkou Bradáčovou. Ta se ujala vedení Vrchního zastupitelství v Praze po odvolání Vlastimila Rampuly.

Pavel Zeman, který je ve funkci v těchto dnech dva roky a na jehož návrh ministr pana Mečla odvolal, s odvoláním na zákon důvody neuvedl, protože mu to litera textu dovoluje, a sám pan Mečl ve všech následných prohlášeních či rozhovorech nebyl o mnoho konkrétnější. Pouze potvrdil, že se jeho názory od Zemanových v posledních měsících lišily jak v otázkách vývoje soustavy státních zastupitelství, tak i v některých personálních. Jinde dodal, že je ale přesvědčen, že nepochybil. Na online webu iDnes se ještě ohradil proti tomu, že by ztratil důvěru, i když odvolání tomu nasvědčuje.

V některých komentářích se spekulovalo o tom, že jeden z možných důvodů byla i čistka paní Lenky Bradáčové na Vrchním státním zastupitelství v Praze, kde z některých postů odešli lidé, které tam pan Mečl přivedl v době, kdy po prvním odvolání pana Rampuly toto zastupitelství krátce řídil. Viděno zvnějšku ale pan Mečl vykonal na Vrchním státním zastupitelství velmi dobrou práci, což potvrdil i pan Zeman. Pro Právo ještě pan Mečl dodal, že z toho, co mu bylo řečeno, se mnoho nedozvěděl.

Důvody sdělené z očí do očí však musely s největší pravděpodobností být od pana Zemana artikulovány zřejmě dost přesně, když – jak se později ukázalo – byl už týden před odvoláním nejvyšším státním zástupcem vyzván, aby z funkce odstoupil sám. Jenže nejspíš pro pana Mečla přesto nebyly dostatečné a dělal si právo na svůj názor. Co mu jeho představený vytkl, však pan Mečl odmítl veřejně komentovat, i když připustil, že byl mírně rozčarován, že nebyl jmenován vrchním státním zástupcem v Praze, stejně jako pan Zeman odmítl sdělit bližší důvody, které ho vedly k odvolání.

Nejdál v oficiálním stanovisku došla na serveru Lidovky.cz Lenka Bradáčová, když konstatovala, že ji rozhodnutí Pavla Zemana nepřekvapuje a dodala: "Vytratila-li se ze spolupráce vzájemná důvěra, má na takový krok plné právo." A dodala: "Náměstci jsou skutečně jen výkonnou složkou úřadu. Mají ale tvořit společný tým, který hovoří společnou řečí a prosazuje zájmy šéfa, který si náměstky vybral."

Tolik fakta, která jsou k dispozici. Dál můžeme i my jen spekulovat, a k tomu nám může dobře posloužit jeden z nejobsáhlejších rozhovorů Pavla Zemana ze dne 3. června 2011, který poskytl Hospodářským novinám. Byl publikován pod názvem: Dávám si zatracený pozor, s kým se stýkám.

V rozhovoru Pavel Zeman totiž velice přesně artikuluje své priority i představy o fungování soustavy státních zastupitelství a z nich nepřímo vyplývají jasně i požadavky, které musel klást na své podřízené a hlavně na své nejbližší spolupracovníky. Jako motto má interview tuto větu: "Nebudu dávat návrhy na odvolání jenom proto, že je mi ten člověk nesympatický. Ale v okamžiku, kdy zjistím porušení povinností, tak to udělám." V jedné z prvních vět rozhovoru stojí: "Nikdo se mě nebude ptát na kauzy a nikdo mě nebude ovlivňovat…"

A v závěru k tomuto tématu Pavel Zeman dodává: "Dávám si zatraceně pozor, s kým se stýkám. Dokonce spoustu pozvánek odmítám, byť to zní velice lukrativně, abych se sešel s tou nebo jinou skupinou, která se třeba i velmi honosně jmenuje. Já to odmítám právě proto, že si chci od těchto lidí udržovat odstup." Dále Pavel Zeman prosazuje spolu s Lenkou Bradáčovou zrušení vrchních státních zastupitelství, zřízení speciálního útvaru pro boj s korupcí a zavedení výběrových řízení na vyšší pozice.

Z toho všeho lze dost přesně usuzovat, že se Pavel Zeman se Stanislavem Mečlem museli neshodnout minimálně v jednom z těchto bodů, které jsou pro nejvyššího státního zástupce zcela zásadní.

Korektnost a zdrženlivost z obou stran v tomto případě dovoluje panu Mečlovi, jak sám řekl, aby na úřadě zůstal jako řadový státní zástupce. Kdyby totiž jeho nadřízený zřejmě uvedl přesnější důvody a on se proti nim ohradil, situace by se vyhrotila a pan Mečl by musel z úřadu odejít. Proto lze do jisté míry stručnost zdůvodnění pana Zemana pochopit, protože suspendování pana Mečla je v prvé řadě vzkaz určený dovnitř státních zastupitelství, a ne veřejnosti, protože jak ukazuje sdělení paní Bradáčové, někteří šéfové pro tento krok mají pochopení.

Jde zřejmě o to, aby se jistý typ chování příště neopakoval a úřad postupoval jednotně. Nejšťastnější řešení to ale samozřejmě není hlavně pro Pavla Zemana, protože bude teď nějaký čas pod silnou mediální palbou. Média budou od něj žádat větší transparentnost a nespokojí se jen s konstatováním, že každý šéf má právo si sestavit svůj tým podle libosti. Dokonce bych řekl, že novináři bližší vysvětlení po panu Zemanovi vyžadovat musí, protože se ho před časem dožadovali i na premiérovi těsně poté, když ze stejně vágních důvodů odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6